Windows 10’da ‘Aygıt Sürücülerinde Sıkışan İplik’ Mavi Ekran Hatasını Düzeltmenin 7 Yolu

Windows 10’da ‘Aygıt Sürücülerinde Sıkışan İplik’ Mavi Ekran Hatasını Düzeltmenin 7 Yolu

Hiç önemli bir şeyin ortasındayken Mavi Ekran (BSOD) hatalarıyla karşılaşıldığını düşünmüyor musunuz? BSOD hatalarının iş akışını bozduğu konusunda hemfikir olsak da, bunu destekleyecek deneysel bir kanıt yok. Windows 10’da sıklıkla karşılaştığımız BSOD hatalarından biri de ‘Aygıt Sürücülerinde İş Parçacığı Sıkışmasıdır’. Aşağıdaki bölümlerde, hatayı ve onu çözmek için çeşitli etkili düzeltmeleri tartışacağız.

Bir sürücü ilgili donanımın boş duruma geçmesini beklerken sonsuz bir döngüye girdiğinde hatayla karşılaşılır. Bu hata, hatalı veya bozuk sürücülerden kaynaklanır ve kolayca düzeltilebilir. Ayrıca, sistem çöktüğünden ve alttaki ‘Aygıt Sürücülerinde İş parçacığı Sıkıştı’ hata mesajıyla karşılaşıldığında mavi bir ekran görüntülendiğinden, hata BSOD altında kategorize edilir.

Sisteminizdeki hatayı çözmenize yardımcı olmak için aşağıdaki bölümlerde düzeltmeleri listeledik. Hızlı bir çözüm için bunları belirtilen sırayla izleyin.

‘Aygıt Sürücülerinde Sıkışan Konu’ ile karşılaşıyorsanız, bunun nedeni Windows’taki bir hata olabilir. Son Windows güncellemesinde hatanın düzeltilmesi için iyi bir şans var. Hatayı düzeltmek için tek yapmanız gereken Windows’u güncellemek.

Windows’u güncellemek için, tuşuna basın. WINDOWS + I sistemi başlatmak için ‘Ayarlar’ ve ardından ‘Güncelleme ve Güvenlik’ seçeneğine tıklayın.

“Windows Update” sekmesi, varsayılan olarak “Güncelleme ve Güvenlik” ayarlarında açılır. Şimdi, mevcut güncellemeleri taramak için sağdaki ‘Güncellemeleri kontrol et’ seçeneğine tıklayın.

Mevcut güncellemeler varsa, bunlar yüklenecek ve bilgisayarınıza indirilecektir. Güncelleme tamamlandıktan sonra, hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Değilse, bir sonraki düzeltmeye geçin.

Daha önce de belirtildiği gibi, güncel olmayan sürücüler nedeniyle hatayla karşılaşılabilir. Bu nedenle, sürücüyü güncellemek hatayı düzeltecektir. Ancak, hangi sürücünün güncelleneceğini nasıl belirlersiniz?

İlk olarak, sürücünün arızalı olduğunu gösteren sarı bir uyarı işareti bulunan sürücüleri bulun. Uyarı işaretli bir sürücü bulamazsanız, ‘Grafik’ sürücüsü ve ardından ‘Ses’ sürücüsü ile başlayın, çünkü bunların en yaygın olarak hataya yol açtığı tespit edilmiştir. İşe yaramazsa, deneyiminize ve anlayışınıza bağlı olarak, ‘Aygıt Sürücülerinde İplik Sıkışması’ hatasının arkasında olabileceğini düşündüklerinizi güncellemeyi deneyin.

Sürücüyü güncellemek için, ‘Başlat Menüsü’nde ‘Aygıt Yöneticisi’ni arayın ve ardından arama sonuçlarından uygulamayı başlatın.

‘Aygıt Yöneticisi’nde, ‘Görüntü bağdaştırıcıları’ seçeneğini arayın ve ardından altındaki sürücüleri genişletmek ve görüntülemek için üzerine çift tıklayın.

Ardından, grafik sürücüsüne sağ tıklayın ve içerik menüsünden ‘Sürücüyü güncelle’yi seçin.

‘Sürücüleri Güncelle’ penceresi şimdi başlayacaktır. Windows’un sistemde mevcut en iyi sürücüyü aramasına izin vermek veya sürücüyü manuel olarak yüklemek için size iki seçenek sunulacaktır. Çok daha güvenli olduğu için ilk seçeneği seçmeniz önerilir.

Daha yeni bir sürümü mevcut olmasına rağmen Windows’un bir sürücü bulamama olasılığı vardır. Bu durumda, manuel olarak yüklemeniz gerekecektir. Bunu yapmak için önce mevcut sürücünün sürümünü bulmanız gerekir.

Geçerli sürücü sürümünü öğrenmek için, sürücüye sağ tıklayın ve içerik menüsünden ‘Özellikler’i seçin.

Sürücü özellikleri kutusunda, ‘Sürücü’ sekmesine gidin ve en üstte listelenen ‘Sürücü Sürümü’nü bulacaksınız.

