Yeni göçmen işçi yurtları için iyileştirilmiş standartlar arasında daha geniş yaşam alanları, daha iyi havalandırma, Singapur Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Yeni göçmen işçi yurtları için iyileştirilmiş standartlar arasında daha geniş yaşam alanları, daha iyi havalandırma, Singapur Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Burada yeni inşa edilen yurtlarda yaşayan göçmen işçiler, daha az kişi arasında paylaşılan banyolu tuvaletler ve her odada en fazla 12 kişi olmak üzere daha iyi yaşam alanları bekleyebilirler.

İyileştirilmiş standartlar, geçen yıl mevcut yurtlardaki yoğunluğu azaltmak için inşa edilen yarı-kalıcı Hızlı İnşa Yurtları (QBD’ler) için bir yıllık bir gözden geçirme ve pilot uygulamanın ardından geldi.

Kesinleşmiş yeni standartlar seti, amaca yönelik yurtlar (PBD’ler), fabrikadan dönüştürülmüş yurtlar, geçici inşaat mahalleleri ve geçici işgal ruhsatı mahalleleri dahil olmak üzere tüm yeni yurtlar için geçerli olacaktır.

17 Eylül Cuma günü yapılan ortak açıklamada, İnsan Gücü Bakanlığı (MOM), Ulusal Kalkınma Bakanlığı (MND) ve Sağlık Bakanlığı (SB) standartları geri bildirime, QBD’lerle olan deneyime ve yurtlarda Covid-19 salgınının yönetilmesi.

Göçmen işçilerin yurtlardaki yaşam koşulları, geçen yıl büyük çapta Covid-19 enfeksiyonlarının patlak vermesinin ardından yakından incelemeye alındı.

MOM’un yabancı insan gücü biriminin yöneticisi Chew Ee Tien, yeni standartların yurtlarda benzer salgın riskini azaltacağını ve onları daha yaşanabilir hale getireceğini söyledi.

Fikir, yeni yurt alanlarını “modülerleştirmek”, yeni vakaların erken tespit edilip izole edilmesini sağlamak ve ayrıca havalandırmayı iyileştirmektir, diye ekledi ve işçilerin yine de güvenli işyeri ve yaşam önlemlerini takip etmek zorunda kalacaklarını kaydetti.

İnsan Gücü Bakanı Tan See Leng gazetecilere verdiği demeçte, yeni yurt standartlarının göçmen işçilerin esnek bir yaşam, çalışma, sosyal ve sağlık ortamına erişmelerini sağlamak için çok yönlü bir yaklaşımın parçası olduğunu söyledi.

İyileştirilmiş standartlar daha yüksek maliyetlere yol açabilse de, “Önleme her zaman tedaviden daha iyidir, özellikle de bir hastalık salgınının göçmen işçiler, işverenler ve Singapur ekonomisi üzerindeki potansiyel olarak ciddi etkilerini gördüğümüz için” dedi.

Ancak bu en son standartlar seti, daha önce tartışılanlar kadar ileri gitmiyor.

Geçen Haziran ayında yetkililer, bir yurt odasına en fazla 10 yatak önermişti ve yalnızca en az 1 metre aralıklı tek katlı yataklara izin verildi. Ancak, nihai standartlar çift katlı yataklara izin verecek ve doluluk sınırını hafifçe 12’ye yükseltecek.

Benzer şekilde, her oda için ebeveyn tuvaleti zorunlu olacakken, daha önce önerildiği gibi beş yerine altı kişi arasında paylaşılacak.

Yine de bu, 12 ila 16 işçinin bir yurt odasını paylaştığı ve oda kapasitesinde herhangi bir sınırlama olmaksızın mevcut standartlardan bir gelişmedir.

Şu anda çoğu yurtta, yaklaşık 15 kişi, en-suite veya farklı odalar arasında paylaşılabilen bir dizi tuvaleti paylaşıyor.

Yurtlar şu anda en-suite mutfaklar, tuvaletler ve avlu alanları gibi ortak tesisler hariç olmak üzere en az 3,5 m2 yaşam alanı sağlamak zorundadır.

Yeni yurtlar için en son standartlarla bu gereksinim minimum 4,2 m2 yaşam alanına kadar çıkmaktadır.

Geçen Haziran ayında, yetkililer en az 6 metrekare yaşam alanı önerdi.

Bu farklılıklar sorulduğunda, MOM’un işgücünden sorumlu sekreter yardımcısı Bay Poon Hong Yuen, yeni standartları geliştirmenin “basit bir matematiksel hesaplama” olmadığını söyledi.

Temas izleme önlemleriyle birlikte uygulamaya konulan güvenli yönetim önlemleri, yetkililere önerilen standartlardan bazılarını gevşetmeleri için alan verdiğini de sözlerine ekledi.

