‘Yeter artık.’ 8 Eyalet Başsavcısı, Instagram’ın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkisine İlişkin Soruşturma Başlattı

‘Yeter artık.’  8 Eyalet Başsavcısı, Instagram’ın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkisine İlişkin Soruşturma Başlattı

Bir grup başsavcı, fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ı ve bunun çocuklar ve genç yetişkinler üzerindeki etkilerini araştırıyor ve ana şirketi Facebook’un şimdi Meta Platforms olarak adlandırıldığını söyleyerek, gençlere yönelik fiziksel ve zihinsel sağlık tehlikeleri hakkındaki dahili araştırmaları görmezden geldiğini söylüyor.

Soruşturma, California, Florida, Kentucky, Massachusetts, Nebraska, New Jersey, Tennessee ve Vermont’tan iki partili bir başsavcılar koalisyonu tarafından yönetiliyor. İlk olarak The Wall Street Journal tarafından, şirketin, akıl sağlığı ve vücut imajı sorunları söz konusu olduğunda Instagram’ın gençlere, özellikle de genç kızlara yol açabileceği zararları bildiğini tespit eden şirketin kendi araştırmasına dayanan, gazete haberlerini takip ediyor.

Bu ilk raporlardan bu yana, The Associated Press de dahil olmak üzere bir haber kuruluşları konsorsiyumu, buldukları hakkında Kongre ve bir İngiliz parlamento komitesi önünde ifade veren muhbir Frances Haugen’in sızdırılmış belgelerine dayanarak kendi bulgularını yayınladı.

California Başsavcısı Rob Bonta, “Meta, Instagram’ın çocuklarımızın ve gençlerimizin ruh sağlığına ve esenliğine yol açtığı tahribatı çok uzun süredir görmezden geldi” dedi. “Yeter artık. Meta’nın genç Kaliforniyalılara bu sosyal medya platformunun kullanımını teşvik etme çabaları hakkında cevaplar almak ve bunu yaparak Meta’nın yasaları ihlal edip etmediğini belirlemek için ülke çapında bu soruşturmayı başlattık.”

Soruşturma, diğer şeylerin yanı sıra, Meta’nın gençleri platformlarında tutmak için kullandığı teknikleri ve Instagram’da geçirilen uzun sürenin neden olabileceği zararları hedefliyor.

Meta sözcüsü Liza Crenshaw yaptığı açıklamada, suçlamaları “yanlış” olarak nitelendirdi ve “gerçeklerin derin bir yanlış anlaşılmasını” sergilediklerini söyledi.

Crenshaw yaptığı açıklamada, “Gençleri çevrimiçi olarak korumanın zorlukları tüm sektörü etkilerken, sektöre zorbalıkla mücadele etme ve intihar düşünceleri, kendine zarar verme ve yeme bozukluklarıyla mücadele eden insanları destekleme konusunda öncülük ettik.” Dedi.

Eyalet soruşturmaları, Pazartesi günü Ohio’nun en büyük kamu çalışanı emeklilik fonunun, sosyal platformlarının olumsuz etkileri ve onları çalıştıran algoritmalar hakkında halkı kasıtlı olarak yanıltarak federal menkul kıymetler yasasını çiğnediği iddiasıyla Meta’ya dava açtığına dair bir duyuruyu takip etti.

Ohio Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi’nin davası, Facebook’un şirketin bu algoritmaları nasıl yönettiğine ve halkı korumak için attığını söylediği adımlara ilişkin uygunsuz bulguları gömdüğünü iddia ediyor.

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*