Yeni rapor, Windows Lite’ın arayüzüne ve özelliklerine ışık tutuyor

Yeni rapor, Windows Lite’ın arayüzüne ve özelliklerine ışık tutuyor

Intel’in DCH sürücüsünün yeni bir sürümü artık Windows 10 cihazları için mevcut. Windows 10 için Intel DCH Sürücüleri sürüm 25.20.100.6577, Apex Legends için destek ekler ve tonlarca hatayı düzeltir.

Intel DCH sürüm 25.20.100.6577, çeşitli iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri ile birlikte gelir. Örneğin, güncelleme, Intel 6. nesil işlemcilere veya daha yüksek işlemcilere sahip PC’lerde Arma 3 için performans iyileştirmeleri ve optimizasyonlar sunar.

Ayrıca, yerleştirilmiş kaynakları kullanan DX12 oyunları ve uygulamaları için güç ve performans avantajları içerir. Bunların Windows DCH grafik sürücüleri standartları izlenerek geliştirilen yeni sürücüler olduğunu belirtmekte fayda var.

Intel, sürüm notlarında “Windows DCHgraphics sürücüleri olarak etiketlenen bu yeni sürücüler, şu anda Legacy olarak etiketlediğimiz önceki grafik sürücülerimizle geriye dönük olarak uyumlu değil,” diye açıklıyor.

Bu sürümde bulunan düzeltmelerin ve diğer küçük iyileştirmelerin listesi:

Bu güncellemeyle ilişkili bilinen bazı sorunlar var:

En son sürücüleri indirmek ve kurmak için Intel Driver & Support Assistant’ı kullanabilirsiniz. DCH sürücülerini, sürücüleri Intel’in web sitesinden manuel olarak indirerek de güncelleyebilirsiniz.

Raporlara göre Microsoft, eğitim sektöründe Chromebook’larla rekabet edebilmek için dahili olarak yeni bir marka altında piyasaya sürülebilecek yeni bir Windows sürümü geliştiriyor. Microsoft’un yeni hafif platformu Windows Lite, Lite OS veya başka bir şey olarak başlatıp başlatmayacağı net değil.

En son rapora göre Microsoft, Lite OS’yi halka açmak veya en azından ayrıntıları geliştiricilerle paylaşmak için çok çalışıyor. Microsoft, Mayıs ayındaki Build geliştirici konferansında yeni işletim sistemini tartışabilir ve şirket, 2019 yazında Lite OS bitlerini geniş çapta test etmeye başlayabilir.

Microsoft, Lite OS’nin gelişimini hızlandırıyor gibi göründüğünden, şirket bu yıl içinde onu çıkarmaya çalışabilir, ancak işletim sisteminin genel bir önizlemesini başlatma planları olup olmadığı bilinmiyor.

Lite OS’nin kullanıcı arayüzü tanıdık gelecek ancak kendisini ana Windows 10 işletim sisteminden farklı kılmak için bazı dikkat çekici değişiklikler olacak. Brad Sams, söylentilere ve bulgulara dayanarak bir maket oluşturdu.

Kullanıcı arayüzünü tahmin etme girişimi olan yukarıdaki modelde görebileceğiniz gibi, masaüstünün görünümü biraz tanıdık ama aynı zamanda farklı. Bazı öğeler ve OOBE (Kutu Dışı Deneyim) dahil olmak üzere diğer deneyimler, Windows 10’un sunduğu arabirime benzemeye devam ediyor.

Rapor, Lite OS’nin hala her yerde pencerelerle aynı çoklu görev deneyimi olan Dosya Gezgini’ne sahip olduğunu ve tanıdık bir deneyim sunduğunu belirtiyor.

Bu geliştirme noktasında, Lite OS yalnızca UWP’leri ve PWA’ları çalıştırabilir, ancak sonunda Win32 uygulamalarını bir şekilde destekleyecektir.

Microsoft, Lite ile düşük kaliteli uygun fiyatlı cihazları hedeflemeyi planlarken, işletim sisteminin bir grup ağır kullanıcıyı hedefleyeceğini de bekleyebiliriz. Windows 10 ise uzman kullanıcılar için ana çözüm olmaya devam edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*