Bayan Chew, yeni yurtlarda 6 m2 yerine en az 4,2 m2 yaşam alanı zorunlu kılma kararının, yurt odalarında hala hastalık bulaşmasının olabileceği gerçeğini dikkate aldığını söyledi.

Bu nedenle yetkililer, oda doluluk sınırları, en-suite tuvaletler ve havalandırma gibi bulaşmayı azaltmanın anahtarı olan diğer konulara odaklandıklarını söyledi.

Çift katlı yataklara izin vermek, aynı zamanda yurtlarda daha fazla açık alana ve örtülü odalarda daha az dağınıklığa sahip olmak anlamına gelir.

Yeni yurtlar ayrıca havalandırma gereksinimleri ve ortak tesislerin bölümlere ayrılması gibi ek kriterleri de karşılamalıdır.

Yeterli hava sirkülasyonunu sağlamak için yurt odalarında yeterli sayıda fan ile birlikte tuvalet başına en az bir egzoz fanı monte edilmelidir.

Odada klima varsa, yeni yurtların operatörleri tıbbi sınıf hava filtreleri de takmalıdır.

Yurt katı başına doluluk sınırı 240 kişi olarak kalır, ancak yeni yurtlar 120 kişilik müstakil bölümlere ayrılabilmelidir.

Yeni yurtlardaki yemek pişirme, yemek yeme ve çamaşır yıkama alanları gibi ortak tesisler de bölüm başına 120 kişiye kadar özel kullanım için tasarlanmalıdır.

Tüm yeni yurt odaları, şu anda yalnızca ortak alanlarda sunulan ücretsiz Wi-Fi sağlamalıdır.

Diğer gereksinimler, tüm yeni yurtlarda açık hava rekreasyon alanlarını içerir. Şu anda, yalnızca 1.000’den fazla sakini olan yurtların bu tür alanlara sahip olması gerekiyor.

Bu daha büyük yurtlarda artık en az 100 m2 olan en az bir çim alana ve ikamet eden kişi başına en az 0.15 m2 açık çim alana sahip olması gerekecektir.

Yeni yurtlarda ayrıca korunaklı çamaşır alanları ve atık su gözetim testine izin vermek için her blok için ayrı sanitasyon hatları olmalıdır.

Son olarak, yeni inşa edilen yurtlarda, her 1000 yatak alanı için en az 10 izolasyon yatağı olmalıdır; bu, şu anda 1.000 yatak alanında yalnızca bir adettir.

Ayrıca, şu anda gerekli olan 1.000 yatak alanı başına 19 ek izolasyon yatağına kıyasla, pandemi sırasında 1.000 yatak alanına 15 tane daha izolasyon yatağı ekleyebilmeliler.

Yeni standartlar ilk olarak gelecek yıl piyasaya sürülecek olan iki yeni PBD’ye uygulanacaktır. Kranji ve Jalan Tukang’da bulunan, üç yılda tamamlanması ve en az 12.500 yatak kapasitesine sahip olması bekleniyor.

Hükümet bu yurtları inşa edecek ve sahiplenecek, günlük operasyonlar ise bir yurt işletmecisi tarafından yönetilecek.

Bu, ticari yurt operatörlerinin PBD’leri teklif etmesi, inşa etmesi veya işletmesi için arazinin serbest bırakıldığı mevcut işletim modelinden yeni bir işletim modelidir.

Hükümet, yatak talebine ve o zamanki piyasa koşullarına bağlı olarak, müteakip yeni PBD’lerin mülkiyetini ve işletme modelini gözden geçirecektir.

Geçen yıl Haziran ayında yetkililer, 100.000 işçiye ev sahipliği yapabilecek yeni PBD’ler inşa etme planlarını ortaya koydu.

MOM ve MND, bu tür 11 PBD’nin 2022’ye kadar hazır olacağını söyledi. Kranji ve Jalan Tukang’daki iki yeni PBD, bu 11 yurtta yer alıyor.

MND’de stratejik planlama kıdemli direktörü Bay Cham Dao Song, vaat edilen kalan dokuz PBD hakkında sorulduğunda, çalışan sayılarına ve mevcut yatak talebine ve arzına ilişkin en son tahminlere dayanarak şimdilik ikisinin yeterli olacağını söyledi.

MOM’dan Bay Poon ayrıca bazı yurtların artık pandemi öncesine göre daha yüksek boşluk oranına sahip olduğunu kaydetti.

Nisan ayında, PBD’lerdeki ortalama doluluk, bir yıl önceki yüzde 88’e kıyasla, maksimum doluluk sınırının yüzde 60’ı civarındaydı.

Poon, mevcut yurtların aşamalı olarak yeni standartlara geçeceğini söyledi. Daha fazla detayın gelecek yılın başlarında çıkması bekleniyor.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*