2019’da 5G’ye şüpheyle yaklaşmak için 5 neden

2019’da 5G’ye şüpheyle yaklaşmak için 5 neden

Ortalama Android haberiniz değil, deneyimli Android gazetecisi JR Raphael ile çeşitli tavsiye, içgörü ve analiz karışımı.

duydun mu? 5G denilen belirsiz bir şekilde tanımlanmış ama kulağa çok hoş gelen bir şey, her an her an canınızı sıkacak gibi. Telefonunuzu hızlandıracak, üretkenliğinizde devrim yaratacak ve muhtemelen kolesterolünüzü bile düşürecek.

Tamam, belki bir kısmı saf haşhaş. Ama biliyor musun? 5G’nin ortalama bir insanın heyecan duyması veya önümüzdeki yıl benimsemeyi düşünmesi gereken bir şey olduğu fikri de öyle.

Aksini düşündüğünüz için affedilirsiniz. Ne de olsa, mobil teknoloji pazarlama makinesi, 5G’nin çalışma, yaşama ve köpürme şeklimizi nasıl değiştireceğine dair kulağa harika gelen her türlü anlatıyı ortaya çıkararak son birkaç hafta içinde önemli ölçüde hızlandı. (Yine, bu öğelerden en az biri benim kendi saçma sapan eserim, ancak hepsinin eşit derecede saçma olduğunu iddia ediyorum.)

Size şunu söylememe izin verin: Kimin veya neyin kustuğundan bağımsız olarak tüm bu yutturmacayı güvenle görmezden gelebilirsiniz. Gerçek şu ki, 5G, öngörülebilir gelecek için mesihten daha fazla tehdit oluşturan yavaş hareket eden bir ilerleme olacak. Ve eğitimli bir teknoloji gözlemcisi olarak, çabaya kendi paranızın veya mobil teknoloji enerjinizin bir gramını yatırmadan uzaktan izlemeniz tavsiye edilir.

Nedenleri sıralayalım, olur mu?

1. 5G ağlarının sınırlı kullanılabilirliği

Taşıyıcılar ne kadar ötseler de 5G olacak olağanüstü 2019 için gerçek dünya uygulamasında sınırlı ve muhtemelen bundan daha da ileride. 4G’nin ilk ne zaman ortaya çıktığını ve bunun birkaç seçilmiş alanın dışında herhangi bir şey ifade etmesinin ne kadar sürdüğünü hatırlıyor musunuz? Her durumda, 5G’nin piyasaya sürülmesiyle bu gerçekliğin daha da aşırı bir versiyonuna bakacağız.

Veriler her şeyi söylüyor: Genel olarak bu (iddiaya göre) Amerika Birleşik Devletleri’mizde 5G şarjına öncülük ettiği görülen AT&T, 2019’un sonuna kadar sadece 19 şehri 5G ile çalışır hale getirmeyi planlıyor. on dokuz şehirler. tarafından son 2019. Ve bu tüm hikayeyi anlatmıyor bile.

Görüyorsunuz, doğası gereği 5G kısa menzilli bir teknolojidir. Ortalama bir 5G kulesinin tahmini menzili, şüpheci arkadaşım Steven J. Vaughan-Nichols’un bu yılın başlarında işaret ettiği gibi, bir milin yalnızca üçte biri kadardır. Bunu, bağlantı sevgisini 30 mil (ve bazen daha da fazla) kadar yayabilen bir 4G kulesiyle karşılaştırın ve karşı karşıya olduğumuz farkı görebilirsiniz.

Bunun nihai anlamı şu ki, mevcut enkarnasyonunda 5G’nin bir çok güzelsin sadece biraz erişim için kuleler. Sorun, sinyallerin duvarlardan, işaretlerden, semenderlerden ve diğer engelleyici nesnelerden geçmekte zorlanması gerçeğiyle daha da karmaşıklaşıyor.

Bu verileri en yakın Carrier Marketing Saçma Çeviri Makinesine beslersek, aldığımız sonuç şudur: 5G’yi bir şehirde kurmak yavaş ve pahalı olacak ve 2019’da biri 5G’nin “bir şehre geldiğini” söylediğinde, gerçekten kastettikleri şey, tüm yerde yaygın olarak bulunacağı değil, “şehir içindeki bir avuç izole bölgeye geliyor” olmasıdır.

Bunun ötesinde, hızların kendilerinin bir alandan diğerine tutarlı bile olmaması oldukça olası görünüyor. AT&T’nin ilk 5G etkin noktasının yapımcısının The Verge’e söylediği gibi: “Pazardan pazara bazı pazarlara göre değişir, birkaç yüz megabit bant genişliğine sahip olabilirler … [while] diğerleri 5Gbps’ye kadar gidebilir.”

