Android yükseltmeleri gerçekten gelişiyor mu? Karmaşık

Android yükseltmeleri gerçekten gelişiyor mu?  Karmaşık

Ortalama Android haberiniz değil, deneyimli Android gazetecisi JR Raphael ile çeşitli tavsiye, içgörü ve analiz karışımı.

Şu anda teknoloji medyasında, Android yükseltmelerinin gerçekten, gerçekten daha iyi hale geldiğine dair popüler bir anlatı var, cihaz üreticilerinin güncellenmiş yazılımları göndermek için harcadıkları her zaman için, yine de iyileştirme ve daha makul bir standarda doğru adımlar atmak.

Android yükseltme performansını yıllardır yakından takip ediyorum ve özellikle çoğunlukla sınırlı kapsam, anekdot algısı ve belki de ara sıra pazarlama departmanı dürtüsüne dayalı göründüğünde böyle bir anlatıya katılmakta tereddüt ediyorum. Artık Android 10 Yükseltme Rapor Kartım tamamlandığından, gerçek duruma dikkatlice bakmanın ilginç olacağını düşündüm. veri Soğuk, zor rakamların ne ortaya koyduğunu görmek için çevreleyen Android yükseltmeleri.

Cevap, kısaca: Karmaşık. Hadi parçalayalım, olur mu?

Android yükseltmeleri: Tüm amiral gemileri eşit değildir

Android yükseltmelerinin durumu hakkında konuşurken insanların sıklıkla unuttuğu bir şey, şu anki nesil amiral gemisi telefonları, bir yükseltmenin varış anında dikkate almamız gereken iki ayrı cephenin olduğudur. öncesiyanlarında -gen amiral gemisi telefonlar. Genel bir kural olarak, Android cihaz üreticileri, en üst seviye cihazlara iki yıl boyunca güncelleme sağlamayı taahhüt eder; bu, bu eski telefonların her bir parçanın daha yeni kardeşleri kadar önemli olduğu anlamına gelir. Ancak ana akım medyanın ilgisi açısından daha az akılda kalma eğiliminde olduklarından, şirketlerin bazı rahatsız edici köşeleri kestiği yerler olma eğilimindedirler.

Yine de, mevcut nesil amiral gemilerine özgü nispeten olumlu haberlerle başlayacağız: Bu cephede, Android 10 ile birkaç farklı kaynaktan bazı gerçek, yüreklendirici iyileştirmeler gördük.

Kendine bir bak. Bu ilk çizelge, bir Android işletim sistemi güncellemesinin yayımlanmasından bir şirketin mevcut nesil amiral gemisinde ilk kez görünmesine kadar geçen toplam gün sayısını bu mevcut döngüden ta 2014’teki Android Lollipop lansmanına kadar gösterir. verilerim özellikle cihazların ABD tabanlı sürümlerine odaklanıyor. Bu bize karşılaştırma için tutarlı bir ölçüm sağlıyor ve tipik bir ABD cihaz sahibinin tipik bir durumda yazılımı ne kadar çabuk edinebileceğini değerlendirmemize olanak tanıyor. Metodolojim hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. .)

Android Yükseltmeleri: Mevcut Nesil Amiral Gemileri JR

(Büyütmek için resme tıklayın.)

Peki orada ne görüyoruz? Eh, tamamen iyileştirme açısından en çok krediyi hak eden şirket OnePlus’tır. 2017’nin Oreo sürümüyle 138 günlük bir teslimat gününden geçen yılki Android Pie yazılımıyla 47 güne düştü ve ardından sadece 18 Bu yılki Android 10 güncellemesiyle günler. Bu, Google’ın, Android için Project Treble optimizasyonlarının bir sonucu olarak, yazılımı birden çok katmana ayırmak ve güncelleme sürecini daha kolay hale getirmek için 2018’de uyguladığı bir dizi adımın bir sonucu olarak güncelleme teslim işleminin tam olarak nasıl geliştirilmesini istediğini gösteren örnek bir yay.

(Bu arada 2017, OnePlus’ın Rapor Kartıma dahil edildiği ilk yıldı, bu yüzden önceki döngülerde bununla ilgili herhangi bir veri görmüyorsunuz.)

Birazdan Treble hakkında daha fazla konuşacağız, ancak önce, diğer iki oyuncu mevcut nesil amiral gemisi yükseltme performanslarında kayda değer gelişmeler gösteriyor: Teslimat süresini Oreo ile 213 günden Pie ile 177 güne indiren Samsung ve ardından 106 Android 10 ve LG ile günler, geçen yılki yükseltme için 298 günden bu yıl için 129 güne çıkarak bu yıl ilk kez biraz daha iyi oldu.

