Windows 10 Kasım 2021 Güncelleştirmesi’ndeki yenilikler, yakında geliyor

Windows 10 Kasım 2021 Güncelleştirmesi’ndeki yenilikler, yakında geliyor

Windows 11 artık kullanıcılar için yaygın olarak mevcuttur ve çok sayıda tasarım değişikliği veya iyileştirmesi ile birlikte gelir. Halihazırda Windows 11 21H2 (Derleme 22000) sürümüne yükselttiyseniz, ana veya modern içerik menüsünün hala orijinal içerik menüsünü açan bir “Daha fazla seçenek göster” ile geldiğini biliyorsunuzdur.

Windows 11’in yeni sağ tıklama menüsü, Windows 10’dan daha büyük ve okunması veya dokunması daha kolay, ancak aynı zamanda daha yavaş ve Microsoft raporların farkında. Yeniden tasarlanan bağlam menüsü, kopyalama, yapıştırma, yeniden adlandırma ve silme gibi temel işlemler için simgelerle birlikte gelir. Bu seçenekler daha önce klasik menüyü şişiren tüm üçüncü taraf uygulama komutlarında kaybolmuştu.

Windows 11’in bağlam menüsü, temel olarak klasik bağlam menüsünü açan ‘Daha Fazla Seçenek Göster’ adlı yeni bir menü/düğme altında isteyebileceğiniz işlevselliği gizler. Bununla birlikte, klasik bağlam menüsünde tasarım/dolgu sorunları var ve bu, teknoloji devinin gelecekteki bir sürümde ele almayı planladığı bir şey.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, Microsoft şimdi bir Dosya Gezgini klasörüne veya masaüstüne sağ tıklandığında görünen klasik/ana içerik menüsü için yeni bir görünümü test ediyor.

Bu temelde Windows 10 ile birlikte gelen orijinal içerik menüsüdür, ancak yeni bir tasarımla güncellendi ve oldukça temiz görünüyor. Ayrıca, genellikle modern Windows uygulamalarında kullanılan yeni bir mavi vurgu rengi kullanır. Ancak, şu anda Windows 11’de kullanıcı tarafından ayarlanan vurgu rengine uymamaktadır.

Microsoft, Insider Programının Geliştirme Kanalındaki geliştirilmiş klasik sağ tıklama menüsünü test ediyor ve sonunda daha iyi olacak. Güncellemenin program dışındaki test kullanıcılarına ne zaman sunulmaya başlayacağı henüz belli değil, ancak yeni bağlam menüsünün Ekim 2022’de gelmesi planlanan Windows 11 sürüm 22H2’ye dahil edilmesi mümkün.

En son önizleme yapısı, modern bağlam menüsünün masaüstüne sağ tıkladıklarında hemen görünmesini bekleyenler için önemli değişikliklerle birlikte geliyor.Modern seçenek, uzun süredir Windows ileri düzey kullanıcıları tarafından yavaş bir menü olarak görülüyordu ve Microsoft bunu dinledi. geri dönüş.

Windows 11’in gelecekteki bir sürümünde, hem bağlam menüsü hem de Explorer.exe için performans iyileştirmeleri bekleyebilirsiniz. Microsoft ayrıca Dosya Gezgini ve görev çubuğunun neden olduğu çökmeleri düzeltmeyi planlıyor ve bu iyileştirmeler gelecekteki bir Salı Yaması sürümüyle birlikte sunulacak.

Windows 11 Kasım 2021 Güncelleştirmesi kalite kontrollerinden geçmiştir ve birkaç gün veya hafta içinde kullanıma sunulması beklenmektedir. Windows 10’a yönelik en son büyük güncellemenin aslında Ekim 2021’de çıkması gerekiyordu, ancak Microsoft kısa süre önce özellik güncellemesini “Kasım 2021 Güncellemesi” olarak vaftiz etti.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, Microsoft şu anda Windows 11’in geliştirilmesine odaklanıyor, bu nedenle Windows 10 için Kasım 2021 Güncellemesi (sürüm 21H2) hakkında fazla heyecanlanmak istemeyebilirsiniz. kurumsal müşteriler için birkaç yeni eklemenin tanıtıldığı toplu güncelleme yaması.

Windows 10 sürüm 21H2 ve Windows 11 sürüm 21H2’nin iki farklı platform sürümüne dayandığını belirtmekte fayda var. Windows 11, çok daha yeni olan “Kobalt” platformunu kullanırken, Windows 10 sürüm 21H2, ilk olarak 2020’nin başlarında tanıtılan eski Vibranium platform yayınını temel alıyor.

Farkında olmayanlar için Vibranium sürümü ayrıca Windows 10 sürüm 2004, sürüm 20H2 ve sürüm 21H1’i de çalıştırıyor. Sonuç olarak, bir sonraki özellik güncellemesi kümülatif bir güncelleme olarak sunulacak ve kullanıcıların yeni sürüme yükseltmek için tam bir güncelleme veya derleme yüklemesini gerektirmiyor.

Özellik güncellemesi, “WPA3 H2E” adı verilen gelişmiş Wi-Fi güvenlik standardı desteğini etkinleştirecek. Bu yeni WiFi sürümü, kablosuz bağlantılar üzerinden bağlanırken daha iyi güvenlik sunar.

Windows Hello for Business, işletmelere yönelik başka bir özellik olan basitleştirilmiş parolasız dağıtım modelleri desteğiyle birlikte gelir. Temel olarak Windows Hello for Business kullanılırken basitleştirilmiş parolasız dağıtım sağlar ve birkaç dakika içinde dağıtımdan çalıştırma durumuna izin verir.

Geliştiriciler için Microsoft, Linux için Windows Alt Sisteminde (WSL) GPU hesaplama desteği desteği sunuyor. Windows üzerinde Linux için Azure IoT Edge kullanacak ve makine öğreniminin geliştirilmesine dahil olan kullanıcılara yardımcı olmak için diğer bilgi işlem yoğun iş akışlarını etkinleştirecek.

Ana odak, hata düzeltmeleri ve son büyük güncellemedeki iyileştirmeler üzerinde kalsa da, “Mayıs 2021 Güncellemesi, Windows 10 Home ve Pro kullanıcıları için geleneksel 18 aylık döngü desteği ile birlikte geliyor. Ayrıca Enterprise ve Education müşterileri için 30 ay içerecek.

Şu anda, Microsoft’un gelecekteki toplu güncellemelerle işletim sistemine yeni özellik özellikleri eklemeyi planlayıp planlamadığı henüz belli değil, bu yüzden bekleyip görmemiz gerekecek.

Ancak Microsoft, Windows 11 yerel uygulamalarının Windows 10’a da geleceğini daha önce onaylamıştı. Microsoft, Windows Store’u Windows 10 kullanıcıları için yeniden tasarlamaya şimdiden başladı ve Fotoğraflar ve Hesap Makinesi gibi uygulamalar da yenileniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*