ABD’de en hızlı büyüyen 10 iş – TechRepublic

ABD’de en hızlı büyüyen 10 iş – TechRepublic

Yeni bir LinkedIn analizine göre, ABD’de ortaya çıkan işlerin listesine teknoloji pozisyonları hakim ve profesyonellerin işgücünde alakalı kalabilmeleri için becerilerini geliştirmeleri gerekecek.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, önümüzdeki on yılda genel istihdam artışının, 2026 yılına kadar yaratılan 11,5 milyon iş ile sonuncuyu geçmesi bekleniyor. Ayrıca, bugün ilkokula başlayan çocukların tahminen %65’i sonunda henüz var olmayan işlerde çalışacak.

Raporda, “En yüksek büyüme potansiyeline sahip işler, teknoloji odaklı ve teknoloji ve teknoloji dışı şirketlerden gelen taleple birlikte” dedi. “Makine öğrenimi mühendisi, veri bilimcisi ve büyük veri mühendisleri, çok çeşitli endüstrilerdeki şirketler bu becerileri arayan şirketlerle birlikte, ortaya çıkan en iyi işler arasında yer alıyor.”

GÖRMEK: İş tanımı: Veri bilimcisi (Tech Pro Research)

Ancak raporda, ortaya çıkan tüm teknoloji işlerinin teknik beceriler gerektirmediği belirtildi. İletişim ve yönetim gibi sosyal beceriler, satış geliştirme temsilcileri gibi pozisyonlar için anahtardır ve ortaya çıkan tüm işlerin temelini oluşturur.

Raporda, özellikle teknolojide ortaya çıkan bu pozisyonların çoğunun arzdan daha fazla talep gördüğü belirtildi. Örneğin, veri bilimi rolleri 2012’den bu yana %650’den fazla büyüdü, ancak şu anda ABD’de yalnızca 35.000 kişi bu becerilere sahip.

Çalışanların becerilerini geleceğe hazırlamak çok önemli: Bu ortaya çıkan işlerden bazıları beş yıl önce bile yoktu ve birçok profesyonel, mevcut becerilerinin önümüzdeki bir veya iki yıl içinde bile alakalı kalacağından emin değil, LinkedIn bulundu.

LinkedIn, yapay zeka (AI) gibi gelişmiş teknolojilerin büyümesi ve yaygın şekilde uygulanmasının, listeyi oluşturan daha özel makine öğrenimi ve veriye özgü rollere yol açtığını belirtti. Artan sayıda müşteri deneyimi rolü, işletmelerin müşterilere daha fazla odaklandığını da gösteriyor. Rapora göre, bu işler büyük ölçüde yumuşak becerilere bağlı olduğundan, bunlar otomatikleştirilemeyen pozisyonlardan bazıları.

GÖRÜN: 2020’de BT işleri: Bir lider kılavuzu (ZDNet/TechRepublic özel raporu)

İşte ABD’de yükselen ilk 10 iş:

  1. Makine öğrenimi mühendisi (9,8 kat büyüme oranı)
  2. Veri bilimcisi (6,5 kat büyüme oranı)
  3. Satış geliştirme temsilcisi (5,7 kat büyüme oranı)
  4. Müşteri başarı yöneticisi (5,6 kat büyüme oranı)
  5. Büyük veri geliştiricisi (5,5 kat büyüme oranı)
  6. Tam yığın mühendisi (5.5x büyüme oranı)
  7. Unity geliştiricisi (5,1 kat büyüme oranı)
  8. Veri bilimi direktörü (4,9 kat büyüme oranı)
  9. Marka ortağı (4,5 kat büyüme oranı)
  10. Tam yığın geliştirici (4,5 kat büyüme oranı)

LinkedIn, bu işlerin popülaritesi arttıkça diğerlerinin değer kaybedeceğini belirtti. Özellikle, şirketler birden fazla disiplini kapsayan beceri setlerine sahip çalışanlar aradıkça, uzman geliştirici ve lojistik işleri gibi belirli uzmanlık rolleri azalmaktadır.

istock-831613976.jpg

Alison DeNisco Rayome, CNET’te yazılım, uygulama ve hizmetleri kapsayan bir ekibe liderlik eden kıdemli bir editördür. Daha önce CNET’in kardeş sitesi TechRepublic’te kıdemli editördü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*