Ama büyük resme baktığınızda, bunların ikisinin de aslında olmadığını hemen anlıyorsunuz. o büyük bir evrim. Her şeyden önce, büyük bir işletim sistemi güncellemesinin bir şirketin en yüksek ücretli müşterilerinin eline geçmesinin 100 günden fazla sürmesi, başlı başına kutlanacak bir şey değildir. Ancak nispeten konuşursak, Samsung, 2014’te Lollipop ile gösterdiği ho-hum performans seviyesine geri dönüyor. Ve LG, 2014’teki sıradanlık seviyesine pek dokunmuyor bile.

Hiçbir şirket yeni bir çığır açmıyor, başka bir deyişle; sadece utanç verici derecede kötü bir dört yıllık koşudan geliyor ve beş yıl önce yakaladığı aynı ezici performansa geri dönüyor. Peki bu gerçekten “iyileşmek” olarak nitelendiriliyor mu? Sanırım bakış açınıza bağlı.

HTC ve Motorola’ya gelince, ikisi de herhangi bir mevcut nesil amiral gemisine Android 10 güncellemesi sunmadı, bu nedenle somut bir şey söylemek imkansız, ancak biri veya diğeri olsa bile yapmak geçen yıldan biraz daha iyi yapmayı başarırsak, iyileştirme standardı o kadar gülünç derecede düşük ki, fazla bir şey ifade etmeyecek. Ve ne olursa olsun, kullanıcılara yazılım göndermek için altı aydan uzun bir süre kesinlikle yazılacak bir şey değil.

Bu arada Google, iyileştirme için çok az gerçek alan ile temelde tutarlı olmuştur.

Yine de: Bu hikayenin sadece yarısı.

Önceki nesil amiral gemisi komplikasyonu

Android cihaz üreticilerinin yeni, büyük işletim sistemi sürümlerini bilgisayarlarına almaları için gereken süreye bakmak için daha fazla uzaklaştırdığımızda öncesiSıklıkla bin dolara yaklaşan ve sadece bir yaşında olan amiral gemisi nesil telefonlar, daha da karmaşık bir gerçek ortaya çıkıyor.

İşte veriler:

Android Yükseltmeleri: Önceki Nesil Amiral Gemileri JR

(Büyütmek için resme tıklayın.)

Bu senaryoda, OnePlus geçen yılki Pie güncellemesiyle 142 günden bu yılki Android 10 teslimatıyla 93 güne sıçrayan bazı önemli iyileştirmeler gördü. Ancak meseleleri karmaşık hale getiren iki şey var: Birincisi, 2017’de OnePlus Ayrıca Yılın Android güncellemesini önceki nesil amiral gemisine teslim etmesi 90-bazı günlerini aldı. Bu, bu yılki gelişmeyi yeni bir başarı gibi değil, daha çok rastgele bir yılın geri dönüşü gibi gösteriyor. İkincisi, çeyrek yıl, insanları eski bir cihazda bile mevcut yazılımı bekletmek için hala çok uzun.

Bu arada Samsung’un hikayesi temelde mevcut nesil amiral gemisi alanındaki ile aynı: Şirket, teslimat süresini geçen yılki 233 günlük pencereden bu yıl 147 güne indirmeyi başardı. Ama bu, 2014’teki performansıyla Lollipop ile tam olarak uyuşmuyor bile ve demek istediğim, hadi: Neredeyse beş ay Bir yıllık üst düzey bir cihazda büyük bir işletim sistemi güncellemesi için mi? Bırakın övülmeyi, kabul edilebilir olarak görülmesinin hiçbir yolu yoktur.

Diğer herkese gelince, LG, Motorola ve HTC, Android 10’u önceki nesil amiral gemilerine henüz göndermedi; Google, yol boyunca biraz daha dalgalanma olsa da, yıllar boyunca yine nispeten tutarlı oldu.

Peki tüm bunlardan ne çıkarmalı? Göz önünde bulundurulması gereken bir faktör daha var ve sonra çeşitli parçaları bir araya getirip hepsini özetleyeceğiz.

Tiz konuşma zamanı

O halde Project Treble’a geri dönelim. Treble, özünde, telefon üreticilerinin Android yazılım güncellemelerini işlemesini ve bunları kullanıcılara ulaştırmasını daha hızlı, daha kolay ve daha ucuz hale getirmekle ilgilidir. Ve 2018’in Android Pie sürümü, sistemi desteklemeye hazır yonga seti satıcıları ve vahşi doğada önemli sayıda Tiz kullanıma hazır cihaz ile geliştirmelerinin eksiksiz ve işlevsel olduğu ilk kez oldu. yani 2018NS Sonuç olarak, yönetim kurulu genelinde önemli yükseltme teslimatı iyileştirmeleri gördüğümüz yıl oldu.

