Andromeda mı? Android-Chrome OS evliliğini anlamlandırmak

Andromeda mı? Android-Chrome OS evliliğini anlamlandırmak

Ortalama Android haberiniz değil, deneyimli Android gazetecisi JR Raphael ile çeşitli tavsiye, içgörü ve analiz karışımı.

Ah, Android-Chrome OS birleşmesi. Bu sadece kaybolmayan büyülenme.

Uzun zamandır Google’ın iki ana platformunun bir araya geldiğine dair tahminler duyuyoruz ve her seferinde gerçekler, kehanetlerin bizi beklediğinden çok daha nüanslı hale geliyor. İnsanların uzun zamandır tahmin ettiği bir ya da diğer, kazanan her şeyi alır türünden düellolardan ziyade, Google şimdiye kadar hizalama iki platformun karşılıklı yarar sağlayacak şekilde bir arada yaşamalarına izin verir.

Ancak en son söylenti, bildiğimiz şekliyle Android ve Chrome OS’nin kaderi hakkında yeni soruları gündeme getiriyor. Her şey bununla başladı şifreli bir tweet Google Android ve Chrome şefi Hiroshi Lockheimer tarafından hafta sonundan hemen önce gönderildi:

Bu öngörü, şimdiye kadar gördüğümüz hizalama düzeyinin ötesine geçen bir şekilde, Google içinde Chrome OS’yi Android’e “katlama” çabasının görünen bir kod adı olan “Andromeda” hakkında bir dizi hikayeyi başlattı. Android Police web sitesi, iddia edilen çabayı ortaya koyan ve Lockheimer’ın yüksek karşılaştırmasını haklı çıkarmak için yeterli tarihi öneme sahip tek şey olduğunu öne süren bir raporla her şeyi başlattı.

O zamandan beri, diğer web siteleri Andromeda’nın Google’ın açık kaynaklı Android kodundaki varlığına dair kanıtları ortaya çıkardı. Ve dahası da var: Android Police, 2017 yılının sonlarında planlanan bir “Pixel 3” cihazıyla ilgili ek ayrıntılarla ilk raporunu takip etti. Siteye göre ürün, dizüstü bilgisayar benzeri dönüştürülebilir bir cihaz olacaktı. yeni yazılım farklı form faktörlerinde çalışabilir.

Tüm bunlar yeterli değilse, 9to5Google web sitesi şimdi şöyle diyor: saniye Huawei tarafından yapılan yeni cihaz da hibrit Android-Chrome OS için planlı destekle çalışıyor.

Vay – bu çok fazla baharatlı sosis. Sindirmek için bir dakikanızı ayırın, sonra tüm bunların aslında nasıl mantıklı olabileceğini düşünelim.

Andromeda’yı bağlama yerleştirmek

Benimle geri mi döndün? İyi. Şimdi, muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, bu yeni söylentiler ve bunların Google’ın mevcut Android ve Chrome stratejileri hakkında zaten bildiğimiz her şeyle nasıl bir arada var olabileceği konusunda epey kafa yoruyorum.

İlk olarak, hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Nisan ayında bir podcast kapsamında Lockheimer ile uzun uzun sohbet etme şansım oldu. Ona doğrudan Google’ın iki platformunun tek bir varlık halinde birleştiğine dair raporları sordum ve o cevaplamaktan çekinmedi. Aslında, bunun bir ya da diğer senaryo olmadığı konusunda oldukça ısrarcıydı, bu yüzden pek çok insan bunu resmediyordu:

JR: Açıkçası ikisi arasında çok fazla yakınlaşma gördük [platforms], tasarım ve özellikler örtüşüyor. Belki de ikili bir şey olmadığını söylemek güvenli olur mu – nitelikleri paylaşabilirler ama yine de bir arada var olmaya devam edebilirler mi? [That] Bazı insanlar onu konumlandırdığı için biri ya da diğeri olmak zorunda değil mi?

HL: Bu kesinlikle doğru. Kesinlikle ikili değil. Aslında, bugün güzel bir şekilde bir arada yaşıyorlar. … [Chrome OS and Android devices] birlikte harika çalışıyorlar ve birini ya da diğerini seçmek zorunda değilim. Farklı ihtiyaçlara hizmet ederler.

Biz bunu böyle görüyoruz ve bu şekilde ilerlemeye devam edeceğini düşünüyorum. Her ikisinden de iyi nitelikler getireceğiz – örneğin, Android uygulamalarını Chrome’da çalıştırma örneği, bu da Android’in bir özelliğini Chrome’a ​​getiriyor. Ve belki de Chrome OS’nin Android’e getirdiğimiz özellikleri vb. vardır. Biz bunu böyle görüyoruz, yani kesinlikle ikili türde geçiş-geçiş tipi bir şey değil.

(Tamamını kendiniz dinlemek istiyorsanız, tam tartışma podcast’in yaklaşık 41. dakikasında başlar.)

Peki bu beyan, Chrome OS’nin Android’e “katlanmış” olduğu fikrinin yanında nasıl yaşıyor? Ve bunun ötesinde, Android’in Chrome’dan tamamen yeni bir yazılım dalı oluşturacak kadar önemli bir kazanım elde etmesi için geriye ne kaldı? Android’in Chrome OS’nin en belirgin özelliklerinden birini zaten benimsediğini unutmayın: platformun bu yılki Android 7.0 Nougat yükseltmesinin bir parçası olarak Android’e gelen sorunsuz yazılım güncellemeleri uygulama yöntemi. Gelecek yılın yeni özellikler listesinde bir başka kurşun noktası olmanın ötesine geçecek başka ne içerebilir?

