Zhiyun Smooth-XS Gimbal İncelemesi: Fotoğraf Çekerken Daha Fazla Eğlenin

Zhiyun Smooth-XS Gimbal İncelemesi: Fotoğraf Çekerken Daha Fazla Eğlenin

Akıllı telefonlar, fotoğrafçılıktan zevk almanın yepyeni bir yolunu açtı. Süreç, yepyeni bir özçekim terimine ve yepyeni bir aksesuara yol açtı: özçekim çubuğu. Bazen bu fikir genişletilebilir ve bizi Zhiyun Smooth-XS Gimbal’a getiren de budur.

Gimbal, kamerayı sabitlemek için motorları ve sensörleri kullanan bir cihazdır. Zhiyun Smooth-XS Gimbal, kamerayı sabit tutmak için çok küçük bir tripod gibi çalışabilir veya bir özçekim çubuğu olarak da kullanılabilir. Seçenekleri gözden geçirmeye başladığınızda, bu gimbalin olanaklarının sınırsız olabileceğini fark edeceksiniz.

Kutunun içinde şunlar bulunur:

Cihazların USB-C özelliğine sahip olması her zaman hoşuma gidiyor ve bu cihaz gibi gittikçe daha fazla oluyor gibi görünüyor. Öğretim literatürü onu kurmak veya kullanmak için yeterli değildi. Bu sadece şirketin bilmenizi istediği ekstra bilgiydi. Ek bilgiye sahip olmak ve/veya çevrimiçi veya bir uygulama aracılığıyla talimat almak sorun değil, ancak bu şekilde etiketlenmiş olsaydı yardımcı olurdu.

Broşürde tarama kodları vardır, bu nedenle “aktivasyon eğitimi” ve “kullanım kılavuzunu” edinin. Ancak öğretici, gimbali eşleştirmek ve kullanmak için gereken uygulamadır. Kullanıcı kılavuzu, Smooth XS Gimbal için bulabileceğiniz en kapsamlı materyaldir. Ancak, kurmak için uygulamaya ihtiyacınız var.

Sıklıkla başvurmanız gereken bir şey, Smooth XS Gimbal üzerindeki düğmelerin ve hareketli parçaların şemasıdır. Hepsi farklı işlevleri gerçekleştirmek için birbirleriyle bağlantılı olarak çalışırlar. Bu, cihaz için bir öğrenme eğrisine yol açan şeydir, hatırlanacak çok şey vardır.

Gimbalı ilk kez kullanmadan önce, pilleri etkinleştirmek için tamamen şarj edilmesi gerekir. Gimbalın üst yarısında sabitleyici adı verilen bir USB-C şarj bağlantı noktası vardır. Şarj bağlantı noktasının yanındaki dört gösterge ışığı beyaza döndüğünde, sabitleyici tamamen şarj olmuştur.

Pan ekseni motorunu, kontaklar aynı hizaya gelecek şekilde dengeleyicinin dikey kolundan aşağı kaydırın. Açmak için ışıklar sabit olana kadar güç düğmesine uzun basın. Gimbalin alt kısmını, tripodu sabitleyiciye vidalayın. Bu noktada, ya bir selfie çubuğu gibi bırakın ya da tripodu kullanarak bir masa, tezgah vb. üzerine dik olarak yerleştirin.

Kodu taradığınızda indirdiğiniz Zy Cami uygulamasını açın. Bir hesap oluşturmak için talimatları izleyin ve konumunuzu kullanmasına izin verilip verilmeyeceğini seçin. Telefonunuzda Bluetooth’un açık olduğundan emin olun ve telefonunuzu eşleştirmek için talimatları izleyin, ardından gimbal’i etkinleştirmek için hesabınıza giriş yapın.

Smooth-XS’in birçok harika şey yapabileceğinden şüpheniz olmasın. Yine, kullanmayı hatırlamanız gereken çok şey olan bir öğrenme eğrisi var ve ayrıca doğru türde bir telefona sahip olmanız gerekiyor.

Telefonunuzu Smooth-XS ile kullanmak için önce telefonunuzu telefon kelepçesine takmanız gerekir. Saat yönünde 90潞 döndürün. Yönergeler, telefonunuzu kamera sola gelecek şekilde yerleştirmenizi söylüyor. Ama bunu yaptığınızda, bir kör nokta var. Kameranın sağda olması gerekiyor.

Smooth-XS’i ilk olarak iPhone 7’mde kullandım. Üzerinde kötü bir selfie kamerası vardı, bu yüzden kullanımı en iyisi değildi. Yukarıdaki iki resimde sürgülü cam kapımızın çektiğim iki fotoğrafı görebilirsiniz: bir manzara ve bir portre. Gimbal, telefonu dikey konuma getirdiğinde, sağ tarafta kör bir nokta oluştu.

Telefonun dengeli olması da önemlidir. Dikey ve yatay arasında gidip gelmek için yapmanız gereken kelepçeyi açık bıraktığınızda, soldan sağa dengeli olmadığı sürece telefon düzgün hareket etmeyecek ve düz olmayacaktır. Ek olarak, dengesiz bir telefon daha fazla pil kullanır.

