Windows 10 sürüm 2004, Depolama Alanları veri kaybı için düzeltme aldı

Windows 10 sürüm 2004, Depolama Alanları veri kaybı için düzeltme aldı

Bu yılın başlarında, Windows 10’un Mayıs 2020 Güncellemesi, birçok önemli iyileştirme ve Bulut Kurtarma gibi birkaç yeni özellikle birlikte geldi. Mayıs 2020 Güncelleştirmesi ile Microsoft, Windows Arama ve Görüntü Sürücüsü Modelinde (WDDM) daha iyi bellek yönetimi desteği ekledi.

Pek çok bilgisayar hala Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesini (sürüm 2004) beklediğinden veya uyumluluk sorunlarıyla mücadele ettiğinden, işletim sistemi nihayet son zamanlarda kullanıcıları rahatsız eden iki büyük hata için düzeltmeler aldı.

Çözünürlükler, Microsoft’un artık ‘İndir ve yükle’ seçeneğini kullananlar için kullanılabilen isteğe bağlı Windows 10 KB4568831 güncelleştirmesine dahildir.

Bu isteğe bağlı yama, Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleştirmesi’ndeki birden çok sorunu ele aldığı için çok büyük bir sürümdür ve Microsoft, özellik güncelleştirmesinin kullanıma sunulmasının Ağustos ayının ikinci haftasında daha fazla donanım yapılandırması içerecek şekilde genişletileceğini de doğrulamıştır.

Microsoft, fare, klavye veya kulaklık gibi birden fazla cihazı aynı anda bağlamak için Bluetooth Realtek sürücüleriyle ilgili sorunları çözdüğünü söylüyor. Ayrıca, Intel iGPU’larda değişken yenileme hızı desteğini yeniden etkinleştirmek için başka bir hata düzeltildi.

Ne yazık ki, yükseltme blokları Ağustos ortasına kadar yerinde kalıyor. Microsoft’un bu geliştirmeleri 11 Ağustos veya sonrasında yükleme medyasında (Medya Oluşturma Aracı) bir araya getirmesi bekleniyor.

Bugünün güncellemesi isteğe bağlı bir sürümdür ve zorlanmayacaktır, bu da onu atlayabileceğiniz anlamına gelir. İsteğe bağlı güncellemeyi yüklemek istemiyorsanız Salı Yaması’nı beklemeniz gerekecek.

Microsoft ayrıca eski Nvidia GPU sürücüleriyle ilgili sorunları Ağustos ortasında çözmeyi planlıyor, bu nedenle düzeltmenin bir sonraki Salı Yaması sunumuna dahil edilmesi muhtemel.

Çözülen diğer sorunların listesi, DISM komut aracı, Thunderbolt bağlantı istasyonları, Yerel Güvenlik Yetkilisi Alt Sistem Hizmeti, IME, OneDrive masaüstü uygulaması ve Always Connected cihazlar için düzeltmeleri içerir.

Ancak, Microsoft şu anda Conexant ISST/Synaptics ses sürücüleri ve ağ bağdaştırıcısı ile ilgili sorunları araştırdığından, kullanıcılar Windows 10 sürüm 2004 ile birkaç hatayla karşılaşmayı beklemelidir.

Kötü haber ise, aksfridge.sys veya aksdf.sys kullanan uygulamalara veya sürücülere sahip cihazlar için yükseltme bloğunun yerinde kalmasıdır.

Microsoft’un Windows 10 sürüm 2004’ün dağıtımını, desteğin sonuna ulaşan cihazları da içerecek şekilde genişlettiğini belirtmekte fayda var.

Başka bir deyişle, Windows 10 sürüm 1709, 1809 ve hatta 1903 çalıştıran cihazlara öncelik verilmesi muhtemeldir çünkü bu işletim sistemi sürümleri son güvenlik güncellemelerini bu yıl içinde alacaklardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*