AI bankacılığın geleceğine nasıl hükmedecek ve işletmelerin yetişmek için neler yapabileceği – TechRepublic

AI bankacılığın geleceğine nasıl hükmedecek ve işletmelerin yetişmek için neler yapabileceği – TechRepublic

ATM’lerin şafağından beri, bankalar operasyonlarında verimliliği artırmak için büyük ölçüde otomasyona güvendiler. Ancak AI daha sofistike hale geldikçe, MyKai gibi “CD nedir?” gibi genel soruları yanıtlayarak kişiselleştirilmiş hizmet sunabilen sohbet robotlarını düşünün. kumar sorununuz olup olmadığını anlamanıza yardımcı olmak için – teknoloji, bankacılık endüstrisinde devrim yaratmaya hazır.

Accenture Bankacılık Teknoloji Vizyonu 2017 raporunda, Accenture, bankacılık sektörünün şu anda AI kullanımında nerede konumlandığı ve bunun için neler yapabileceği hakkında bir görünüm sunmak için yaklaşık 600 üst düzey bankacının yanı sıra teknoloji endüstrisi uzmanları ve akademisyenleri ile görüştü. geliştirmek.

Yapay zekanın veri toplama ve müşteri etkileşimleri açısından bankacılığı önemli ölçüde değiştireceği konusunda fikir birliğine varılmasına ve inovasyonun öneminin anlaşılmasına rağmen, bankacıların yarısından fazlası (%52,2) kuruluşlarının dijitale yeterince yatırım yaptığını görmediklerini bildirdi. teknolojiyi kapsayıcı stratejilerinin bir parçası olarak

İşte bankacılıkta beş AI eğilimi ve bunların nasıl entegre edileceğine dair öneriler.

1. Müşteri etkileşimleri için yapay zeka

Bankalar, finansal bilgileri işlemek için büyük ölçüde otomasyona güvenirken, mesajlaşma botlarının ve diğer araçların hızla büyümesi, yapay zekayı da bir müşteri hizmetleri temsilcisine dönüştürüyor.

Rapora göre, otomatik müşteri hizmetleri asistanlarını kullanarak, “New York merkezli bir yatırım bankası, ortalama çözünürlük ve düzeltme süresinde (47 dakikadan 4 dakikaya) %93 azalma sağladı.” Yine de bankacıların sadece %30’u şu anda bu tür asistanları geniş çapta kullanıyor.

Rapora göre, bankalar müşteri etkileşimlerini yönetmeye yardımcı olabilecek makine öğrenimi araçlarını entegre ederek “arka uç süreçlerini düzene sokabilir ve ağları destekleyebilir”. Bu hedefe ulaşmak için bu kurumların “Yapay zeka ve bilişsel süreçleri keşfetmeye ve yeniliği hızlandırmaya adanmış ölçeklenebilir, esnek bir test ve öğrenme ortamı yaratması” gerekiyor.

2. Ortaklıklar

Bankalar yalnızca sağlam bir platforma güvenemezler. Bankaların ve ortakların müşterilerine en iyi hizmeti sunmak için birlikte çalıştığı bir ekosistem oluşturmak için teknoloji şirketleriyle ortaklıklar kurmaları gerekiyor. Rapora göre, bankalar “banka ve ortak markaların merkezde yer alacağı katılımcı rollerine ilişkin en uygun senaryoları oluşturmalı ve bazı banka hizmetleri diğerlerinin platformlarında sona ereceği için kontrolü kaybetme fikrine alışmalı.”

3. İşgücünü organize etmek

Teknolojik yenilikle birlikte, katı hiyerarşilerden daha esnek işyeri yapılarına doğru bir kayma geliyor. Raporda, maksimum fayda elde etmek için bankaların isteğe bağlı yetenek ve iş yeni teknolojiyi entegre ederken rollerin değişmesini içeren bir “sıvı işgücü” içermesi gerektiği belirtildi. Accenture, bu hedefe ulaşmak için “eğitim, yapay zeka, işbirliği teknolojisi veya tazminat” yatırımlarını önerir.

GÖRMEK: Yeni MyKAI akıllı bot, ‘yaşam tarzı bankacılığını’ etkinleştirmek için AI kullanıyor

4. İnsan unsuru

Birçok bankanın yeni süreçleri otomatik hale gelebilse de, hangi süreçlerin ne zaman ve insanlar tarafından desteklenmesi gerektiğini anlamak hala önemlidir. Raporda, “Müşterileri insan etkileşimi akışı içinde ve dışında yönlendirmek, müşterinin ne yaptığını tanımak ve doğru zamanda doğru müdahaleye sahip olmak için iyi bir yol geliştirin” tavsiyesinde bulunuyor.

5. “Keşfedilmemiş”

Rapor, bankacıları bankacılık için “yeni kurallar” oluşturmayı düşünmeye teşvik ediyor. Bunu yapmak için liderler, “korumanın” önemini düşünmelidir.[ing] Daha fazla işlem diğer platformlara taşındıkça ve düzenleyici direktifler üçüncü taraf sağlayıcılara API’ler aracılığıyla müşteri hesaplarına, ödemelere, ürün verilerine ve diğer verilere erişim sağladıkça müşteri güveni ve veri güvenliği.” Uygun güvenlik gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için yeni bir ekip oluşturulabilir. bir araya geldi, rapor öneriyor.

AI uzmanları, fintech’i dönüşüm için özellikle olgun bir nokta olarak görüyor. Örneğin ATM’ler, uzun zamandır maliyetleri düşürmeye neden olan otomasyon örnekleri olarak gösterildi, bu nedenle bankalar daha fazla şube açtı.

Ancak, yapay zekanın doğuşu yeni bir paradigma getiriyor. Rice Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi profesörü Moshe Vardi, “İnsanlar mobil bankacılığa geçiyor” dedi. “Şimdi o şubeler gidecek. En son ne zaman bankaya gittin? Asla. Teknoloji eninde sonunda şubelerin çoğunu öldürecek.”

Vardi, start-up’ların bankaları “büyük, şişman, tembel bir hedef” olarak gördüğünü söyledi. “Eski iş modelleri, çok yüksek hizmetler. Çok yüksek komisyon oranı. Bankaların sahip olduğu tek şey güven unsuru.”

Yine de birçok fintech şirketi “bankaların peşinden gidiyor” dedi Vardi. “Bankalar hayatlarının savaşını verecek.”

Hope Reese, Louisville, Kentucky’de yaşayan ve şu anda Budapeşte’de yaşayan bir yazardır. Çalışmaları Atlantic, Boston Globe, Vox, Vice ve diğer yayınlarda yer aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*