6 milyar dolarlık gelir kaybıyla bile Apple, 2021’in 4. çeyreğinde ürün ve hizmetlerde büyüme gördü

6 milyar dolarlık gelir kaybıyla bile Apple, 2021’in 4. çeyreğinde ürün ve hizmetlerde büyüme gördü

25 Eylül’de sona eren 2021 4. Çeyrek için Apple, yıllık %29 büyüme ile 83.4 milyar dolarlık bir gelir rekoru kırdı. Cupertino teknoloji devi, bu mali yıl için yıllık %33 büyüme ile 366 milyar dolar gelir bildirdi. Şirketin güçlü çeyreğini daha etkileyici kılan şey, Apple’ın tedarik kısıtlamaları nedeniyle tüm ürün kategorilerinde %20’den fazla büyüme elde etmesi ve 6 milyar dolarlık bir başarı elde etmesi.

2020’den bu yana, küresel bir çip sıkıntısı birkaç endüstriyi etkiliyor. Başlangıçta, Apple bileşenlerini önceden sipariş ettiği için herkesi olumsuz etkileyen silikon kıtlığından Apple’ın etkilenmeyeceği bildirildi. Ancak COVID-19 ile ilgili kilitlenmeler ve bileşen sıkıntısı, Cupertino teknoloji devi için de tedarik kısıtlamaları yarattı.

2021 yılının 4. çeyreğinin kazanç çağrısında, Apple CEO’su Tim Cook ve CFO Luca Maestri, şirketin tedarik kısıtlamaları nedeniyle karşı karşıya kaldığı tahmini zarara renk kattı. Bay Cook, beklenenden daha büyük arz kısıtlamalarına rağmen çok güçlü talep nedeniyle “Apple çok güçlü bir çeyrek daha rapor ediyor” dedi. Şirket, bu kısıtlamaların 6 milyar dolarlık bir gelir etkisini tahmin ediyor.

Bu kısıtlamaların, öncelikle endüstri çapında silikon kıtlığı ve COVID ile ilgili üretim kesintilerinden kaynaklanan yaklaşık 6 milyar dolarlık bir gelir etkisi olduğunu tahmin ediyoruz. Buna rağmen, ürünlerde yıldan yıla %30 büyümeyi temsil eden Mac için tüm zamanların ve iPhone, iPad, Giyilebilir Ürünler, Ev ve Aksesuarlar için üç aylık rekorlar kırdık.

Hizmetler işimiz, 18,3 milyar dolarlık tüm zamanların rekorunu kırdığımız ve yıldan yıla %26 büyüdüğümüz yerde beklediğimizden daha iyi performans gösterdi. Ve her coğrafi segmentte güçlü çift haneli büyüme ile üç ayda bir rekor kırdık. 2021 mali yılı boyunca, gelirimizin yaklaşık üçte birini yükselen pazarlardan elde ettik ve Hindistan ve Vietnam’daki işimizi ikiye katladık.

Bay Maestri, beklenenden daha büyük tedarik kısıtlamaları yaşanmasına rağmen, şirketin ürün ve hizmetler için Eylül 2021’de rekor bir çeyrek ile her coğrafya segmentinde çift haneli büyüme gördüğünü daha da detaylandırdı.

Ürün tarafında, yaklaşık 6 milyar $ olarak tahmin ettiğimiz tedarik kısıtlamalarına rağmen ürünlerimiz için beklenenden daha iyi bir talep yaşadığımız için gelir bir yıl öncesine göre %30 artarak 65.1 milyar $ oldu. Ürün kategorilerimizin her birinde iPhone, iPad ve Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar için Mac ve Eylül çeyreği rekorları rekoru kırarak büyüdük. Müşterilerimizin benzersiz sadakati ve ekosistemimizin gücü ile birleşen bu satış performansı seviyesi, kurulu aktif cihaz tabanımızı tüm zamanların yeni bir rekoruna taşıdı.

Devamını oku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*