Android Oreo’yu Taklit Etmek için Eylem Başlatıcı Nasıl Kullanılır

Android Oreo’yu Taklit Etmek için Eylem Başlatıcı Nasıl Kullanılır

Herkes yeni, taze fikirleri ve görünümleri sever. Google’ın Pixel Launcher’ı çalıştıran en yeni Pixel telefonları harika yeni özelliklere ve ana ekranda daha temiz bir görünüme sahiptir. Peki ya şu anda yeni bir telefon almak sizin için mümkün değilse?

Android Oreo’nun yeni özelliklerinden bazılarını edinmenin bir yolu, Chris Lacy’den Action Launcher gibi bir başlatıcı yüklemektir. Android Oreo’daki yeni özellikleri Pixel 2 ile taklit eder ve yeni bir telefon satın almadan veya mevcut telefonunuzu rootlamadan benzer bir kullanıcı deneyimi yaratır.

Bunlar, yükseltme olmadan alabileceğiniz özelliklerden bazılarıdır.

Android Oreo başlatıcısındaki bildirim rozetleri veya noktaları, bir bildiriminiz olduğunu size bildirmek için uygulama simgesinin köşesinde küçük bir nokta görüntüler. Rozetler, simgenin renkleriyle eşleşir ve ona daha sofistike bir görünüm kazandırır.

Eylem Başlatıcı’da bildirim noktalarını etkinleştirmek için Ayarlar menüsüne gidin ve “Simge Görünümü ve Uygulama Kısayolları”nı seçin. İlk seçenek olan “Simge”yi seçerek, bildirim göstergelerinin renklerini Android Oreo’daki gibi otomatik renklere ayarlayabilirsiniz. O zaman Oreo’da olduğu gibi görünecek.

eylem-başlatıcı-bildirim-rozetleri

Android Oreo’daki bildirimler için bir başka yeni özellik de Bildirim Önizlemeleridir. Bir uygulama bir bildirim rozeti gösterdiğinde, uzun basıldığında bildirimin bir önizlemesi etkinleştirilir. Bu sadece göndereni ve başlıkları belirten bilgilerin bir parçası. Önizlemeye dokunursanız, uygulama açılır ve bildirim üzerinde işlem yapabilirsiniz. Action Launcher’da bu aynı şekilde çalışır.

Ekrana bir bakışta Action Launcher’ın Oreo’yu taklit edebildiğini görebilirsiniz. Uyarlanabilir simgelerin kullanılması nedeniyle simgelerin görünümünde daha fazla esneklik ve tutarlılık vardır. Uyarlanabilir Simgeler, uygulama simgelerinizi çeşitli şekillerde değiştirebilmeniz için biçimlendirmenin yeni bir yoludur. Simgelerin görünümünde daha fazla tekdüzelik yaratır. Böylece telefonunuzda Google simgeleriniz, Samsung uygulamalarınız ve üçüncü taraf simgeleriniz için tutarlı bir şekil olacaktır. Uyarlanabilir simgeler ne yazık ki ekstra bir maliyettir.

Android Oreo başlatıcısında Google, ekranın üst kısmındaki yeni bir “Bir Bakışta” widget’ını sunar. Bu şeffaf pencere öğesi, tarihi, mevcut hava durumunu, takvim öğelerini ve trafik bilgilerini görüntüler. Action Launcher, tarihi ve hava durumunu hızlı bir şekilde görebileceğiniz aynı widget’a sahiptir. Widget’a uzun basın ve tercihlerinizi ayarlayabilir ve takviminizdeki bilgileri entegre edebilirsiniz. Action Launcher’da bu widget’ı sayfanızın herhangi bir yerine taşıyabilirsiniz, ancak Oreo’da belirli bir konumdadır.

bir bakışta eylem başlatıcısı widget'ı

Yıllar içinde birçok farklı isimle anılan Google Asistan, sizin için yararlı veya ilginç olabilecek farklı bilgi kartları görüntüler. Bu program, Android Oreo telefonlarda varsayılan olarak çalışır. Eylem Başlatıcı’da olmasını istiyorsanız, “Ayarlar -> Masaüstü”ne gidin ve Google Asistan Entegrasyonunu etkinleştirin. Google Asistan’ı yüklemek, Eylem Başlatıcı’da (uygulamalarınızın yoğun bir alfabetik listesi) “Quickdrawer”ı devre dışı bırakır ve ekranınızın sol tarafından kaydırarak Google Asistan’ı açabilirsiniz.

action-launcher-google-now-entegrasyon

Action Launcher’daki panjurlar, ana ekranınızı karıştırmadan widget’ları kullanmanıza izin vermek için Android Oreo gibi çalışır. Widget’lar genellikle çok fazla yer kaplar, ancak panjurlarda simgeniz için yalnızca bir yuvaya ihtiyacınız vardır.

Örneğin, ana ekranımda simgelerin sağ alt köşesinde küçük bir kare var. Kare, kullanılabilir bir widget olduğunu gösterir.

eylem-başlatıcı-panjurlar-widget-göstergesi

Widget seçeneklerini görmek için simgeye dokunun ve yukarı kaydırın. Ardından, uygulamadan yukarı kaydırdığınızda, widget görünecektir. Yukarı kaydırıp deklanşörün sağ alt köşesindeki üç noktaya dokunarak deklanşörün kullandığı widget’ı değiştirebilirsiniz.

aksiyon-başlatıcı-panjurlar

En yeni Android’in telefonunuza güncellenmesi için bir süre beklemeniz gerekebileceğinden ve bazı telefonlar bunu hiç almayacak olduğundan, Action Launcher gibi bir üçüncü taraf uygulaması kullanmak oldukça iyi bir alternatif olabilir.

Bir kez kurduktan sonra, telefonunuz Android’in en son sürümüne çok benzer bir görünüme ve hisse sahip olacaktır. Ayrıca güncellemeyi aldığınızda veya yeni bir telefon satın aldığınızda Oreo’ya sorunsuz bir geçiş yapacaktır.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Tracey Rosenberger 26 yılını ilköğretim öğrencilerine öğretmek için teknolojiyi kullanarak öğrenmeyi geliştirmek için harcadı. Artık faydalı teknolojiyi öğretmenlerle ve teknolojiyi göz korkutucu bulan herkesle paylaşmaktan heyecan duyuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*