Android Cihazınızın SIM PIN’i Nasıl Değiştirilir

Android Cihazınızın SIM PIN’i Nasıl Değiştirilir

SIM PIN kodu, yetkisiz kişilerin SIM kart verilerinize erişmesine karşı koruma sağlayan bir güvenlik özelliğidir. Bazı akıllı telefon modellerinde bu seçenek varsayılan olarak açıkken, bazılarında bu özelliğin etkinleştirilmesi gerekir.

Operatörlerin büyük çoğunluğu 0000 veya 1234 gibi standart SIM PIN kodları sağlarken, diğerleri rastgele kodlar üretir. Her durumda, cihazınızın güvenliğini artırmak ve birinin kodunuzun ne olduğunu tahmin etmesini önlemek için varsayılan kodu değiştirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Bu yazımızda, cihazınızda SIM PIN’inizi nasıl kolayca değiştirebileceğinizi inceliyoruz. Ayrıca, cihazınızın ekstra koruma katmanına ihtiyaç duymadığından eminseniz, kodu tamamen kaldırmak da mümkündür.

SIM kartınız yalnızca adres defterinizi içermez. Aslında küçük plastik kart, SMS metin mesajları, fatura bilgileri ve veri kullanımı dahil olmak üzere diğer değerli verileri de depolar.

Olduğu gibi, bu veriler yalnızca telefonunuzda bir PIN, parola veya bir tür biyometrik kilit ayarlayarak güvence altına alınamaz. Kullanıcılar, yalnızca SIM PIN kilidini etkinleştirerek, bu bilgilerin herhangi bir olası bilgisayar korsanlığı saldırılarına karşı güvence altına alınacağından emin olabilirler.

Varsayılan olarak etkinleştirilmemiş bir cihazda SIM kilidi özelliğini açmak için telefonunuzun varsayılan SIM PIN’ini bilmeniz gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çoğu operatör defaulta kullanır, ancak bu her zaman bir kural değildir. ABD’de en büyük taşıyıcılardan ikisi Verizon ve AT&T 1111 kullanırken, T-Mobile ve Sprint bunun yerine 1234 kullanıyor. yazarak

Bu kodlar işinize yaramazsa, varsayılan SIM PIN’ini almak için operatörünüzü aramayı veya sağlayıcınızın web sitesini kontrol etmeyi denemelisiniz. Yine de kodu yazmadan önce doğru bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun, çünkü PIN giriş denemelerinin sayısı üç katı aşarsa SIM’iniz bloke olur. Blokeyi kaldırmak için SIM’in kilidini açmak için PUK’u girmeniz gerekecektir. PUK, genellikle SIM kartınızla birlikte verilen PIN Kilit Açma Anahtarıdır.

Varsayılan SIM PIN’inizi aldıktan sonra, bir sonraki adım, cihazınızda SIM kilidi özelliğini manuel olarak açmaktır. Yol, akıllı telefonunuzun modeline ve kullandığı Android sürümüne göre değişir. Bu eğitimin amacı için Android 10 çalıştıran bir OnePlus kullandık.

1. Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.

2. “Güvenlik ve Kilit Ekranı”nı bulana kadar aşağı kaydırın.

3. Gelişmiş’i bulun ve dokunun (tamamen en altta).

4. SIM kart kilidine dokunun.

5. SIM kartınızı seçin (çift kartlı cihazınız varsa).

6. “SIM kartı kilitle” seçeneğini açın.

7. Varsayılan SIM PIN’inizi girin.

Cihazı her başlattığınızda veya şimdi yeniden başlattığınızda, varsayılan SIM PIN numarasını girmeniz istenecektir.

Alternatif olarak, diğer cihazlarda SIM kart kilidini bulmak için “Güvenlik ve Gizlilik -> Diğer Ayarlar -> Şifreleme ve kimlik bilgileri” gibi biraz farklı bir yol izlemeniz gerekebilir.

Android 8.1 Oreo çalıştıran daha eski bir Honor cihazında, özellik “Ayarlar -> Güvenlik ve Konum -> SIM kart kilidi” altında bulunur.

Sonuç olarak, telefonunuzun Ayarlarının Güvenlik/Gizlilik bölümlerinde seçeneği aradığınızdan emin olun. Kendi başınıza bulamıyorsanız, “SIM” veya “Kilitle” anahtar kelimelerini kullanarak Ayarlar’da bir arama yapmayı deneyin.

Öte yandan, varsayılan kodunuzu başka bir şeyle değiştirmek istiyorsanız, bunu yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır.

1. Ayarlar uygulamasını açın.

2. “Güvenlik ve Kilit Ekranı”nı bulana kadar aşağı kaydırın.

3. Gelişmiş’i bulun ve dokunun (tamamen en altta).

4. SIM kart kilidine dokunun.

5. “SIM PIN’ini Değiştir”i seçin.

6. Eski kodunuzu girin.

7. Yeni SIM PIN’inizi girin ve ardından Tamam’a basın.

Alternatif olarak, herhangi bir nedenle SIM PIN kilidini cihazınızdan kaldırmak isterseniz, tek yapmanız gereken yukarıdaki adımları tekrarlamak ve ardından “SIM kartı kilitle” seçeneğini devre dışı bırakmaktır.

T adımlarını izlediyseniz, artık SIM verilerinizi güvende tutacak bir koruma katmanını başarıyla eklemişsinizdir. Android bilginizi genişletmeye devam etmek istiyorsanız, Android cihazınıza erişiminizi kaybetmekten nasıl kaçınacağınızı veya Android’in güvenli klasörünün kilidini nasıl açacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Alexandra, mobil teknoloji konusunda tutkulu ve genellikle bilinmeyen bir şirkete ait bir akıllı telefonla uğraşırken bulunabilir. Birkaç yıl ortaokul öğretmeni olarak çalıştıktan sonra 2013 yılında teknoloji gazeteciliği kariyerine başladı. Sürekli merakla hareket eden Alexandra, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmekten ve bu bilgiyi herkesle paylaşmaktan hoşlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*