Windows’ta WebDAV Sürücüsü Nasıl Eşlenir

Windows’ta WebDAV Sürücüsü Nasıl Eşlenir

Web Dağıtılmış Yazma ve Sürüm Oluşturma (WebDAV), dosyalarınızı uzak bir web sunucusunda düzenlemek ve yönetmek için ortak bir yol sağlayan bir HTTP uzantısıdır. Burada, uzaktaki dosyalarınıza doğrudan Dosya Gezgini’nden erişebilmeniz için bir WebDAV sürücüsünü Windows’ta nasıl eşleyeceğinizi göstereceğiz.

Windows’ta WebDAV dizinine bağlanmak için WebDAV site URL’sine, WebDAV hesabı oturum açma ayrıntılarınıza ve kısayol veya bağlantı için bir ada ihtiyacınız olacak. Üçü de, bilgisayarınızı kullanarak uzak web sunucusundaki dosyaları görüntüleyebilmeniz, düzenleyebilmeniz veya silebilmeniz için klasörünü eşlenmiş bir sürücü olarak bağlayarak WebDAV’ı eşlemenize olanak tanır.

1. Bilgisayarınızda Dosya Gezgini’ni açın ve “Bu PC”ye sağ tıklayın.

2. “Ağ sürücüsünü eşle ?#8221;

Alternatif olarak, Dosya Gezgini’nin Bilgisayar sekmesindeki “Ağ sürücüsünü eşle” açılır kutusunu da kullanabilirsiniz. Listeden “Ağ sürücüsünü eşle”yi seçin.

3. Yeni iletişim kutusunda, eşlemek istediğiniz sürücü harfini ve yerel bilgisayarınızda WebDAV dosyalarını ekleyeceğiniz veya düzenleyeceğiniz klasörü girin.

4. Bahsedilen klasörün yanındaki “Gözat” seçeneğine tıklarsanız ve “Ağ bulma kapalıdır. Ağ bilgisayarları ve cihazları görünmüyor…” mesajı, bu, Ağ ve Paylaşım Merkezi’nde ağ keşfini etkinleştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

“Ayarlar -> Ağ ve İnternet -> Durum -> Ağ ve Paylaşım Merkezi”ne giderek ayarı değiştirin.

“Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir”i seçin.

Hem Özel hem de Misafir/Genel bölümlerinin altında “Ağ bulmayı aç”ı seçin. Ardından, Değişiklikleri Kaydet’e basın.

5. “Oturum açarken yeniden bağlan” ve “Farklı kimlik bilgileri kullanarak bağlan” kutularını işaretleyin. “Oturum açarken yeniden bağlan” kutusunun işaretlenmesi, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda WebDAV bağlantısının geri yüklenmesini sağlar.

6. “Belgelerinizi ve resimlerinizi saklamak için kullanabileceğiniz bir web sitesine bağlanın” bağlantısını tıklayın.

7. İleri’ye tıklayın.

8. Şimdi “Özel bir ağ konumu seçin”i tıklayın.

9. İleri’ye tıklayın.

10. Etki alanı URL’nizi, sonunda WebDAV dizini ile İnternet veya Ağ adresi alanına girin.

11. WebDAV kullanıcı adınızı ve parolanızı yazın.

12. Tamam’a tıklayın. “Bu ağ konumu için bir ad yazın” zaten doldurulmuştur ancak değiştirilebilir.

13. İleri’ye ve ardından Bitir’e tıklayın.

Dosya Gezgini’nde WebDAV klasörü, eşlenmiş bir sürücü olarak görüntülenecektir. Artık Dosya Gezgini aracılığıyla dosya veya dizin ekleyebilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Not: WebDAV dizinine bağlanmada zorluk yaşarsanız, Windows Kayıt Defterindeki Temel Kimlik Doğrulama Düzeyini güncelleyin.

1. Başlat’a sağ tıklayın ve Çalıştır’ı seçin.

2. Tip regedit ve Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Enter’a basın.

3. Dizin yoluna gidin:

4. “BasicAuthLevel” değerini bulun. Varsayılan olarak, değer 2 olarak ayarlanmıştır, ancak değilse, sağ tıklayın ve Değiştir’i seçin ve ardından 2 olarak değiştirin.

Windows’ta bir WebDAV sürücüsünü başarıyla eşleyebilmiş olsanız bile, bu, içindeki içeriğe erişebileceğiniz anlamına gelmez. En yaygın neden, klasörün daha eski bir Windows sürümünü kullanan bir sunucuda depolanmasıdır.

Bu, Windows’un en son sürümünü kullanmıyorsanız da olur. Örneğin, Windows XP kullandıysanız ve klasör 1.000’den fazla dosya içeriyorsa, ihtiyacınız olan dosyayı göremeyebilirsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ve otomatik olarak yeniden bağlanmadığınızda başka bir sorunla karşılaşılır. Bu genellikle WebClient hizmetinin devre dışı bırakıldığı veya El ile olarak ayarlandığı anlamına gelir. Başlat’a gidin, Hizmetler’i arayın ve sonucu seçin.

Ardından, WebClient’ı bulana kadar kaydırın, sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

Başlangıç ​​türünü “Otomatik” olarak ayarlayın ve değişiklikleri uygulamak için Uygula’ya basın.

WebDAV sürücünüzü Dosya Gezgini ile eşleyebildiniz ve Windows 10’da uzak dosyalarınıza erişebildiniz mi? Deneyiminizi aşağıdaki yorumda paylaşın.

Windows 10 Dosya Gezgini’nin görünümünü beğenmediniz mi? Windows 7’ye nasıl daha çok benzeyeceğini ve hissettireceğini öğrenin. Kullandığınız bir şey değilse, OneDrive’ı da kolayca gizleyebilirsiniz.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Crystal Crowder, 15 yıldan fazla bir süredir teknoloji endüstrisinde, önce bir BT teknisyeni ve ardından bir yazar olarak çalıştı. Başkalarına cihazlarından, sistemlerinden ve uygulamalarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini öğretmeye çalışır. En son trendleri takip ediyor ve her zaman yaygın teknik sorunlara çözümler buluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*