Windows Update for Business: ayrıntılar, ayrıntılar

Windows Update for Business: ayrıntılar, ayrıntılar

İşte birçok Windows 10 kullanıcısının bilmediği bir şey var: Daha çok “Windows Update for Business” olarak bilinen yerel grup ilkesi ayarlarında güncellemelerinizi denetleme seçeneklerini seçerseniz, isteğe bağlı güncellemeleri kontrol etmiş olursunuz. Peki ya mutlaka bir “iş” kullanıcısı değilseniz? Hangi seçeneklere sahipsiniz?

Bolca.

“İş için Windows Update” ile ilgili küçük sır, güncellemeleri daha iyi kontrol etmenizi sağlayan bir dizi kayıt defteri anahtarı ve yerel grup ilkesi ayarından başka bir şey olmamasıdır. Ve bu ayarları kullanmak için bir işletmede çalışmak zorunda değilsiniz, ancak Windows 10 Professional kullanıyorsanız yardımcı olur.

(Windows 10 Home kullanıcıları için bu ayarların çoğu işe yarar, ancak bunları ayarlamak o kadar kolay değildir ve yüklemesi zahmetli olabilecek kayıt defteri ayarlarına güvenmeniz gerekir. Bu yüzden sizi Windows 10 Home’dan Professional’a yükseltmeye çağırıyorum. . İşlem kolaydır ve programlarınızı veya verilerinizi etkilemez. Geçerli bir ürün anahtarını çevrimiçi satın alabilir veya işletim sisteminin içinden yapabilirsiniz.)

Professional’a yükseltme, güncellemeleri kontrol etme yeteneğinin tamamını ortaya çıkarır. Çoğu zaman, insanlar buna “yama vergisi” derler. Güncelleştirmelerin yüklenmesini önlemek için ölçülü ağ hilesini zaten biliyor olsanız da (Microsoft bunun hücresel bir bağlantıda size pahalıya mal olacağını düşündüğünden), Windows Update for Business seçenekleri, makinenize sunulanlarda ince ayar yapmanıza olanak tanır.

Ve Intune gibi bir sunucu veya bulut kontrol aracı kullanarak güncellemeleri kontrol etmek isteyenler için, Microsoft kısa süre önce bir çevrimiçi öğrenme modülü yayınladı; seçimlerinizi merkezi bir konumdan kontrol etmek için sahip olduğunuz seçenekleri açıklamaya yardımcı olur. Eşler arası dışında bir ağı olmayan kullanıcılar için, ayarları makine bazında yapmanız yeterlidir.

Kontrol edebileceğiniz ayarları görüntülemek için Windows 10’da arama kutusuna GPEDIT yazın. Bu, düzenleme grubu ilkesi kontrol paneli uygulamasını getirir. Üzerine tıklayın ve ardından Bilgisayar Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Windows Bileşenleri> Windows Update’e gidin. Burada, Windows Update for Business adlı bir klasör göreceksiniz. Ayarlayabileceğiniz ve kullanabileceğiniz beş ayarı vardır.

beş seçenek

İlk seçenek “Yapıları Önizleme ve Özellik Güncellemelerinin ne zaman alınacağını seçin”. Bu, Windows’taki yeni özelliklere göz atmak istiyorsanız, önizleme yapılarını seçmeyi seçebileceğiniz anlamına gelir. Gelecek derlemelere göz kulak olmak isteyen bir BT yöneticisi veya danışmanıysanız, Insider sürümlerini çalıştıran bir veya iki makineye sahip olmanızı öneririm. Ancak normal son kullanıcılar (ve tüketiciler ve ev kullanıcıları için) için bu ayarları olduğu gibi bırakın; İstediğimiz özellik sürümünü farklı bir şekilde ayarlayacağız.

Sonraki ayar, belirli sayıda gün sonra veya belirli bir tarihte Yama Salılarında yayınlanan güvenlik güncellemeleri olarak bilinen kalite güncellemelerini ertelemenize olanak tanır. İyi haber şu ki, bu ayarı burada grup ilkesiyle veya hem Windows 10 Home hem de Pro için Windows Update’in GUI ayarlarında yapabilirsiniz. Başlat>Güncelleme ve Güvenlik>Gelişmiş seçenekler’e gidin ve güncellemeleri yüklemek istediğiniz tarihi seçin, tercihen yama sorunları tespit edildikten sonra kendinize yeterli zaman ayırın.

Üçüncü ayar, bir yöneticinin Microsoft’un bir özellik sürümü yükleme konusundaki engellemelerini atlamasını sağlar. Bence yapma bu ayarı atlamanızı öneririz. Kendi ofisimde bile, bir sonraki özellik sürümünün engellendiğini fark edersem, engelin ne olduğunu anlamak istiyorum, atlamak değil.

Dördüncüsü, son teknoloji ürünü bir cihaz istiyorsanız Insider sürümlerini seçmenize olanak tanıyan “Önizleme derlemelerini yönet” ayarıdır.

Ve son olarak, “Hedef Özellik Güncelleme sürümünü seçin”, özellik sürümlerini aldığınızda daha iyi kontrol etmenizi sağlayan ayardır. Bu ayarı etkinleştirir ve ardından tam olarak istediğiniz Windows 10 sürümünü seçerseniz, örneğin 20H2, sisteminiz bu sürümde kalır ve bir sonraki sürüm sunulmaz. Bu özel ayar hakkında iyi haber, Windows Home makinelerinde bile bir kayıt defteri anahtarı aracılığıyla kolayca ayarlanabilmesidir.

Ama bekle, dahası var

Grup ilkesi ayarlarını kullanarak kontrol edebileceğiniz tek şey bu değil. Özellikle Microsoft, kullanmanızı istemiyor, ancak aslında yararlı olabilir: Grup İlkesi: Güncelleştirmeleri indirmek için son kullanıcı eylemi gerektir. Bu, kullanıcıyı indirme hakkında bilgilendirir.

Bu ayarı Grup İlkesi yolu Bilgisayar Yapılandırması>Yönetim Şablonları>Windows Bileşenleri>Windows Update>Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır altında bulabilirsiniz.

Bunu yapılandırmak, bir kullanıcı bir bildirim seçerek veya Windows Update Ayarları sayfasına giderek harekete geçene kadar güncellemenin indirilmesini engeller. Kullanıcı herhangi bir işlem yapmazsa, belirlediğiniz son tarih gelene kadar güncelleme indirilmez. Bu politikayı yapılandırmadan önce dikkatlice düşünün, çünkü muhtemelen kötü bir kullanıcı deneyimine ve yavaş güncelleme benimsemesine neden olacaktır.

Şimdi buna bağımsız bir bilgisayarda bir göz atalım. İlk olarak, bir Windows 10 Professional (veya Enterprise veya Educational) sahibi olmanız gerekir. Windows 10’daki arama kutusuna, düzenleme grubu ilkesi kontrol paneline gitmek için GPEDIT yazın. Bilgisayar Yapılandırması>Yönetim Şablonları>Windows Bileşenleri>Windows Update>Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır’a gidin. Etkinleştirmek için kutuya tıklayın ve ardından İndirme ve otomatik yükleme için 2 Bildir’i seçin.

Bu, sistemin güncellemelerin mevcut olduğunu algıladığında sisteminize bir bildirim göndermesine neden olur, ancak siz onları tetikleyene kadar yüklenmezler. Firmanız Intune kullanıyorsa bu ayarlar Intune konsolunda da yapılabilir.

Sonuç olarak: Windows Update for Business ayarlarından korkmayın. Bunlar sadece iş için değil, onları ayarlamak için zaman ayıran herkes içindir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*