Windows 11 Arama Çubuğu Çalışmıyor mu? İşte Bunu Düzeltmenin 7 Yolu

Windows 11 Arama Çubuğu Çalışmıyor mu?  İşte Bunu Düzeltmenin 7 Yolu

Birçok Windows kullanıcısı için Windows Arama çubuğu en önemli yardımcı programdır. Ancak bir Windows 11 cihazında bu seçeneği devre dışı bulabilirsiniz. Aslında bu, Windows 10’dan Windows 11’e ücretsiz yükseltme almayı planlayanların karşılaştığı yaygın bir sorundur. Devre dışı bırakılmasının arkasında tek bir neden yoktur. Bu nedenle, aşağıdaki çözümlerimiz hızlı, kolay düzeltmelerden sıfırlama seçeneği de dahil olmak üzere daha ayrıntılı sorun gidermeye kadar uzanır.

Bilgisayarınızdaki herhangi bir şeyi kullanmak için önce onu aramanız gerekir. Windows Arama çubuğu (veya Arama kutusu), Dosya Gezgini’nize, uygulamalarınıza, kayıtlarınıza ve belgelerinize hızla erişmenize yardımcı olan tek dokunuşla çalışan bir yardımcı programdır.

Windows 11 Arama çubuğu hatası, arama çubuğunun devre dışı bırakıldığı ve hiçbir şey yazmanıza izin vermeyen yaygın bir hatadır. Ayrıca Windows 11 Başlat menüsü (kendi yeni arama kutusuyla) tıklamalarınıza yanıt vermiyor. Kapat ve Yeniden Başlat düğmelerine bile erişemiyorsunuz!

Son zamanlarda bu sorun, Windows 10’dan Windows 11’e geçiş yapan kullanıcıları etkiliyor. Windows 11 ile önceden yüklenmiş olarak gelen herhangi bir PC veya dizüstü bilgisayarı etkilemesi pek olası değil. Bunun Microsoft’un kendi hatalarından başka bir nedeni yok. Bu nedenle, bilgisayarınızın aramasını geri almak için tek ihtiyacınız olan birkaç düzeltici adımdır.

Ancak Windows 10’da durum farklıdır: zaman içinde birikmiş birçok hata nedeniyle sorun aslında cihazınızda izlenebilir. Windows 10’da bu sorunu yaşıyorsanız, o sürüme özel çözümlerimizden birini deneyin.

Windows 11 ile aşağıdaki düzeltmeleri sırasıyla denemeniz gerekir.

Windows 11 cihazlarda arama işlevi, Görev Çubuğu seçenekleriyle birleştirilmiştir. Önce Arama menüsünün devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Arama düğmesini Windows 11 cihazınızla tekrar kullanmayı deneyin. İşe yaramazsa, sonraki birkaç adımı deneyin.

Bazen, arama çubuğu hatasını düzeltmek için Windows 11’de bir güncelleme ve yeniden başlatma yeterlidir.

Windows cihazlarında tüm büyük ve küçük hatalar için yerleşik bir sorun giderici bulunur. Arama ve dizin oluşturma sorun gidericisinin kullanılması, çoğu kullanıcı için arama hatası sorununu çözmelidir. Aşağıdaki adımları takip et:

Windows sorun gidericisi de arama sorununu çözemezse, aşağıdaki küçük ince ayarlardan birini deneyin.

Bu, arama sorunlarını hemen çözmelidir. Başlat düğmesinin gri olduğunu görmüyorsanız, bir sonraki çözüme geçin.

Windows arama sorunlarının ana çözümünü denemeden önce, Görev Yöneticisinin Ctrl + alt + Nın-nin seçenek bir kez.

“Ayrıntılar” sekmesi altında, “SearchUI.exe” uygulamasını veya “SearchApp.exe”yi bulmak için aşağı kaydırın. Bu işlemi sonlandırın ve yeniden başlatın. Bu, arama hizmetlerinizi hemen yeniden başlatacaktır. Öğeler görünmezse, son çözüme geçin.

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, Windows 11 cihazınızı sıfırlamanız gerekir.

Elbette önce bu yöntemi deneyebilirsiniz; ancak en çok zaman alan işlem olduğu için son çareniz olmasını öneririz. Bu gerçekten nükleer seçenek.

Bu öncelikle Windows 10’a “geri dönmek” için Windows 11’in sistem ayarlarını artık kullanamayacağınız anlamına gelir. Ancak, istediğiniz zaman istediğiniz zaman Windows 10’a geçebilirsiniz.

Tam sıfırlama prosedürü, cihazınızın ne kadar yavaş olduğuna bağlı olarak birkaç saat, hatta neredeyse bir gün sürebilir. Fişe takılı tutun.

Sıfırlamadan sonra, Windows 11 cihaz arama işlevi tekrar işlevsel olacaktır.

Bu tür bir sorun, yetkisiz Windows 11 ISO kurulumlarına sahip bilgisayarlarda ortaya çıkabilir. Resmi Microsoft sitesinden geçerli bir Windows 11 kopyası indirmek önemlidir. Artık Windows 11 resmi olarak başlatıldığına ve medya oluşturma aracına ve Disk ISO’ya çevrimiçi olarak erişilebildiğine göre, başka bir şeye ihtiyacınız yok.

Bu resmi araçlarla Windows cihazınıza temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Arama hatası, diğer önemli sorunlar gibi ortadan kalkacaktır.

Windows 11 sıfırlama seçeneği yalnızca cihazınızda geçerli bir Windows lisansınız varsa çalışır. Yetkisiz bir sürüm kullandıysanız, bulut sıfırlama seçeneği çalışmayacaktır. Geçerli bir lisans kullanarak Windows 11’i bilgisayarınıza yeniden yükleyebilirsiniz.

Geçerli bir Windows 10 lisansınız varsa, önce temiz bir yükleme kullanarak Windows 10’a geri dönmeniz ve yetkisiz ISO izlerini kaldırmanız önerilir. Bundan sonra, tekrar Windows 11’e ücretsiz yükseltme alabilirsiniz.

Artık Windows 11 cihazınızdaki arama sorunlarını çözdüğünüze göre, varsayılan uygulamalarını ve tarayıcısını değiştirmeyi denemelisiniz. Windows 10 ile mümkün olmayan pek çok yeni şeyi Windows 11 cihazında yapabilirsiniz. Örneğin, Linux GUI uygulamaları yükleyebilirsiniz.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Sayak Boral, yarı iletkenler, IoT, kurumsal BT, telekomünikasyon OSS/BSS ve ağ güvenliği gibi farklı sektörlerde çalışan on bir yılı aşkın deneyime sahip bir teknoloji yazarıdır. MakeTechEasier için Windows, Android, İnternet, Donanım Kılavuzları, Tarayıcılar, Yazılım Araçları ve Ürün İncelemeleri dahil olmak üzere çok çeşitli teknik konularda yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*