Şimdi, anahtar kelimeler olarak ‘Bilgisayar Modeli’, ‘İşletim Sistemi’ ve ‘Sürücü Adı’nı kullanarak söz konusu sürücüyü web’de arayın ve ardından sürücüyü üreticinin resmi web sitesinden indirin. Sürücüyü indirdikten sonra, sürücüyü güncellemek için yukarıdaki adımları izleyin, ancak ‘Sürücüler için bilgisayarımı tara’ seçeneğini seçin ve ardından ekrandaki talimatları izleyerek sürücüyü yükleyin.

Bir program veya uygulama yüklediğinizden beri hatayla karşılaşıyorsanız, onu kaldırmanızın zamanı gelmiştir. Uygulamanın Windows’un işleyişiyle çakışma ve dolayısıyla hataya yol açma olasılığı yüksek.

Bilgisayarınıza çok sayıda uygulama yüklerseniz, belirli bir uygulamanın yerini belirlemek zor olabilir. Ancak, hatayla ilk karşılaştığınız zamanı hatırlıyorsanız, o dönemde yüklediğiniz uygulamaların bir listesini yapın. Hazır bir listeniz olduğunda, bunları teker teker kaldırmaya başlayın ve ‘Aygıt Sürücülerinde İplik Sıkışması’ hatasının giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Bir uygulamayı kaldırmak için WINDOWS + R ‘Çalıştır’ komutunu başlatmak için metin kutusuna ‘appwiz.cpl’ yazın ve ardından ENTER veya başlatmak için alttaki ‘Tamam’ı tıklayın.

Artık sisteminizde yüklü olan uygulamaların listesini göreceksiniz. Hataya neden olabileceğini düşündüğünüzü seçin ve en üstteki ‘Kaldır’ı tıklayın. Kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Uygulama kaldırıldıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve hala hatayla karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin. Değilse, listenizdeki diğer uygulamaları kaldırmaya başlayın.

SFC taraması, bozuk sistem dosyalarını tanımlar ve bunları sisteminizde depolanan önbelleğe alınmış bir kopyayla değiştirir. Bozuk bir sistem dosyası nedeniyle hatayla karşılaşıyorsanız, SFC taramasını çalıştırmak sorunu sizin için çözecektir.

Bir SFC taraması yapmak için, “Başlat Menüsü”nde “Komut İstemi”ni arayın, arama sonucuna sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünden “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin.

‘Komut İstemi’ penceresinde aşağıdaki komutu yazın veya yapıştırın ve ENTER yürütmek için.

Tarama anında başlayacak ve komut isteminde aynı şekilde bilgilendirileceksiniz.

Taramanın tamamlanması birkaç dakika sürecektir ve bazen takılmış görünebilir. Ancak, taramayı sonlandırmayın ve tamamlanmasına izin verin. Tarama tamamlandıktan sonra, herhangi bir bozuk dosya bulunup bulunmadığı konusunda bilgilendirileceksiniz. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

‘SFC taraması’, ‘Aygıt Sürücülerinde Sıkışan Konu’ hatasını düzeltmediyse, her zaman DISM’ye (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi) gidebilirsiniz. Sağlığı kontrol eden ve şu anda oturum açmış olduğunuz işletim sisteminde bulunan sorunları gideren bir araçtır.

DISM aracını çalıştırmak için, son düzeltmede tartışıldığı gibi ‘Yönetici’ erişimiyle ‘Komut İstemi’ni başlatın. Şimdi, aşağıdaki komutu birer birer girin ve tuşuna basın. ENTER onları yürütmek için.

Üç komutu yürüttükten sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Bazı durumlarda, ‘Aygıt Sürücülerinde İplik Sıkışması’ hatasına neden olan BIOS olabilir, bu nedenle BIOS’u güncellemek sorunu çözebilir. Bununla birlikte, BIOS’u güncellemek zaman alan bir işlemdir ve onu güncellerken herhangi bir hata bilgisayarınızı işe yaramaz hale getirebilir. Bu nedenle, büyük bir dikkatle ilerlemelisiniz. Ayrıca, BIOS’u güncellemeden önce, BIOS’u güncellemenin sizin durumunuzdaki hatayı düzeltip düzeltmeyeceği konusunda web’de arama yapın. Değilse, bir sonraki düzeltmeye geçin.

Önce mevcut BIOS sürümünü kontrol etmeniz, BIOS dosyasını web’den indirmeniz ve ardından BIOS’u güncellemeniz gerekecektir. Güncelledikten sonra, hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Yukarıdaki düzeltmelerin hiçbiri ‘Aygıt Sürücülerinde Sıkışan Konu’ hatasını düzeltmeye çalışmadıysa, ‘Sistem Geri Yükleme’yi seçmenin zamanı gelmiştir. Bununla, hata oluşmadığı zaman Windows’unuzu geri alabilirsiniz. Sistem geri yükleme, bilgisayarınızdaki dosyaları kaldırmaz, ancak bazı programları kaldırabilir veya ayarları değiştirebilir.

‘Sistem Geri Yükleme’yi çalıştırdıktan sonra, BSOD hatası düzeltilecek ve bir daha karşılaşmayacaksınız.

Windows 10’da hepimiz çeşitli hatalarla karşılaşıyoruz, ancak doğru düzeltme setiyle, ‘Aygıt Sürücülerinde Konu Sıkışması’ hatasıyla yaptığımız gibi çoğunu çözebilirsiniz. Hata giderildikten sonra, bir dahaki sefere ne zaman karşılaşacağınızı merak etmeden, gönül rahatlığıyla sistem üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*