2018 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nın Özeti

2018 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nın Özeti

 • DergiDergi

  Bu biz konuşuyoruz dükkan ve konuşan arabalar. Bazen derinlemesine gider ve bir şeyi analiz ederiz ya da araba tarihi veya motor sporları hakkında konuşuruz ya da belki sadece otomotiv endüstrisindeki bir şey hakkında düşüncelerimizi veririz.

  naias logosu yatay neg1C beyaz

  Detroit, Michigan’daki 2018 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS) az önce tamamlandı. Her zaman olduğu gibi büyük tanıtımlar, yeni teknolojiler ve çılgın konsept araçlarla doluydu. Gösterinin kapsamlı kapsamını takip ettikten ve en büyük haberleri kazdıktan sonra, önümüzdeki yıl için birkaç çıkarım ve tahminlerim var.

  Daha önceki yıllarda, Big Three’nin (GM, Ford ve Fiat Chrysler Automobiles) amiral gemisi modelleri lüks otomobil kategorisinin üyeleriydi. Bu yıl, bu şirketlerden ortaya çıkan büyük kamyon, kamyonları bu markalar için yeni yerli amiral gemileri olarak görme planını gösterebilir.

  Yeni modeller, en son teknoloji özellikleriyle birlikte daha çok hileli kamyonlara yönelik son trendle uyumludur. 2018’e başlarken, kamyon sahipliğinin güç ve işlevsellik kadar konfor ve stil ile de ilgili olduğunu görmeyi bekleyebiliriz.

  Kendi kendini süren araçlar, son yıllarda otomobil fuarlarında adeta birer fil haline geldi. NAIAS, otonom araç teknolojisinin ana odak noktası olduğu Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nın (CES) hemen ardından gelirken, birçok endüstri uzmanı büyük otomotiv şirketlerinin bu konuda ne söyleyeceğini merak etti.

  Otonom sürüşle ilgili devam eden vızıltılara rağmen, NAIAS’taki birçok yöneticinin bu konuda söyleyecek çok şeyi yoktu. Gösteriden hemen önce GM’nin direksiyonsuz, pedalsız konsept aracını ortaya koymasının yanı sıra, kendi kendini süren arabalardan pek söz edilmedi. Birçok endüstri yöneticisi, bu konudaki tartışmaların çoğunun hala varsayım olduğu konusunda kararlı ve geleneksel araçların geliştirilmesine odaklanmak için zaman harcamayı tercih ediyorlar. Birçok yönden, bu yılki gösteri tüm bu spekülasyonlardan ferahlatıcı bir mola ve her zaman bildiğimiz araçlara geri dönüş sağlıyor gibiydi.

  2018’de yolcular ve sürücüler hareket halindeyken bağlantı kurmak istiyor ve bu yılki fuardaki yeni modeller, daha fazla markanın bu talebi karşılamaya hazır olduğunu ortaya koydu. “Bilgi-eğlence” sistemlerinin geniş kategorisi son yıllarda büyümektedir. Son zamanlarda, bir akıllı telefonun özelliklerini araca sorunsuz bir şekilde bağlamanın herhangi bir yolunu ifade ediyor gibi görünüyor. Buna müzik, haritalar, fotoğraflar ve iletişim yetenekleri dahildir. Daha önce de bahsettiğim gibi yeni Ram 1500, bu işlevleri mümkün kılmak için büyük bir ekran ekliyor. BMW ve Volkswagen de bilgi-eğlence yönünde büyük hamleler yapan markalar arasında yer alıyor.

  Ancak, bazı otomobil üreticileri bir sorunla karşılaşıyor gibi görünüyor. Akıllı telefon teknolojisinin bu günlerde değiştiği hızla, telefonlarımızla bütünleşen araba teknolojisi nasıl ayak uydurabilir? Bilgi-eğlence teknolojisi, bağlandığı telefonla güncellenemiyorsa, olumsuz bir kullanıcı deneyimine yol açabilir. Bu zorlukla mücadele etmek için, büyük otomobil üreticilerinin teknoloji şirketleriyle ortak olduğunu görmeyi bekleyebiliriz. Birçoğu bu cephede şimdiden önde başlıyor. Örneğin Ford ve Nissan, Amazon’un Alexa’sını bazı modellerde sunuyor ve BMW ve Volkswagen’e ek olarak Toyota ve Lexus’un araçlarına Alexa ve Google Assistant yetenekleri eklemesi bekleniyor.

  Meraklılar için NAIAS’ın en büyük kısmı her zaman merakla beklenen yeni modeller olmuştur. Çoğunlukla 2018 bu cephede hayal kırıklığına uğratmadı. Sahip olduğumuz büyük sürümler arasında:

  Chevrolet’in ortadan motorlu Corvette’inden bu yılki gösteride hiç bahsedilmedi. Araba için testler yapıldı, bu yüzden büyük çıkışına ne zaman tanık olacağımız sorusu kaldı. Mazda’nın bu yıl NAIAS’ta bir ekranı yok ve Jaguar Land Rover da yok. Volvo, geçmiş yıllara göre daha küçük bir kuruluma sahip ve son iki yıldır orada olan Brembo’nun bu yıl bir ekranı yoktu.

  Bu trendlerin önümüzdeki yıl boyunca nasıl geliştiğini ve piyasaya çıktığında tüketiciler arasında hangi yeni modellerin popüler olduğunu görmek kesinlikle ilginç olacak.

  Richard Reina,CARiD.com’da Ürün Eğitmeni ve ömür boyu otomotiv meraklısıdır.

  Kapak Fotoğrafı: NAIAS.

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *