21H2’ye (ve belki Windows 11’e) hazırlanmak

21H2’ye (ve belki Windows 11’e) hazırlanmak

Microsoft kısa süre önce Windows 10, 21H2 sürümünü test etmeye ve yayınlamaya hazırlandığını duyurdu. Sürümde yer alan özellikler çoğunlukla işletmelere yöneliktir ve şunları içerir:

  Microsoft, kullanıcıların rutin bir dağıtım ve hizmet süreci göreceğini ve bunun nispeten hızlı bir kurulum olması beklendiğini belirtti. Yine de, herhangi bir bilgisayarda Windows 10 varsa, ana sabit sürücünüz olarak bir SSD’niz olduğundan emin olun. Eski moda IDE sürücüleri kullanıyorsanız, Windows 10 ile idealden daha az deneyim yaşarsınız.

  Özellik güncellemelerini istediğiniz zaman yüklemeye olan inancımı koruyorum. Bu nedenle, yalnızca bir bilgisayarı yönetiyorsanız veya WSUS veya SCCM gibi yama araçları kullanmayan bir BT uzmanıysanız, 21H1’de kalmanızı sağlamak için targetreleaseversion ayarına güvenirsiniz. (Umarım şimdiye kadar çoğu kullanıcı 21H1’i kurmuştur.)

  Hazır olana kadar 21H2’ye geçmemenizi sağlamanın iki yolu vardır. İlk yol, değeri 21H1 olarak ayarlayan bir kayıt defteri anahtarı yöntemi kullanmaktır. Kayıt anahtarını AskWoody web sitesinden indirebilir ve aşağıdaki değeri ayarlamak için kullanabilirsiniz:

  Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi Sürüm 5.00

  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate]
  “TargetReleaseVersion”=dword:00000001
  “TargetReleaseVersionInfo”=”21H1”

  Alternatif olarak, Windows 10 profesyoneliniz varsa, arama kutusuna tıklayıp “grup ilkesini düzenle” yazabilirsiniz. Bilgisayar Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Windows Bileşenleri> Windows Update’e, ardından Windows Update for Business’a gidin. Sağ bölmede, “Hedef Özellik Güncelleme sürümünü seçin” ilkesine çift tıklayın. Etkin seçeneğini seçin ve 21H1 girin. Tamam’a tıklayın, grup ilkesini kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

  Her iki yöntem de, ortaya çıktığında sizi 21H2 yerine 21H1’de tutacaktır. Bilgisayarınız, Micorosft’un şu anda test etmekte olduğu Windows 11’i çalıştırma gereksinimlerini karşılamıyorsa ve bir Insider iseniz, Sürüm kanalına taşınırsınız ve test olarak 21H2 sunulur. Windows 10 21H2, Home ve Pro sürümleri için 18 aylık, Enterprise ve Education sürümleri için ise 30 aylık destek sağlayacak. 21H2 önizlemesini sisteminize yükleyemiyorsanız, Bleepingcomputer’ın yüklemeyi manuel olarak tetikleme yolları vardır.

  21H2’den sonra ne olacak?

  21H2’nin Windows 10 için son resmi sürüm olabileceği konusunda birçok spekülasyon yapıldı. Sonuç olarak, kullanıcılar Windows 10 için genişletilmiş güvenlik güncellemelerinin olup olmayacağını merak ediyor. Yakın zamanda Windows için “Bana Her Şeyi Sor” (AMA) yayınında Microsoft Endpoint Manager’ın kıdemli program yöneticisi Joe Lurie, taahhütte bulunmadı: “Windows 10 için herhangi bir genişletilmiş güvenlik güncelleme programı hakkında konuşmaya tam olarak hazır değiliz. Kullanılabilir olduğunda bilgi için Tech Community bloglarını takip etmeye devam edin. . Windows 7’de bile ESU’nun Genişletilmiş Destek değil, Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri olduğunu unutmayın.”

  Windows Servis ve Teslimat organizasyonunda bir müjdeci olan Dave Backman, 21H2’nin kullanılabilirliği dışında hiçbir şeyin resmi olarak duyurulmadığını da yineledi.

  Uzun Vadeli Servis Kanalı hakkında merak eden BT uzmanları için, Lurie, Windows 10’un altı aylık sürümleri olmayan ve daha spesifik yapılandırmalar için kullanılan sürümünü merak ediyorsa, “Bir sonraki Windows LTSC’nin Windows 10 üzerine kurulacağını duyurduk. , sürüm 21H2 ve evet, 5 yıllık bir destek yaşam döngüsü olacak.Windows 10 Enterprise LTSC 2021’den sonra* bir sonraki LTSC’nin Windows 11 üzerine kurulmasını bekleyebiliriz. Ayrıca 5 yıllık desteği de koruyacak. , bu yaklaşık 3 yıl içinde bekleniyor, bu nedenle bu zaman diliminde her şey olabilir. LTSC’yi daha uzun bir süre kullanmanız gerekiyorsa, Windows 10 IoT LTSC’ye geçmenizi öneririz.”

  AMA sırasında Lurie, 21H2’nin yeniden etkinleştirme paketi olarak geleceğini belirtti; özellikler zamanla kullanıma sunulacak ve özellik sürümü tamamlandıktan sonra etkinleştirme özelliği ile birlikte açılacaktır.

  Lurie’ye göre, gelecekteki servisler için Windows 11’in Windows 10’dan farklı bir ADMX’e sahip olması bekleniyor. Ancak “mevcut olanların çoğu da, yönettiği özellik veya hizmet Windows 11’de mevcut olduğu sürece çalışır. Windows 11 için tüm politikalarınızı yeniden yapılandırmanız gerekmez.”

  Microsoft’tan Jason Sandys, Windows yapılandırma hizmeti sağlayıcılarının (CSP’ler) Windows’u yapılandırmak için ileriye dönük tercih edilen kanal olduğunu söyledi. CSP’ler veya belirli bir özellik için yapılandırma ayarlarını okumak, ayarlamak, değiştirmek veya silmek için bir arabirim sağladıkları için Grup İlkesi istemci tarafı uzantılarına “benzerler. Genellikle bu ayarlar kayıt defteri anahtarları, dosyalar veya izinlerle eşlenir. Bazıları bu ayarlar yapılandırılabilir ve bazıları salt okunurdur.”

  Intune gibi CSP’ler de dağıtımda kullanılabilir.

  Sonuç olarak, Windows 10 21H2, Windows 10’un son sürümü olabilir veya olmayabilir. Emin olabileceğimiz tek şey, bu yıl içinde Windows 11’in ortaya çıkmasıyla aynı zamanlarda bir 21H2 sürümünün olacağıdır. Bu sonbaharda, bilgisayarlarınızda herhangi birinin ne zaman kurulup kurulmayacağına karar vermeniz gerekecek.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *