Windows 10, Paint ve WordPad’i isteğe bağlı özellikler olarak sunacak

Windows 10, Paint ve WordPad’i isteğe bağlı özellikler olarak sunacak

Geçen yıl Microsoft, yeni bir form faktörünün öncüleri olarak hizmet edecek iki çift ekranlı Surface Neo ve Surface Duo cihazını duyurdu. Surface Neo ile Microsoft, Windows PC’ler için yeni bir form faktörü yarattı ve OEM ortakları da tasarım ince ayarlarıyla benzer donanımlar üzerinde çalışıyor.

CES 2020’de Lenovo ve Dell, yaklaşmakta olan katlanır ve çift ekranlı cihazlarını sergilediler ve Intel ayrıca Windows 10 Pro’lu 17 inçlik bir katlanır dizüstü bilgisayarın prototipini sundu.

Lenovo, ‘ThinkPad X1 Fold’ adlı katlanabilir cihazını 2020’nin ortalarında tüketicilere göndermeye başlayacağını ve çift ekranlı katlama cihazının lansman sırasında Windows 10X’i değil, tam Windows 10 Pro’yu çalıştıracağını söyledi.

Windows 10X’in (özellikle katlanabilir donanım için oluşturulmuş yeni işletim sistemi) tüketiciler için hazır olmadığını ve projenin henüz olgunlaşmamış olduğunu duyduk. Sonuç olarak ThinkPad X1 Fold, tam Windows 10 Pro çalıştırıyor ancak cihazın Windows 10 X çalıştıran bir sürümü bu yıl içinde piyasaya çıkacak.

Görünüm ve tasarım açısından ThinkPad X1 Fold, Surface Neo’nun bir klonu değil ve Samsung Galaxy Fold X’e benzer bir konsept olan 13.3 inç 4:3 ‘katlanır’ ekranla geliyor.

Lenovo ThinkPad’in ekranı 2048脳1536 piksele kadar çözünürlük sunar ve iki ayrı 9,6 inç ekrana katlanır.

ThinkPad X1 Fold, 8 GB RAM ve 1 TB SSD depolama ile birlikte gelir ve 5G bağlantısı için Qualcomm Snapdragon X55 modem kullanır. Lenovo ayrıca, cihazın ve entegre bir kickstand ile deri folyo kılıfın özelliklerini genişletmek için Bluetooth Mini Fold Klavye gibi çevre birimleri satmayı planlıyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold’un fiyatı sadece 2.499 dolar.

Dell, 2020’de çift ekranlı ve katlanabilir cihazları piyasaya sürmeyi planlayan şirketlerden biridir. Dell, CES 2020’de Concept Ori ve Concept Duet adlı iki cihazı tanıttı ve bu da bize yaklaşmakta olan çift ekranlı bilgisayarlarına erken bir bakış atmamızı sağlıyor.

Concept Ori, iki ayrı ekran oluşturmak için katlanan büyük bir ekranla birlikte gelir. Şirket herhangi bir ayrıntıyı paylaşmaktan kaçındığı için diğer ayrıntılar şu anda bilinmiyor.

Dell’in CES 2020’de sunduğu ikinci donanım ‘Concept Duet’ ve Microsoft’un Surface Neo’suna çok benziyor. Dell Concept Duet, iki adet 13,4 inç FHD ekranla birlikte gelir ve Surface Neo gibi birden çok form faktörünü destekler.

Dell ayrıca, seçtiğiniz ekranın altına yerleştirilecek bağımsız bir klavye de sunuyor. Bir ekran klavye ve dokunmatik yüzey olarak kullanılabilir, böylece geleneksel bir dizüstü bilgisayar deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bu prototipler ayrıca Windows 10 Pro’yu çalıştırıyor, ancak şirket 2020’nin sonlarında piyasaya sürdüğünde cihazlar Windows 10X’i çalıştıracaktı.

CES 2020’de Intel, Microsoft’un Windows 10 işletim sistemini çalıştıran dünyanın ilk 17 inçlik katlanabilir OLED PC’sini tanıttı. Kapaklı cihaz, açıldığında 17 inç ekrana sahipken, katlandığında veya kapatıldığında 13 inç ekrana sahip.

Intel’in Horseshoe Bend, şirket tarafından yürütülen araştırmalara dayanan bir kavramdır ve yonga üreticisinin bunu pazarda satma planı yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*