Smooth-XS’in tüm kontrolü, sabitleyici üzerindeki kontrollerden yapılır. Çoğunlukla Mod ve Fotoğraf/Video düğmelerinin farklı kombinasyonları aracılığıyla kontrol edilir, buna pan izleme modu ile bekleme ve portre ve manzara arasında ileri ve geri geçiş dahildir. Joystick, kamerayı manuel olarak hareket ettirir. Ayrıca yanda bir Yakınlaştırma kaydırıcısı ve hangi modda olduğunuzu göstermek için sabit veya yanıp sönen bir düğme vardır.

Kamera pan izleme modundaysa, sabitleyici üzerindeki eksen ve telefon kelepçesinin kilidi açılır ve serbest harekete izin verilir. Elinizdeyken bile dönmeye başlayacağından, herhangi bir şeyi ayarlamak için pan izleme modundan çıkarılmalıdır.

Hangi düğme kombinasyonlarının ne yaptığını ve bekleme modunda mı yoksa pan izleme modunda mı çalışacağını hatırlamak zordu. Her zaman istediğim gibi çalışmasını sağlayamadım.

Ek olarak, daha önce de söylediğim gibi eski iPhone 7 ile başladım. iPhone 12’ye geçtiğimde daha iyi kamera ile harika fotoğraflar elde ettim ama telefonun kıskaca dengesini sağlayamadım. Hafif olan çantam çok fazla çevre verdi. Ek olarak, ses düğmelerini kapatacağım için daha fazla yana kaydıramadım. Kılıflı iPhone 7’m aynı denge sorunlarına sahip değildi.

Ek olarak, kamera deklanşör düğmeleri olarak çalışan ses düğmelerine sahip bazı telefonların fotoğraf çekmek için uygulamaya ihtiyacı yoktur. Kontrolleri tek başına kullanmak bunu çözecektir. Ses düğmelerimin deklanşör düğmeleri olarak çalışmasına rağmen, uygulamada olmadığım sürece kameramı Smooth-XS üzerinden çalıştıramadım.

Elleriniz kameradayken bir şeyler yapmakla meşgulse, Smooth-XS’i bir el hareketi ile çalıştırma seçeneği de vardır. Ancak, eğitim materyalinde fotoğraf ve video ile çalışacağını söylese de, fotoğraf çekerken sadece video seçeneği sunulmuyor. V’yi parmaklarınızla tutarak veya avucunuzu sallayarak, kayda başlamak için bir video çekebilirsiniz. Uygulamanın çalışması gerektiğinden, bu seçenek telefonumda işe yaradı.

Smooth-XS, bir tripod veya bir selfie çubuğu olarak kullanılabilir.

Tripod olarak kullanıldığında, onu dengelemek ve yüksekliği ayarlamak için bacaklar açılır. Kilitli modda veya pan takip modunda kullanılabilir. Hareket ettirmek için joystick kullanılıyorsa, pan izleme modunda olmalıdır. Joystick, telefonu 290潞 sola ve sağa hareket ettirebilir ve yukarı ve aşağı hareket ettirebilir.

Tripod ayaklarını katlanmış halde tutarsanız, dengeleyici üzerindeki motorun hemen altına çekebilir ve yalpayı bir selfie çubuğuna dönüştürmek için bir direği uzatabilirsiniz. Kilidi açıkken ve pan izleme modunda yürürken sizinle birlikte hareket edecektir. Daha sabit bir selfie çubuğundan daha doğal bir videoya yol açar. Tüm düğmeler aynı şekilde çalışır.

Zy Cami uygulamasında fotoğraf ve video düzenleme seçenekleri de vardır. Yalnızca yüklenecek dosyayı seçin ve müzik ekleme, altyazı, kırpma, çıkartma ekleme vb. gibi fotoğraf/video düzenleyicilerin tipik düzenleme işlevlerine sahip olursunuz.

Bir Zhiyun Smooth-XS Gimbal’ı sadece 74,99 $ ödeyerek %16’ya kendiniz alabilirsiniz.

Genel olarak, Smooth-XS’de çok fazla şey var, neredeyse bir incelemede ele alınamayacak kadar çok. Sadece pek çok farklı işlevi vardır ve pan izleme modu gibi pek çok yenilikçi işlevi vardır.

Ancak işlevin çokluğu bir dezavantaj olduğu kadar bir avantajdır. Bu kadar çok işlev varken, bu işlevlerde gerçekten başarılı olmak onun için zordur. Her şeyin ustası, hiçbir şeyin efendisi değil. Ancak, kullanmayı öğrenmek için zamanınız varsa, kullanması eğlenceli bir ürün olduğunu inkar edemezsiniz.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Laura, yaklaşık 20 yılını haber, inceleme ve köşe yazıları yazarak geçirdi ve bu yılların 10’undan fazlası editör olarak da geçti. Son otuz yıldır yalnızca Apple ürünlerini kullandı. MTE’de yazma ve düzenlemeye ek olarak, sitenin sponsorlu inceleme programını da yürütmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*