Windows 11’den Windows 10’a Nasıl Düşürülür

Windows 11’den Windows 10’a Nasıl Düşürülür

Windows 11’i denediniz ve Windows 10’a bağlı kalmaya karar verdiniz mi? Windows 11’den Windows 10’a geçmek isteyen kullanıcılar için eski işletim sistemine geri dönmek için basit kılavuzumuzu takip edin. Windows 11’e bir kez daha yükseltmenize yardımcı olacak talimatları eklediğimiz için, daha sonra bu eylemden pişman olursanız sorun olmaz.

Yeni bilgisayar donanımınız ister Windows 11 ile önceden yüklenmiş olarak gelsin, ister Windows 11 menüsündekilerden hoşlanmıyorsanız, aşağıdaki nedenlerle Windows 10’a bağlı kalmak isteyebilirsiniz:

Bir şeyler yolunda gitmediği için eski sürüme geçmek üzereyseniz, önce Windows 11 yükleme sonrası kontrol listemize bir göz atın. Belki sorununuzun kolay bir çözümü vardır.

Windows 10’dan Windows 11’e yükselttiyseniz, işletim sistemi yükseltmesinin üzerinden kaç gün geçtiğine bağlı olarak, geri almanın iki yolu vardır. On gün veya daha kısa bir süre varsa, Windows 11’de otomatik olarak Windows 10’a “geri dönmenize” yardımcı olacak yerleşik bir anahtar bulunur. Bu süre sona erdiğinde, temiz bir Windows 10 yüklemesini seçmeniz gerekir.

Sürüm düşürme sırasında uzun bir süre boyunca mavi/siyah bir ekran görünecektir. Aygıtı Güç düğmelerini kullanarak kapatırsanız, Windows 11’de yeniden başlatılacaktır.

Windows 11’e ücretsiz yükseltme teklifinden yararlananlar için Windows 10’a geri dönmek için on gününüz var.

Windows 11, herhangi bir sistem bildirimi veya hatırlatıcısı ile bu seçenek hakkında sizi uyarmaz. Windows 11’i kendi başınıza ilk yüklediğiniz tarihi hatırlamanız gerekecek. Bir Windows cihazında takip etmek istiyorsanız Alarmlar ve Saat Uygulamasını kullanmayı düşünün.

Windows 10’a geri dönmenin diğer yolu temiz kurulum yapmaktır. Fabrika ayarlarına sıfırlama gibi, bu, Windows 11’i sisteminizden tamamen siler ve Windows 10’un yeni bir kopyasını yükler.

Temiz bir Windows 10 yüklemesi elde etmek için tüm talimatları ele aldık. Adımların kısa bir özetini burada bulabilirsiniz:

Windows 10’a geri döndükten sonra tekrar Windows 10’dan Windows 11’e yükseltebilirsiniz. Tek koşul, ilk olarak Windows 10’un en son sürümüne güncellenmesi gerektiğidir. Adımlar, bir Windows içeriden veya bir Windows çalışanı olmanıza bağlıdır. genel kullanıcı

Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme prosedürünün geri kalanı, aşağıda belirtilen genel kullanıcılar için prosedüre benzer.

Windows Insider değilseniz, cihazınızın uyumluluk kriterlerini karşılaması koşuluyla Windows 10’dan Windows 11’e ücretsiz yükseltme yapabilirsiniz. (Bu uyumluluk kılavuzunu takip edin.)

Sıfırdan bir Windows 11 yüklemesi sırasında ne bekleyeceğiniz konusunda adım adım eksiksiz talimatlara ihtiyacınız varsa, bunları burada bulabilirsiniz. Yükseltme işlemi birkaç mavi ve siyah ekrandan fazlasını içerdiğinden, cihazınızda ne kadar zaman geçmesi gerektiğini anlamak için son bölümü izleyin.

Microsoft ücretsiz güncellemeleri aşamalı olarak sunduğundan, Windows 11 güncellemesine erişim zamanlaması cihazdan cihaza değişebilir. Ancak, Windows Insider kullanıcıları ve yeni bir dizüstü bilgisayar/PC satın alanlar anında erişime sahip olmalıdır.

O kadar bekleyemiyorsanız, bir Windows 11 ISO ve bir Windows 11 medya oluşturma aracı yüklemelisiniz. Resmi Microsoft bağlantıları henüz mevcut değil, ancak birkaç hafta içinde orada olacak.

İki ayrı Windows 11 yazılım programını indirdikten sonra, “On Günden Sonra Windows 11’den Windows 10’a Geçme” bölümünde belirtildiği gibi “Windows’un temiz yüklemesi” öğreticisindeki adımları izleyin.

Daha eski bir Windows 10 derlemesine geçmek için, burada gösterildiği gibi daha önceki bir derleme seçeneğiyle geri almanız gerekir. Windows 11’de aynı sürüm düşürme prosedürü geçerlidir.

Microsoft’un uygun Windows 10 cihazlarından Windows 11’e ücretsiz yükseltme teklifinin 2022 ortasına kadar sürmesi bekleniyor.

Ücretsiz yükseltme süresi sona erdikten sonra, yine de resmi siteden yeni bir Windows 11 lisansı satın alabilir, ISO’yu indirebilir ve Windows 11 temiz kurulumu için bir USB cihazına yazabilirsiniz.

PC/dizüstü bilgisayar donanımınız Windows 11 ile uyumlu değilse, Windows 11’e güncelleme istemi almazsınız.

Cihazı uygun olan ancak yine de mesajı göremeyenler için, önce diğer tüm güncellemelerinizi tamamlamanız, ardından “Güncellemelerinizi kontrol edin”e gitmeniz ve bir Windows 11 güncelleme istemi için yenilemeniz gerekir.

Windows 11’de güncelleme sorunlarınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Windows 10 için benzer prosedürlere bakın. Daha iyi performans için Windows C sürücünüzü de temizleyebilir ve yer açabilirsiniz.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Sayak Boral, yarı iletkenler, IoT, kurumsal BT, telekomünikasyon OSS/BSS ve ağ güvenliği gibi farklı sektörlerde çalışan on bir yılı aşkın deneyime sahip bir teknoloji yazarıdır. MakeTechEasier için Windows, Android, İnternet, Donanım Kılavuzları, Tarayıcılar, Yazılım Araçları ve Ürün İncelemeleri dahil olmak üzere çok çeşitli teknik konularda yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*