Android 5.0 Lollipop’un Akıllı Kilidi ile Chromebook’unuzun kilidini açın

Android 5.0 Lollipop’un Akıllı Kilidi ile Chromebook’unuzun kilidini açın

Chromebook_Nexus_Smart_Lock_Easy_Unlock

Google IO 2014’te, Google’ın bu yıl içinde Chromebook’lara Kolay Kilit Açma veya Akıllı Kilit özelliğini getireceğini öğrendik. Bu özellik, Google’ın iki bilgi işlem platformunun birlikte çalışmasına, bir güven ilişkisi oluşturmasına ve bu ilişkiyi her seferinde bir şifre girmeye gerek kalmadan Chromebook’unuzda oturum açmak için kullanmasına olanak tanır. Akıllı telefonunuz yakında olduğu, Android 5.0 Lollipop çalıştırdığı ve kilidi açık olduğu sürece, yalnızca bir düğmeyi tıklayarak Chromebook’unuzda oturum açabilirsiniz.

Akıllı Kilit özelliği, Chrome OS’nin kararlı kanalında henüz mevcut değil, ancak Chrome OS’nin geliştirici kanalıyla ellerinizi biraz kirletmekte sorun yaşıyorsanız, kolayca kullanılabilir. Cihazınızın Hakkında sayfasına gitmeniz ve Chromebook’unuzu geliştirici kanalı olarak değiştirmeniz gerekecek. Uygun kanalı seçtiğinizde, Chromebook’unuz geliştirici kanalı güncellemesini indirecek ve yeniden başlayacaktır. Yeniden başlattığınızda ve Chrome OS’nin en son geliştirici sürümünü çalıştırdığınızda, bu özellikler varsayılan olarak hala devre dışı olduğundan, Smart Lock’u etkinleştirmek için kaputun altında birkaç değişiklik yapmanız gerekecektir.

Bir Chrome tarayıcı penceresi açın ve şunu yazın chrome://bayraklar. Ardından, Kolay Kilit Açma ve Kolay Oturum Açma deneysel özelliklerine gitmek isteyeceksiniz. Bunları Control-F’ye basarak ve ‘kolay’ kelimesini arayarak bulabilirsiniz. Bunları bulduktan sonra özellikleri etkinleştirin ve Chromebook’unuzu yeniden başlatın. Şimdi Chromebook’unuzda Ayarlar’a gittiğinizde, aşağıda gösterildiği gibi yeni seçeneğin göründüğünü görmelisiniz.

Smart_Lock_Chromebook'lar

Smart Lock’u etkinleştirdikten sonra Chromebook’unuz, Chromebook’unuzu yakındaki Android 5.0 Lollipop çalıştıran bir cihazla Bluetooth eşleştirmeye çalışan kurulum sürecinden geçer. Başka Chromebook’larınız varsa, aynı eşleştirilmiş cihazın onların kilidini açmasına izin vermek için otomatik olarak senkronize edilirler (Akıllı Kilit etkinleştirilmiş geliştirici kanalındalarsa). Chromebook’unuzdaki profil simgenizin altında, Android telefonunuz veya tabletiniz kilitlendiğinde veya kapsama alanı dışındayken sarı renkte görüntülenen yeni bir kilit simgesi göreceksiniz. Yeşil bir kilitsiz simgesi gördüğünüzde, kilidi açılmış Android cihazınız sayesinde Chromebook’unuzda oturum açmanın yalnızca bir tık ötenizde olduğunu bileceksiniz. Ek olarak, ‘Smart Lock Proximity Detection’ özelliğini şuradan etkinleştirebilirsiniz: chrome://bayraklarcihazınız varsayılan 100 fit değil, yalnızca birkaç fit uzaktaysa Chromebook’unuzun kilidinin açık kalmasını sağlar.

Endişelenmeyin, bu özellikler etkinken cihazlarınızın her zaman kilidinin açılması gerekmez. Güvenli bir ayardan daha az güvenli bir ayara geçerseniz, Android cihazınızın kilit ekranındaki kilidi açılmış simgesine dokunabilir veya profilinizin altındaki yeşil kilitsiz simgesine tıklayabilirsiniz; bir sonraki kullanımı denemenizde her iki cihaz da sizden bir şifre isteyecektir. o.

Akıllı Kilit son derece güçlü bir kombinasyon olsa da, cihaz güvenliğini her devre dışı bıraktığınızda her zaman bir risk olduğunu da belirtmekte fayda var. Her durumda herkese uygun olmadıklarından bu özellikleri etkinleştirmeniz gerekmez. Onlara bir şans vermek isterseniz, kullanılabilirler.

Şimdi, Chromebook’larımızı yalnızca Android Wear akıllı saatlerimizden açıp ortadaki adamı kesebilseydik.

[via Computerworld]

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*