Oh, ve akılda tutulması gereken bir diğer faktör: Bu yeni 5G kulelerinin doğası, kanser riskleri konusunda yeni endişeleri artırıyor, öyle ki bir Körfez Bölgesi şehri, güvenlikleri daha fazla değerlendirilinceye kadar bu tür yapıların kurulumunu fiilen engelledi. Sağlık riskinin kendisi hakkında söylemek istediğiniz ne olursa olsun, bu tür bir endişe ve bunun sonucunda ortaya çıkan direnç, ağ dağıtımı söz konusu olduğunda kesinlikle hiçbir şeyi hızlandırmayacaktır.

2. Pahalı hizmet

Mobil operatörlerin neye bayıldığını biliyor musunuz? Sizden daha fazla para almak için herhangi bir sebep. Ve büyük, cesur, reklama hazır 5G konseptinin onlara ne kazandırdığını biliyor musunuz? Evet, tahmin ettiniz: Fazladan şekel öksürmenizi istemek için mükemmel bir neden.

Ve fırsatı değerlendireceklerine inansan iyi olur. AT&T şimdiden, 5G dansı yapmak istiyorsak cüzdanlarımızı açmaya hazır olmamız gerektiğini güçlü bir şekilde ima ediyor.

AT&T’nin kablosuz ürün pazarlamasına ilişkin belirsiz önsezilerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı geçen hafta Qualcomm tarafından düzenlenen Hawaii medya etkinliğinde CNET’e verdiği demeçte, “Bugün fiyatlandırma hakkında düşündüğümüz gibi düşünebileceğinizi sanmıyorum.” “Bu paradigma değişmeli.”

Bir Verizon yöneticisi, siteye şunları söyledi: “Verizon, müşterilerin fayda ve değer için ödeme yapacağına inanıyor. Bu kesinlikle 5G’de olacak.” (“Verizon ayrıca çoğu müşterinin faturalarına ne koyarsak onu soru sormadan ödeyeceğine inanıyor,” diye kıkırdayarak eklemeyi unuttu.)

Biraz daha spesifik olmak gerekirse, AT&T’nin tüketici kablosuz şefi, şirketin 5G planları için “farklı hizmet katmanları” düşündüğünü söyledi. . Güzel, değil mi?

Ve Sprint, geride kalmaması için, yatırımcılara 5G hizmetiyle sağlıklı fiyat artışları beklemelerini açıkça söyledi. Spesifik olarak: “Gelecekte Verizon ve AT&T ile benzer fiyatlara ulaşmak için sınırsız fiyatımızı artırmak için çok fazla alanımız olacak. … 5G’ye sadece şirket için değil, aynı zamanda harika bir fırsat olarak bakıyoruz. şirketin konumu için değil, aynı zamanda inanılmaz yüksek hızlar için ücret almak için.”

Bir şekilde bu satırın reklamlara giremeyeceğinden şüpheleniyorum.

3. Sınırlı ve pahalı cihaz seçenekleri

Şebeke kullanılabilirliği bir yana, telefonların büyük çoğunluğunun 2019’da 5G’yi desteklemeyeceğini bile unutmayın. Bu tür bir destek, az sayıda 5G özellikli cihazın ortaya çıkması ve doğal olarak birlikte gelmesiyle, kuraldan çok istisna olacaktır. kendi yüksek fiyatları.

OnePlus’ın CEO’su, 5G telefonların size 5G olmayan muadillerinden 200 ila 300 dolar daha pahalıya mal olabileceğini tahmin etti. Diğer şirketler biraz daha çekingen davranıyor ve teknik olarak söylemeden konu etrafında hassas bir dans yapıyor gibi görünüyor. alışkanlık 5G “ayrıcalığı” için bir kol ve bir bacak şarj edin.

Örneğin, CNET tarafından 5G telefon için daha yüksek fiyatlara sahip olma olasılığı sorulduğunda, Samsung’un Mobil Kıdemli Başkan Yardımcısı şunları söyledi: “Yeterli değer üretirseniz [in the phone]o zaman tüketiciler ödemeye hazır olacaklar.” (Bu sözü abartılı bir şekilde göz kırparak takip etmiş olabilir veya etmemiş olabilir.)

Bu arada Qualcomm’un başkanı, yaklaşan maliyet artışını, 3G’den 4G telefonlara ilk geçişte gördüğümüz sıçramayla karşılaştırdı. İşlerin “ölçek ile ucuzlayacağını” kaydetti ve “Bir yerden başlamalısın” dedi.

Peki, onlar nasılsa bir yerden başlamak lazım. Sen yapma.

4. Çapraz taşıyıcı uyumluluğu eksikliği

Buraya gelmek yıllar aldı, ancak sonunda kilidi açılmış bir telefon satın almanın ve istediğiniz hemen hemen her ağda kullanmanın mümkün olduğu bir noktaya geldik. Bu özgürlük, Google’ın Pixel telefonları veya çeşitli OnePlus ürünleri gibi cihazların var olmasına izin veren ve söz konusu cihazları satın alan kişiler olarak, gadget’larımızı istediğimiz yere götürmemize ve taşıyıcı aracının işlerimize karışmadan ve bizi tutmadan nereye gidersek gidelim götürmemize izin veren şeydir. uzun zamandır yaptıkları gibi hücrelerine zincirlenmişlerdi.

