Windows 10X ile uygulamalı: Yeni Eylem Merkezi, Başlat Menüsü ve daha fazlası

Windows 10X ile uygulamalı: Yeni Eylem Merkezi, Başlat Menüsü ve daha fazlası

Açık kaynaklı Microsoft’un Windows 10 için PowerToys aracının geliştiricileri, yeni yardımcı programlar ve geliştirilmiş kullanıcı arayüzü ile yeni bir güncelleme yayınlamayı planlıyor. Bu güncelleştirme hala geliştirmenin ilk aşamasındadır ve Microsoft bu yıl içinde yayımlamayı planlayabilir.

Windows 10 için PowerToys ilk olarak 2019’da piyasaya sürüldü ve Windows 95 dönemi ileri düzey kullanıcı aracıyla aynı yaklaşıma dayanıyor. 2020’nin sonlarına doğru Microsoft, açık kaynak aracını, özellikle Windows 10 için tasarlanmış bazı yeni özellikler ve UI geliştirmeleri ile güncelledi.

Microsoft şimdi, kullanıcı arayüzünde çok ihtiyaç duyulan iyileştirmeleri sunabilecek başka bir büyük güncelleme üzerinde çalışıyor.

Github’da Microsoft, PowerToys’u geliştirilmiş ilk çalıştırma deneyimiyle gösteren yeni bir konsept yayınladı. Şu anda, PowerToys arka planda sessizce başlatılıyor ve kullanıcıların gerçekten bir şey olup olmadığını merak etmelerini sağlıyor.

Bu sorunu çözmek için Microsoft, PowerToys sistem tepsisinden başlatıldığında ana modülleri (uygulamanın özellikleri) görüntüleyecek yeni bir kullanıcı arabirimi oluşturmak için bağımsız geliştiricilerle birlikte çalışıyor.

PowerToys, Windows 10’un sistem tepsisinde bulunur, ancak sistem tepsisi desteği şu anda sınırlıdır ve yalnızca ayarları açmanıza veya uygulama sürecini sonlandırmanıza izin verir.

Yol haritasına göre, PowerToys yakında sistem tepsisinde kullanıcıların aşağıdaki modülleri hızlı bir şekilde başlatmasını sağlayacak yeni bir açılır menü alabilir:

Microsoft, PowerToys kullanarak, Windows 10’daki ‘düz metin olarak yapıştır’ modu ve herhangi bir uygulamanın arka plan sürecini sonlandırmanın hızlı bir yolu gibi eksik özellikler için destek eklemeyi planlıyor.

Teknoloji devi başka özellikler üzerinde de çalışıyor. Yol haritasına göre, Windows 10’da düzgün yazı tipleri oluşturmanın yeni bir yolu için desteği etkinleştirme planları var.

Microsoft’un Windows 10X geliştirme planı 2020’de zaten raydan çıkmıştı, ancak şimdi şirket nihayet işletim sistemini başlatmaya hazır gibi görünüyor. Bu, işletim sistemini Dell ve Lenovo gibi Microsoft ortaklarının gerçek bir cihazında görmeden önce 2021 Baharına kadar beklememiz gerektiği anlamına geliyor.

Lansmana yaklaştıkça, Windows için geleceğin nasıl görünebileceğine dair kısa bakışlar ve bilgiler almaya devam ediyoruz. Bugün, bugün erken saatlerde çevrimiçi olarak sızdırılan Windows 10X için en son RTM adayı ile uygulamalı zaman geçirdik.

Windows 10X’i başlattığınızda yaptığınız ilk şey, henüz yoksa bir Microsoft hesabı oluşturmaktır. Windows 10X’te Microsoft hesabı bir gerekliliktir ve kullanıcılar yerel bir hesap yapılandıramaz.

Oturum açtığınızda, Windows 10X dünyası artık size boş bir masaüstü, küçük, orta ve büyük olmak üzere üç farklı boyutta ortalanmış bir görev çubuğu ile açık.

Windows 10X, hem web’den hem de WinUI’den gelen bileşenleri kullanır, bu da işletim sisteminin mevcut Windows 10 deneyimine kıyasla aşırı derecede farklı görünmesini sağlar. Örneğin, Eylem Merkezi, Windows 10X’te tamamen yeniden tasarlandı.

Microsoft ayrıca görev çubuğundan ‘sistem tepsisini’ kaldırdı ve artık ses seviyesini ve parlaklığı değiştirmek için Eylem Merkezi kullanılabilir.

Windows Eylem Merkezi

Ses ve parlaklık kontrolleri en üstte, Bluetooth, WiFi ve Güç için hızlı ayarlar ortada, simgeye sağ tıklayarak özelleştirebilirsiniz.

Yaklaşım ChromeOS’a çok benziyor ve Microsoft da eski bileşenleri Windows 7 döneminden kaldırdı. Bu, Kayıt Defteri Düzenleyicisi, Grup İlkesi Düzenleyicisi, Denetim Masası, Windows Çalıştırma ve Görev Yöneticisi’ne de erişemeyeceğiniz anlamına gelir.

Windows 10X ile Microsoft, yeni ve modern bir Dosya Gezgini geliştiriyor ve bu, React Native’i temel alıyor gibi görünüyor. Varsayılan olarak Dosya Gezgini, OneDrive dosyalarınıza göz atmak için tasarlanmıştır, ancak yerel depolama alanınıza da göz atabilir ve yerel ve çevrimiçi depolama alanınız arasında dosyaları eşitleyebilirsiniz.

Yeni Dosya Gezgini

Yeni Dosya Gezgini arabirimi, OneDrive web sitesini temel aldığı ve Windows 10 entegrasyonuyla web bileşenlerini kullandığı için tanıdık geliyor.

Kullanıcı arabiriminin tamamı sıfırdan tasarlanmıştır ve Microsoft, işletim sistemi genelinde tek bir tutarlı tasarım dilini sürdürmektedir.

Windows 10X uygulama anahtarı

Ayrıca yuvarlak köşeler ve web kontrolleriyle doludur; bu, Başlat Menüsü ve Eylem Merkezi’nde görsel olarak çekici Akıcı Tasarım bulacağınız anlamına gelir.

Windows 10X ayrıca Başlat Menüsünde yerleşik olarak bulunan yeni bir arama deneyimiyle birlikte gelir. Arama deneyimi eskisinden daha hızlı görünüyor ve yine de yerel sonuçların ve Bing tarafından oluşturulan web sonuçlarının bir kombinasyonunu görüntüleyebiliyor.

Windows Arama

Windows Arama’daki Bing entegrasyonu, arama motoruna hızlı erişim sağlar, ancak Bing’in devre dışı bırakılması (web sayfalarının arama sonuçlarından kaldırılması) şu anda mümkün değildir.

Canlı Döşemeler, Windows 8 ve Windows 10X’in artık Canlı Döşemelerin ölümünü statik simgeler lehine ilan etmesinden bu yana Windows masaüstü deneyiminin bir parçası olmuştur.

Windows 10X Başlangıç ​​Ekranı

Windows 10X’teki Başlat Menüsü, Android için Microsoft Launcher’a benzer ve uygulama simgelerini temiz bir şekilde görüntüler.

Yine de Başlat menüsünü özelleştirebilir ve tüm uygulamalar listesine göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*