Android P, işletim sistemi güncellemelerinin neden hala önemli olduğunun mükemmel bir örneğidir

Android P, işletim sistemi güncellemelerinin neden hala önemli olduğunun mükemmel bir örneğidir

Ortalama Android haberiniz değil, deneyimli Android gazetecisi JR Raphael ile çeşitli tavsiye, içgörü ve analiz karışımı.

Yüzeyde, Google’ın Android P sürümü şu anki tamamlanmamış haliyle tam olarak “heyecan verici” olarak adlandırdığınız şey değil.

Evet, Android P’nin ilk geliştirici önizlemesi, pek çok yeni işlevsel dokunuşa sahiptir (anında ekran görüntülerini düzenlemek için yeni bir yerel sistem de dahil olmak üzere, kim çıldırır ki?!). Ve evet, görsel iyileştirmelerden de payını alıyor.

Ancak Android P’nin şimdiye kadarki en büyük özelliklerinin çoğu, iç mekan konum belirlemeyi iyileştirecek daha yeni bir Wi-Fi protokolü desteği, geliştiricilerin kullanması için daha gelişmiş bir görüntü işleme ve sıkıştırma sistemi gibi kaputun altındaki iyileştirmeler etrafında dönüyordu. ve uygulamaların yalnızca ağ koşulları en uygun olduğunda verileri önceden getirmesine izin verecek daha akıllı bir veri yönetimi sistemi.

Android P ayrıca uygulamalara gelişmiş makine öğrenimi türleri için Google’ın sinir ağları sistemine genişletilmiş erişim sağlar, Oreo’da tanıtılan evrensel otomatik doldurma işlemi için daha etkili bir sistem oluşturur ve uygulamaların çalışmasına izin veren temel sistemlerde önemli iyileştirmeler sağlar. Android P’deki uygulamalar, şimdi gördüğümüzden daha az bellek kullanmalı, güç açısından daha verimli olmalı ve daha hızlı yüklenmelidir.

Ardından, başlı başına bir hikaye olan tüm sistem düzeyinde gizlilik ve güvenlik konuları var. Diğer şeylerin yanı sıra, Android P cihazınızın kamerasına, mikrofonuna ve sensörlerine daha kontrollü erişim sağlayacaktır; yedekleme verileri için daha iyi şifreleme; ağ bağlantılarıyla daha fazla gizlilik; güvenli olmayan trafikten daha güçlü koruma; benzersiz cihaz tanımlayıcınızın daha iyi korunması; ve verilerinizle etkileşim için en yeni (ve dolayısıyla en gelişmiş ve güvenli) sistemleri yok sayan uygulamaları kullanmaktan kaçınmanıza yardımcı olacak kullanıcıya yönelik uyarıların ortaya çıkışı.

Dediğim gibi, en fazla değil sansasyonel bir dizi özellik ve Google, gelecekteki bir yayın öncesi güncellemesi için daha dikkat çekici, seçim çerçevesi öğelerini neredeyse kesinlikle saklıyor. Bununla birlikte, bu yaklaşımla ilgili ilginç olan şey, işletim sisteminin daha heyecan verici özellikleri arasında genellikle gözden kaçan bir şeyi vurgulamasıdır: Bir Android yükseltmesinin yüzeyde gördüğümüzden çok daha fazlası olduğu gerçeği.

Yadda, yadda, yadda değil mi? Biliyorum; Burada tam olarak roket bilimi vaaz etmiyorum. Ancak bunun belirtilmesi ve tartışılmasının önemli olmasının bir nedeni var.

Android P ve işletim sistemi güncelleme bulmacası

Tıpkı bir saat gibi, ne zaman Android yükseltmeleri hakkında konuşmaya başlasak ve çoğu üreticinin cihazlarına yazılım teslim etmede utanç verici derecede berbat bir iş çıkarması gerçeği (bu tabloları gördünüz, değil mi?), Şaşırtıcı bir şekilde buna bağlı- ya da o şirket kalabalığı aynı meraklı savunma hatlarıyla ortaya çıkıyor:

“Şey, evet, belki X Şirketi yapmak yükseltmeleri almak için sonsuza kadar sürer. Ama telefonlarını satın alanlar zaten yükseltmeleri umursamıyor!”

Ya da bazen:

“X şirketinin telefonları, Android’den çok önce bölünmüş ekran modu gibi özelliklere sahipti, peki en son güncellemeyi şimdi mi yoksa dokuz ay sonra mı alsak ne fark eder?”

Ve elbette, her zaman popüler olan:

“Öyleyse ne? Android yükseltmeleri zaten önemli değil.”

Tüm bu ifadelere, sevgili okuyucularım, şunu söylüyorum: pshaw.

Baştan başlayalım: Evet, genel telefon satın alan nüfusun çoğunun yükseltmeleri umursamadığı doğru. Ama cehalet bilmemek arasında bir fark var Niye bir şey etkili veya nasıl önemli ve gerçek bilgilendirilmiş kayıtsızlık. Akıllı telefon sahiplerinin büyük çoğunluğu için, birincisi oyundaki faktördür.

