Windows 11: Sadece hayır deyin

Windows 11: Sadece hayır deyin

Diyelim ki bu yıl veya 2022’de Windows 11 ile yeni bir bilgisayar satın almak bir şey olacak. Windows 11’in yeni Dell, HP veya Lenovo PC’nizde çalışacağından makul ölçüde emin olabiliriz. Belki bazı sürücüleriniz ve programlarınız çalışmayacak, ancak Windows 11’in kendisi? Sorun yok.

Ancak, güncellemek istiyorsanız var olan bilgisayarlar, özellikle üzerlerinde birkaç yıl olanlar başka bir hikaye. Herhangi bir bilgisayarın 5 Ekim’de çıkacak olan Windows 11’i çalıştırıp çalıştırmayacağını bilmek zor. Evet, Microsoft’un PC Sağlık Kontrolü uygulaması ve Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağınızı belirleyen diğer programlar var. Bu sefer ne kadar güvenilir olduğundan pek emin değilim.

Başka “Windows 11 çalıştırabilir miyim?” programlar. (Ücretsiz ve açık kaynaklı WhyNotWin11’i seviyorum.) Ancak bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştırmayacağını gerçekten bilmenin tek yolu, bilgisayarınızda Windows 11’i çalıştırmayı denemektir.

Bu pahalı ve can sıkıcı bir deney olabilir. Elbette, yükseltmenin kendisi ücretsizdir. Ancak benim gibi Windows 10 makinenizi yükseltmek için bu şeyler hakkında yazan ve ardından doğru çalışmadığını veya önemli bir uygulamayı desteklemediğini anlayan biri değilseniz, kimse size ödeme yapmayacaktır. Aslında Computerworld’ün kendi Microsoft Patch Lady’si Susan Bradley, Windows 11’e geçmeyi ertelemenizi tavsiye ediyor.

Microsoft, Windows 11’i neyin çalıştırıp neyin çalıştıramayacağı konusunda her zamanki gibi kafası karışık. Örneğin, bunu uydurmuyorum: Microsoft, Windows 11’in beta sürümlerini bilgisayarlarda çalıştırabilmeniz için Windows 11 Insider Programı beta kurallarını gevşetti. 5 Ekim’de gönderildiğinde Windows 11’i çalıştıramayacak.

Şirket bunu neden yapsın? Bu kullanıcılar sürprizi keşfettiklerinde, Windows 11’e erken bir sıçrama yapmak isteyen en sadık kullanıcılarından bazılarını işaretleyeceğini bilmiyor mu? sonuçta Windows 11’i çalıştıramıyorlar mı? Bu hiç mantıklı değil.

Yeni işletim sistemini kontrol edebilmek için bir Beelink GTR7 Mini PC’nin satın aldığı yeni bir bilgisayarda Windows 11 Beta Channel 22000.184 sürümünü çalıştırıyorum. Bu PC, 4GHz AMD Ryzen 7 3750H işlemci tarafından desteklenmektedir. CPU, depolama için 16GB DDR4 RAM ve 512GB NVMe SSD ile destekleniyor.

Kısacası, iyi bir bilgisayar. Ve altı haftadır Windows 11 ile uğraştıktan sonra, Windows 11’e “yükseltmenin” bir anlamı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Windows 11’e geçmek için iyi bir neden olduğunu düşünüyorum. Donanımınızın destekleyebileceğini varsayarsak, daha iyi bir güvenliği vardır. Ancak, şimdi dikkat edin, Windows 11’in güvenlik iyiliğinin çoğunu Windows 10’da açabileceğiniz ortaya çıktı.

Jason Perlow’un yakın zamanda belirttiği gibi: “20H2 sürümünü (Windows 10 Ekim 2020 Güncelleştirmesi) bir tüketici, küçük işletme veya kuruluş olarak çalıştırıyorsanız, bunlardan yararlanabilirsiniz. [“new” security features] Grup İlkesi’ni dağıtırsanız veya bunları açmak için Windows 10’un Aygıt Güvenliği menüsüne tıklamanız yeterlidir.

O haklı. Yapabilirsiniz. Araçlar zaten orada. Eski Windows bilgisayarlarımdan üçünde kendim yaptım. Bunların tümü, muhtemelen Windows 11’in son sürümünü çalıştırmaz.

Perlow bunun nasıl yapılacağına dair ayrıntılara giriyor, bu yüzden onu burada tekrarlamama gerek yok. Demek istediğim, Windows 10’u daha yeni bilgisayarlarda olduğu gibi Windows 11’de de herhangi bir tehlike veya sorun yaşamadan kilitleyebildiğiniz için, yükseltme yapmak için gerçekten iyi bir neden yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*