Android’de Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulamalar Nasıl Yüklenir

Android’de Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulamalar Nasıl Yüklenir

Android cihazlardaki en mantıklı güvenlik özelliklerinden biri, Play Store dışından uygulama yüklemenize izin verilmemesidir. Zaten varsayılan olarak değil. Ancak Play Store dışında bulabileceğiniz çok sayıda harika uygulama olduğundan, arada sırada bu duvarların ötesine geçmek isteyebilirsiniz.

Neyse ki, yöntem, kullandığınız Android sürümüne bağlı olarak değişse de, Android’de bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemek oldukça kolaydır. Bir kural Android 7 ve önceki sürümleri kullanan kişiler için, diğeri ise Android 8.0 Oreo ve Android 9.0 Pie (ve sonraki sürümler) için geçerlidir. Burada size her iki yolu da göstereceğiz.

install-unknown-sources-android-8-9-blocked

Android 8.0’dan itibaren, bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme yöntemi değişti. Telefonunuzda mevcut herhangi bir uygulama aracılığıyla APK indirme izni verdiğiniz önceki yöntem yerine, bundan sonra bilinmeyen kaynaklardan APK yüklemesine izin verilen belirli uygulamalara izin vermeniz gerekiyor.

Bu izinleri ayarlamak için “Ayarlar -> Uygulamalar ve bildirimler -> Gelişmiş -> Özel uygulama erişimi -> Bilinmeyen uygulamaları yükle” seçeneğine gidin.

install-unknown-sources-android-8-9-install-unknown-app

Burada, bilinmeyen kaynaklardan yükleme izni vermek istediğiniz uygulamayı (genellikle internet tarayıcınız) seçin. Ardından, ona dokunduktan sonra, o belirli uygulama için bilinmeyen kaynakları etkinleştirmek için “Bu kaynaktan izin ver”e dokunun.

install-unknown-sources-android-8-9-allow-source

Android N ve daha eski sürümlerde bilinmeyen kaynaklardan yüklemek için, özelliği doğrudan ayarlar panelinden etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

1. Android cihazınızda Uygulama Çekmecesini açın ve “Ayarlar” simgesine dokunun. Cihazınızla ilgili tüm ayarları değiştirebileceğiniz ayarlar panelini açacaktır.

bilinmeyen-kaynaklar-ayarları

Ayrıca, bildirim çubuğunu iki kez aşağı çekebilir ve ardından Ayarlar menüsünü açmak için dişli simgesine dokunabilirsiniz.

2. Ayarlar menüsü açıldığında, “Güvenlik ve parmak izi” yazan bir seçenek görene kadar tamamen aşağı kaydırın. Parmak izi özelliği olmayan cihazlarda ise sadece “Güvenlik” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunun, cihazınız için güvenlik ayarları menüsünü açacaktır.

bilinmeyen-kaynaklar-güvenlik

3. Güvenlik Ayarları menüsü açıldığında aşağı kaydırın ve “Bilinmeyen kaynaklar” yazan bir seçenek göreceksiniz. Bu seçenek, Play Store dışından uygulamaların cihazınıza yüklenmesine izin verilip verilmeyeceğini kontrol eden şeydir. Varsayılan olarak, seçenek devre dışıdır.

Seçeneğin yanındaki düğmeyi AÇIK konuma getirin, özellik cihazınızda etkinleştirilecektir.

bilinmeyen-kaynaklar-etkinleştir

4. Özellik cihazınızda etkinleştirilmeden önce aşağıdaki istemi alacaksınız. Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyle ilgili risklerden bahseder. Özelliği etkinleştirmek için “Tamam” üzerine dokunun.

bilinmeyen-kaynaklar-istemi

5. Özellik artık cihazınızda etkinleştirilmelidir ve artık ayarlar menüsünden çıkabilirsiniz.

6. Şimdi, cihazınızda herhangi bir yerden indirilen herhangi bir APK dosyasına dokunun ve sorunsuz yüklendiğini görmelisiniz. Cihazınızda bilinmeyen kaynaklar özelliği etkin olduğu sürece, cihazınıza sorunsuz bir şekilde APK’ları yükleyebileceksiniz.

Arkadaşınızdan APK formatında bir uygulama almak ancak sistem kısıtlamaları nedeniyle Android cihazınıza yükleyememek büyük bir sıkıntı. Yukarıdaki kılavuz, ağrıyı gidermenize yardımcı olur ve Play Store dışından uygulamaları cihazınıza nasıl yükleyeceğinizi öğretir.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Merhaba, erişimden geçtim, diğer ph’lara yükleyebileceğim bir uygulamam var. Ama s10’da değil. Sadece yolu bilmek istiyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*