Sonraki: Evet, bir işletim sistemi güncellemesinin öne bakan özellikleri her zaman yeni veya her Android markası ve modeliyle alakalı olmayabilir. Ve kesinlikle Google, Android’in yapısını bozarak ve mümkün olduğunca çok parça çekerek işletim sistemi güncellemelerini daha az önemli hale getirmek için çok çalıştı. dışarı işletim sisteminin tüm yıl boyunca parça parça anında ve evrensel olarak güncellenebilmesi için. Bu çok önemli.

Ancak bunlardan herhangi birinin işletim sistemi yükseltmelerinin artık önemli olmadığını öne sürmek, bulmacanın kritik bir parçasını, özellikle bir saniye önce bahsettiğimiz tüm yüzeyin altındaki şeyleri gözden geçirmektir. Google, işletim sisteminin yapısını ne kadar bozarsa bozsun, performans, güvenlik ve gizliliğe bağlı belirli temel unsurlar yalnızca işletim sisteminin kendisinde ele alınabilir.

Diğer bir deyişle, tüm hafifletici faktörlere rağmen, çekirdek işletim sistemi kesinlikle hala önemlidir ve bu nedenle onu koruyan ve geliştiren güncellemeleri de yapar.

P perspektif içindir

Android P kesinlikle bunların herhangi birinin doğru olduğu ilk sefer değil. Son zamanlarda, Oreo, gizlilik ve güvenlikle ilgili çok sayıda önemli değişiklik getirdi; bunlar, yine konuşulacak en heyecan verici konular değil, ancak vardır bir telefonun günlük çalışması için son derece etkilidir (tartışmasız herhangi bir vızıltı özelliği eklemesinden daha fazladır). Ayrıca, parola yöneticileri için yerel otomatik doldurma işlevinin ilk biçimini ve bir uygulamayı tamamen sessize almadan belirli bildirim türlerini devre dışı bırakmak için güçlü bir sistemi tanıttı.

Oreo ile olan fark, bu öğelerin güncellemenin daha dikkat çekici özelliklerinin yanında ortaya çıkması ve sonuç olarak, odaklanması daha kolay olan öne bakan öğelerin altına gömülmeleriydi. Şu anki durumunda Android P ile, kaputun altındaki şeyler şimdilik kendi sahnesine sahip, bu yüzden dikkatimizi tekelleştiren ve spot ışığını çalan gösterişli bir tavan döşemesi yok.

Günün sonunda, her şey perspektifle ilgili. Bağımsız uygulama güncellemeleri ve aylık güvenlik güncellemeleri arasında Android, işletim sistemi güncellemelerinin artık bir zamanlar olduğu kadar önemli, çılgınca dönüştürücü varlıklar olmadığı bir noktaya geldi. Ve bu hiç şüphesiz iyi bir şey.

Ancak, yükseltmelerin artık hiç önemli olmadığını düşünerek kendinizi kandırıyorsanız veya şirketlerin bunları sonradan akla gelen düşünceler olarak görmesi ve piyasaya sürülmelerinin bir şekilde kabul edilebilir olduğu tarihten itibaren yarım yıldan fazla bir süre geçene kadar bunları sağlayamıyorsanız, bu duruma göz yumarsınız. mobil teknoloji resminin önemli bir parçası.

Belirli bir dereceye kadar, sizin için hangi cihazın doğru olduğuna karar vermek her zaman biraz dengeleyici bir hareket olacaktır. Bazı insanlar için, genişletilebilir depolama, kablosuz şarj desteği veya durum ne olursa olsun diğer faktörler, zamanında ve güvenilir satış sonrası yazılım desteğinden gerçekten daha yüksek öncelikler olduğunu kanıtlayabilir. Seçim bununla ilgili ve bu tür bilinçli karar vermede yanlış bir şey yok.

Bununla birlikte, yükseltmeleri tamamen silmek veya hiçbir önemi yokmuş gibi davranmak, kafanızı kuma gömmekle eşdeğerdir. Ve bir devekuşu değilseniz, bu kesinlikle akıllıca bir şey gibi görünmüyor.*

* Android Intelligence, devekuşu topluluğunu tamamen destekler ve hiçbir şekilde devekuşlarına veya diğer uçamayan kuşlara karşı ayrımcılık yapmaz. Eğer bir devekuşuysan, lütfen beni tekmeleme ya da gagalama. Devekuşlarını severim. Tekrar edeyim: DEVEKUŞLARINI SEVİYORUM. Bu mesaj JR Raphael ve Noggin’i Gagalamama Konseyi tarafından onaylandı.

Bonus ipuçları, kişisel öneriler ve gelen kutunuza gönderilen diğer özel ekstralarla birlikte bu sütunu almak için JR’nin yeni haftalık bültenine kaydolun.

AI Bülteni

[Android Intelligence videos at Computerworld]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*