Aslında bu başarıyı ölçecek bir ölçütümüz de var: Android Pie’nin piyasaya sürülmesinden önce, Google’ın baş yazılım mühendisi ve Project Treble programının önemli mimarlarından Iliyan Malchev ile röportaj yapma şansım oldu. Onun için en acil sorularımdan biri, gerçek dünya perspektifinden bakıldığında, Treble’ın Android yükseltme teslim sürecinde tam olarak ne kadar etkisi olması gerektiğiydi. Ve cevabı açıktı.

Treble’a bağlı çeşitli iyileştirmelerin yaklaşık bir bir yılın çeyreği Malchev bana yükseltme sürecinden vazgeçtiğini söyledi. Alt düzey kod güncellemesi tipik olarak bu kadar uzun sürüyordu, onun tahminine göre Treble’ın gereksiz hale getirdiği sürecin bir parçasıydı ve bu nedenle, resimdeki bu çalışma olmadan, cihaz üreticileri esasen üç aylık bir sıçrama yaşıyorlardı.

Bununla birlikte, genel olarak, en azından ABD kullanıcıları ile en alakalı şirketler ve ürünler söz konusu olduğunda değil, Pie güncellemesiyle güncelleme teslim sürelerinde üç aylık bir iyileşme görmedik.

Peki ya Android 10 ile? Şey, işler kesinlikle biraz daha iyi ama bu ilerlemeyi gerçekten Treble’a bağlayabilir ve bunu Google’ın yapısal iyileştirmelerinin bir sonucu olarak kabul edebilir miyiz? Tamamen ikna olmadım. Bir yandan, 2017’nin Oreo sunumundan bu yılki Android 10 sürecine kadar Samsung, mevcut nesil amiral gemisi teslimatından yüz günden biraz fazla bir süre önce tıraş oldu, ki bu gerçekten bir yılın çeyreğine yakın (aslında bir saç teli). ). Ancak aynı zamanda, Samsung aynı 100 günlük teslimat süresini geri döndüğünde, bu değişikliği Treble’a kredilendirmek biraz samimiyetsiz görünüyor. 2014, Treble bile var olmadan önce.

Aynısı LG için de söylenebilir, ancak bu şirket hala 2014’teki sıradanlık seviyesine tam olarak geri dönmüş değil. Öyleyse, LG’nin yapmasına izin vermekten Treble’ın sorumlu olduğunu söyleyebilir miyiz? hemen hemenaltı yıl önce olduğu kadar kötü mü? Bir streç gibi görünüyor.

Ve sonra Samsung’un tekrar olduğu önceki nesil amiral gemisi cephesi var. hemen hemen (ama tam olarak değil) ezici 2014 seviyesindeki performansıyla eşleşti ve LG şu anda 2014 çabasından 42 gün daha kötü ve sayılıyor. Yine, bu gerçekleri herhangi bir tür “Tiz günü kurtarıyor” anlatısı ile bağdaştırmak zor. Ve bu, HTC ve Motorola’nın sergilediği aşağı yönlü felaket sarmallarından hiçbir şey söylememekle birlikte, bu cephelerde başka faktörlerin de rol oynadığı kesinlikle iddia edilebilir.

Nihayetinde, ulaşabildiğim tek sonuç, yıllardır söylediğimle aynı: Satın aldığımız ve güvendiğimiz pahalı, profesyonel cihazlardan sorumlu şirketler, NS onları güncel tutmakta daha iyisini yapın. Ancak ne kadar istesek de, bu şirketlerin satış sonrası yazılım desteğine nasıl öncelik verdiğini kontrol edemeyiz ve açıkçası Google da yapamaz.

Yapabileceğimiz en iyi şey, onların eğilimlerinin farkına varmak, o departmandaki başarılarının veya başarısızlıklarının bizim için ne kadar önemli olduğuna karar vermek ve sonra bu bilgiyi gelecekteki telefon satın alma kararlarımızı güçlendirmek için cephane olarak kullanmaktır. (Bu arada, işletim sistemi güncellemelerinin yalnızca yüzey seviyesindeki cila ve öne bakan özellikler için alakalı olduğunu düşünüyorsanız, bu arada, büyük resmi kaçırıyorsunuz.)

Bilgi resmen senin elinde, yoldaşım. Şimdi onunla ne yapacağınıza karar vermek size kalmış.

Önemli haberler hakkında daha pratik ipuçları, kişisel öneriler ve sade İngilizce bakış açısı almak için haftalık bültenime kaydolun.

AI Bülteni

[Android Intelligence videos at Computerworld]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*