Windows 11’de Uygulamalar Nasıl Güncellenir

Windows 11’de Uygulamalar Nasıl Güncellenir

Optimum deneyim için PC’nizdeki uygulamaları ve oyunları her zaman güncel tutun.

Microsoft, işletim sistemlerini Windows 11 ile bir başka nesil ileriye taşıdığından, Microsoft Store, işletim sisteminin bir parçası olarak kalır. Artık Android uygulamalarına destek sağlayacağına söz verdiği için, bir sürü favori android uygulamamızın bilgisayarımızda olması uzun sürmeyecek.

Bu kılavuz, Microsoft mağazasından indirdiğiniz uygulamaları nasıl güncelleyebileceğinizi ele alacaktır. Sizi erken hazırlayacak, çünkü zamanı geldiğinde endişelenmenize gerek yok.

Uygulamalarınızı güncel tutmanız için birden fazla geçerli neden var. Birkaç büyük özellik, özellikle çalışması için bir sunucuya bağlanmayı gerektiren uygulamalar için yeni özellik sürümleri veya mevcut sistemlerdeki değişikliklerdir. Diğer nedenler arasında, dikkate almanız gereken güvenlik güncellemeleri ve performans veya kararlılık iyileştirmeleri yer alır.

Geliştiriciler, bazıları diğerlerinden daha sık olmak üzere uygulama güncellemelerini tutar. Bu nedenle, uygulamalarınızın güncel olması, kullanıma sunuldukları anda en son özelliklere ve hata düzeltmelerine sahip olmanızı sağlar.

Windows 11’de Uygulamalarınızı güncellemek için kullanabileceğiniz iki yolunuz vardır. İlk olarak, güncelleme sürecini sizin için halledecek olan otomatik güncellemeleri etkinleştirebilirsiniz. Veya her uygulamayı manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

Bu iki yöntem arasında çok fazla fark yoktur. Kendi tercihlerinize bağlıdır. Güncellemeleri tek tek kontrol etme ve her bir uygulama için indirme sesinden hoşlanmıyorsanız, devam edin ve otomatik güncellemeleri etkinleştirin. Öte yandan, yavaş internetiniz veya sınırlı verileriniz varsa, uygulama güncellemelerini manuel olarak yüklemek veriden tasarruf etmenizi sağlar.

Microsoft Store uygulamaları için otomatik güncelleme seçeneği Windows 11’de varsayılan olarak açıktır. Sizin için durum böyle değilse, otomatik güncelleme seçeneğini açmak hızlı ve kolaydır.

İlk olarak, Görev Çubuğundaki Windows simgesine tıklayarak Başlat Menüsü’nü başlatın. Ardından, ‘Sabitlendi’ bölümünün altında, açmak için ‘Microsoft Store’ uygulama simgesine tıklayın.

Alternatif olarak, Başlat menüsünde “Microsoft Store” için arama yapabilir ve ardından arama sonuçlarından uygulamayı başlatabilirsiniz.

Miscorosft Store penceresinde, ekranın sağ üst köşesinde bulunan ‘Profil simgenize’ tıklayın.

Microsoft Store menü seçeneklerinden ‘Uygulama ayarları’nı seçin.

Microsoft Store ayarlarında, “Uygulama Güncellemeleri”nin yanındaki geçiş anahtarını Açık yapın.

Yaptığınız şey üzerinde kontrol sahibi olmak tercihinizse ve tarifeli bir bağlantıdaysanız, otomatik güncelleme özelliğini kapatabilir ve uygulamaları manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

Başlat Menüsü’nde arayarak Microsoft Store’u başlatın ve pencerenin sol alt tarafındaki ‘Kütüphane’ seçeneğine tıklayın.

Bu, bilgisayarınıza Microsoft Store’dan yüklediğiniz tüm uygulamaların bir listesini yükleyecektir.

Ardından, Kitaplık ekranının sağ üst köşesindeki ‘Güncellemeleri al’ düğmesini tıklayın. Birkaç dakika sürecek ve sisteminizde kurulu herhangi bir uygulama için güncellemeler mevcutsa, burada görünecek ve muhtemelen otomatik olarak güncellenmeye başlayacaktır. Değilse, manuel olarak güncellemek için uygulamanın yanındaki Güncelle düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Önceden yüklenmiş uygulamaları güncellemek için Microsoft Store’u kullanabilirsiniz, yalnızca bir mağaza girişi olduğundan emin olun. Yalnızca mağaza girişi olan uygulamalar Microsoft Store aracılığıyla güncellenebilir. Ne yazık ki, Windows Mağazasını kullanarak üçüncü taraf uygulamalarını veya yazılımlarını güncelleyemezsiniz. Bunun için geliştirici web sitesini veya söz konusu yazılımın resmi web sitesini ziyaret etmeniz gerekir.

S. Herhangi bir güncelleme almıyorum. Niye ya?

C. Herhangi bir güncelleme alamıyorsanız, sabit bir internet bağlantınız olduğundan, tarih ve saat ayarlarınızın doğru olduğundan ve ayrıca Windows Update hizmetlerinin çalışır durumda olduğundan emin olun.

S. Uygulamaları güncellemek ücretsiz mi?

C. Bir uygulamayı güncellemek, herhangi bir garantisi olmamasına rağmen, genellikle paraya mal olmaz. Nadir durumlarda, bir geliştirici güncellemeler için para talep edebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*