Yüksek CPU ve performans sorunlarını gidermek için Windows 10 20H1

Yüksek CPU ve performans sorunlarını gidermek için Windows 10 20H1

14 Ocak’ta Windows 7 işletim sistemi desteğinin sonuna ulaştı ve Microsoft, kullanıcılara düzenli güncellemeler için Windows 10’a yükseltmelerini tavsiye ediyor. Dün Microsoft, önemli güvenlik özelliklerine sahip son kalite güncellemesi olan Windows 7 KB4534310’u da gönderdi.

Bugünden itibaren, bazı Windows 7 yüklemeleri masaüstünde tam ekran yükseltme bildirimlerini göstermeye başladı. Otomatik olarak kaybolmayan mesaj, kullanıcıları Windows 7’nin artık destek almadığı konusunda uyarıyor. Ayrıca kullanıcıları daha yeni ve desteklenen bir işletim sistemine yükseltmeye teşvik eder.

Bildirim, Microsoft’un Windows 7 için son güvenlik güncelleştirmeleri grubunu yayımlamasından bir gün sonra bilgisayarımıza geldi. Bulgumuz, Windows 7 yükseltme uyarısının Aralık ayında KB4530734 güncelleştirmesiyle otomatik olarak yüklenen ‘EOSNotify’ adlı bir programla ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

Microsoft’a göre, Windows 7 tam ekran yükseltme uyarısı, Home Basic, Home Premium, Professional veya Ultimate dahil olmak üzere işletim sisteminin tüm sürümlerinde görüntülenir.

Tam ekran bir açılır pencerenin birçok insanı rahatsız etmesi muhtemeldir, bu nedenle Microsoft, yükseltme mesajlarını engelleme seçeneği ekledi. Mesajı kapatmazsanız, haftada birkaç kez görmeyi bekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, açılır pencere, Windows 7 için resmi desteğin sona erdiğini açıklıyor ve kullanıcıların düzenli güncellemeler için ne yapmaları gerektiğine dair tavsiyeler sunuyor. ‘Daha sonra hatırlat’ seçeneğini tıklarsanız, uyarı ertesi gün yeniden görünür ancak ‘Bana bir daha hatırlatma’ uyarıyı kalıcı olarak reddeder.

Gelişmiş kullanıcılar, bildirimleri engellemek için Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile EOSNotify ayarlarını da değiştirebilir.

Ayrıca, bir etki alanının parçası olan bilgisayarlarda veya kiosk modundaki makinelerde bildirimin görüntülenemeyebileceğini de belirtmekte fayda var. Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri satın almış bir kuruluşta çalışıyorsanız, Microsoft, uyarının varsayılan olarak engelleneceğini söylüyor.

Windows 7 yükseltme uyarısı kademeli olarak dağıtılıyor ve önümüzdeki günlerde tüm bilgisayarlarda görünmeye başlayacak. Kullanıcıların sürekli destek için Windows 10’a geçmeleri önerilir ve yükseltme, orijinal lisansa sahip herkes için hala ücretsizdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*