5G ile bu lüksün ortadan kalkmasını bekleyin. Şimdilik, en azından, her operatör hem ABD’de hem de dünyanın başka yerlerinde kendi 5G standardını benimsiyor gibi görünüyor ve bu, 2019’da satın aldığınız herhangi bir 5G telefonun muhtemelen bir operatörün ağında çalışmakla sınırlı olacağı ve başka bir şey olmayacağı anlamına geliyor.

Daha geniş ve daha da rahatsız edici bir düzeyde, bu, Google ve OnePlus tarafından satılanlar gibi kilidi açılmış telefonların, muhtemelen 5G denklemde olduğunda artık sahip oldukları aynı düzeyde otomatik evrensel uyumlulukla gelmeyecekleri anlamına gelir. Ve özellikle ağlar geliştikçe ve standartlar değişmeye devam ederken, bir 5G telefonla uluslararası seyahat etmeye çalışmanın nasıl bir şey olacağını düşünmek bile istemiyorum.

5. Ödün veren ve kısa raf ömrü olan cihazlar

Cihazla ilgili dezavantajlardan bahsetmişken, HTC Thunderbolt adı bir zil çalıyor mu? Thunderbolt, 2011’in eski döneminde piyasaya sürülen ilk Verizon 4G cihazıydı. Güzel bir şekilde söylemek gerekirse, buharlar tüten bir karmaşaydı.

Şimdi, Thunderbolt’un bazı sıkıntıları muhtemelen HTC’nin hatasıydı ve cihazın “ilk”iyle ilgili hiçbir şeyle ilgisi yoktu. ağ övünme hakkı. Ancak, telefonun efsanevi derecede kötü pil ömrü ve bağlantı sorunları söz konusu olduğunda, erken ve henüz mükemmel olmayan 4G yapılandırmasının en azından kısmen sorumlu olduğundan şüphelenmemek zor.

Kesinlikle psişik değilim, kristal kürem bile yok ama yakın tarih ve mobil teknolojinin ne kadar hızlı geliştiği hakkında genel olarak bildiklerimiz göz önüne alındığında, ilk 5G telefonlardan birini almakta tereddüt ederim. Bu 5G ağ bağlantılarının yeni ve rafine edilmemiş doğası göz önüne alındığında, bu cihazların pil ömrü gibi alanlarda ciddi tavizler verme ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek zor görünmüyor. Ve bir de form ve tasarım alanı var: 5G bağlantısının kararsız doğası, cihaz üreticilerinin anten gereksinimleri etrafında çalışmak ve bir cihazın sinyalinin bir kullanıcının elleri tarafından engellenmesini önlemek için bazı tuhaf değişiklikler bulmasını gerektiriyor. (Kutsal olan her şeyin aşkına, umarız başka bir “yanlış anlama” senaryosuna düşmeyiz.)

En iyi ihtimalle, standartlar birleştikçe ve onları çevreleyen teknoloji, gereksinimleri daha iyi karşılayacak şekilde uyarlandıkça, ilk 5G telefonların modası hızla geçecek. Her yıl, hatta her yıl yeni bir akıllı telefon satın almanın giderek gereksiz hale geldiği bir zamanda 2 Yıllar sonra, akıllıca birkaç ay içinde tarihli (ve özellikle sınırlı taşıyıcı uyumluluğu göz önüne alındığında, yeniden satış değeri düşük olan) bir telefona fazladan hamur bırakmayı planlıyorsanız, en tavsiye edilen hareket gibi görünmüyor.

Hepsi düşünüldüğünde, şimdilik akıllı strateji, 5G’yi olduğu gibi ele almaktır: inanılmaz erken, neredeyse deneysel bir bağlantı türü ve hiçbir yerde prime time için hazır değil. Uzaktan izleyin ve işlerin nasıl geliştiğini görün ve yutturmaca makinesi yüksek vitese geçmeye hazırlanırken şüpheciliğinizi yüksek tutun.

İşlerin nasıl şekillendiğini görmek ve oradan yeniden değerlendirmek için 2019’un sonunda burada buluşacağız. O zamana kadar, G seviyenizi dörde sıkıca sabitleyin ve cüzdanınızı sıkıca pantolonunuzun içine sıkıştırın. Belirli güçlerin sizi inandırmak için fazla mesai yapmasına rağmen, bu, tereddüt etmenin bir avantaj olduğu ve yapılacak tek hamlenin beklemenin olduğu bir oyundur.

Önemli haberler hakkında daha pratik ipuçları, kişisel öneriler ve sade İngilizce bakış açısı almak için haftalık bültenime kaydolun.

AI Bülteni

[Android Intelligence videos at Computerworld]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*