Amazon, California’da kara tabanlı teslimat uçağı başlattı

Amazon, California’da kara tabanlı teslimat uçağı başlattı

Amazon genel merkezinde büyük işler yapılıyor. Şirket, son yıllarda altyapısını büyük ölçüde genişletmekle kalmadı, aynı zamanda gerçek dünyadaki dağıtıma hazırlanmak için istikrarlı bir şekilde bir teslimat robotları ordusu inşa ediyor. Kulağa bir bilim kurgu konsepti gibi gelebilir, ancak Amazon, drone teslimatı vizyonunu önümüzdeki yıl gerçeğe dönüştürmeyi taahhüt ediyor.

Ve robot devrimini başlatmak için Amazon, en son teslimat drone’larını vahşi doğaya salıyor. Daha önce ortaya çıkan hava robotlarından farklı olarak, bu altı tekerlekli dronlar karadan hareket ediyor ve şimdiden heyecanlı Prime müşterilerine paketleri teslim etmek için mahallelerde geziniyor.

Amazon, teslimat robotlarının Amerikan mahallelerinde günlük hayatın sıradan bir parçası haline gelmesini umduğunu söylüyor, ancak robotların paketleri dağıtmaya başlamasına gerçekten hazır mıyız? Amazon’un altyapı ortakları korkudan onlardan kaçmaya başlayınca, bu robotlar şirketin yerel teslimatlar için vazgeçilmezi haline gelebilir.

Amazon Scout California’da hareket halinde

Amazon, yeni bir basın açıklamasında, Irvine, California’daki müşterileri seçmek için kara tabanlı Scout drone’larını resmi olarak dağıtmaya başladığını duyurdu. Şirkete göre, bu altı tekerlekli robotların yalnızca küçük bir kısmı mahallelerde devriye geziyor.

Ancak rakip projelerden farklı olarak, Amazon’un robotları tamamen özerktir, yani insan etkileşimi olmadan gezinebilirler.

Bu, bu dronların refakatsiz olduğu anlamına gelmez, unutmayın. Amazon’a göre, İzci dronları, her teslimatın sonuçlarını değerlendiren ve gelecekte programı geliştirmek için Amazon’a geri bildirim sağlayan yakındaki Amazon çalışanları tarafından izleniyor.

Bu son drone dağıtımının haberi, Amazon ve FedEx’in şirketlerin artık kara teslimatlarında birlikte çalışmayacağının açıklandığı başka bir duyurunun hemen ardından geldi. Business Insider’ın konuyla ilgili raporuna göre, FedEx artık Amazon’u bir ortak olarak değil, “karına yönelik bir tehdit” olarak görüyor.

Emrinde bir robot ordusu varken, bu hiç de şaşırtıcı değil. Ancak Amazon’un robot programı tamamen çalışmaya başlamadan önce, şirketin kendi başına bazı zorluklar yaşayan UPS ile mevcut ortaklığını derinleştirmesi muhtemel. Onlar için, FedEx’in ayrılmasının beklenmedik sonucu, doktorun emrettiği şey olabilir.

Sırada ne var: gözler gökyüzünde

Amazon, karadan drone teslimatının mümkün olduğunu kanıtladığına göre, hava drone programını mükemmelleştirmeye devam ederken gözlerini gökyüzüne çeviriyor. Önceki hikayelerde, Amazon’un dikey kalkış ve iniş yapabilen dayanıklı drone tasarımlarından bahsetmiştik, ancak Alaska’da beklenmedik bir gelişme programı beklediğimizden daha hızlı ilerletebilir.

Federal Havacılık İdaresi, kısa süre önce pilotun “görüş alanı”nın ötesine geçen ilk sivil drone uçuşunu onayladığını duyurdu.

Bu onaydan önce, dronların yasal olarak aşağıdan pilotluk yapan herkesin gözünde olması gerekiyordu ve bu da Amazon’un yeni gelişen drone girişimi için büyük bir engel oluşturuyordu. Görünüşe göre bu kısıtlama kaldırıldığında, Amazon artık havadan teslimat hayallerini hayata geçirmek için daha da fazla yatırım yapma fırsatına sahip.

Teslimat robotlarının artık evlerimize karadan ve havadan yaklaşabilmesiyle Amazon, dronların kullanımını günlük bir ortamda yaygınlaştıran ilk şirket olabilir.

Şirket, bu faktörleri Scout gibi sevimli ve cana yakın görünmekle birlikte mülayim ve dikkat çekici görünmeyen dronların tasarımında iddia ediyor. Amazon’un botları, sıradan bir posta kamyonu gibi arka plana karışarak muhtemelen daha fazla robotun hayatımıza girmesinin önünü açacak. Umalım ki hepsi arkadaş canlısıdır.

Daha:

Neden dijital yaşam tarzı haberlerini, ipuçlarını ve tavsiyelerini başkalarıyla paylaşmıyorsun? Arkadaşlarınız ve aileniz Kim’in ücretsiz haber bültenlerine abone olduğunda, harika ödüller için puan kazanırsınız!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*