Aklıma ilginç bir olasılık geldi. Ve genellikle tahmin oyununa düşkün biri olmasam da, paylaşmaya değeceğini düşündüğüm yeterince ilginç bir teori — artık olmadığı kanıtlansa bile varsayımsal bir egzersizden daha fazlası.

Andromeda’yı (varsayımsal) uygulamaya koymak

Net olmak gerekirse: Aşağıdaki düşüncelerin hiçbiri içeriden herhangi bir bilgiye dayalı değildir. Sadece önümüze çıkan tüm unsurları — hem yeni sızıntıları hem de mevcut gerçekleri ve açıklamaları — mantıklı bir şekilde bir araya getirecek şekilde bir araya getirmeye çalışıyorum. Başka bir deyişle, bunu “Bu olacak!” olarak düşünmeyin. hikaye değil, daha çok “Olmaz mıydı ilginç Eğer bu olursa?” önerisi — tüm bilgilerin ortaya çıkmasını beklerken üzerinde düşünmek için büyüleyici bir olasılık.

Yani, şöyle söyleniyor: Ya Andromeda esasen Android cihazlara bir “masaüstü modu” vermenin bir yolu olsaydı – daha geleneksel bir Android arayüzü ile fiziksel bir klavye mevcut olduğunda görünen Chrome-OS benzeri bir ortam dokunma merkezli kullanım için yerinde mi kaldı? Ne de olsa Chrome OS benzeri bir ortam, normal dokunmatik merkezli Android deneyiminin temel bir parçası olarak ideal olmaz, ancak bir kullanıcı olarak kesinlikle değerli olabilir.seçenek daha üretkenlik odaklı ve dizüstü bilgisayar benzeri kullanım içeren senaryolar için.

Peki ya bu her iki dünyanın en iyisi, çift amaçlı zihniyet sadece dönüştürülebilir sistemler için değil, telefonlar için de geçerliyse? Belki Google’ın önümüzdeki hafta duyurması beklenen yeni Pixel cihazları gibi telefonlar bile — tüm bu Andromeda işinin büyük çıkışını yapacağı söylentilerinin olduğu aynı etkinlikte?

Bunun, dock benzeri özel bir aksesuar yoluyla ve/veya daha az tescilli bir bağlantı yöntemiyle gerçekleştiğini hayal edebiliriz – örneğin, masaüstünü bir ekrana ışınlamak için bir Bluetooth klavye ve bir Chromecast. (Unutmayın, yeni bir üst seviye 4K özellikli Chromecast’in önümüzdeki haftaki etkinlik için docket’te olacağı söyleniyor.)

Böyle bir kurulum, herhangi bir uyumlu Android cihazını, Google’ın iki platformunun güçlü yanlarını tek bir süper güçlü pakette toplayan çok yönlü, çok amaçlı bir bilgisayara etkili bir şekilde dönüştürebilir – Microsoft’un Windows 10’un Continuum konseptiyle yaptığı gibi, yalnızca dünyanın en popüler mobil işletim sistemi ve ilgili tüm uygulamaları.

Oldukça anıtsal olurdu. Ve makul bir şekilde, her platformun bağımsız olarak ve yeni birleştirilmiş form içinde var olmaya devam etmesine izin verebilir (hem ucuz düşük kaliteli telefonlara hem de uygun maliyetli bağımsız Chromebook’lara yönelik güçlü talebi düşündüğünüzde bu özellikle önemlidir).

Tüm faktörleri düşünün abilir mantıklı bir şeye işaret et:

  Hepsini bir araya koy

  Bitirmeden önce, bir saniye geriye gidelim ve bunu büyük resimde düşünelim — çünkü tekrar vurgulamaya değer, burada yaptığımız tek şey hayal kurmak. tek yön tamamen varsayımsal bir durum bir araya gelebilir. Bunların hepsinin temel dışı olması ve Google’ın Andromeda’dan yalnızca donanım lansmanlarından ayrı olarak “bir şey daha” tarzı bir alay olarak bahsetmesi tamamen mümkündür (tabii ki bundan hiç bahsetmiyorsa; şu andan itibaren, Bu tartışmanın tamamı resmi olmayan bilgilere ve varsayımlara dayanmaktadır).

  Ancak bir düşünün: Gelecek haftaki Google etkinliğinde bazı yeni hibrit işletim sistemlerinin rastgele ve bağımsız bir önizlemesi şovu tamamen çalabilir. Herkesin haftalarca hakkında konuşacağı veya yazacağı tek şey, telefonları ve duyurulan diğer donanımları sonradan zar zor fark edilen düşünceler olarak bırakarak. Muhtemelen Google’ın olmasını istediği şey bu değil. Andromeda’dan (veya adı ne olursa olsun) bahsedilecekse, kesinlikle olması gerektiği gibi görünüyor. biraz onunla hemen piyasaya sürülen bazı ürünler arasında bir tür bağlantı.

  Odada ele alınması gereken bir fil daha var: Çift amaçlı cihazlar daha önce Android alanında denendi – hem telefonlarla (Motorola Atrix’i hatırlayan var mı?) hem de tabletlerle (Pixel C). Ve genel olarak, hiçbir zaman özellikle harika olmadılar.

  Ama işin püf noktası şu: Bu cihazlarla ilgili sorunlar neredeyse tamamen yazılım etrafında dönüyor. Sade ve basit, ürünler masaüstü ucunda normal eski Android çalıştırmakla sınırlıydı – nereden bakarsanız bakın, üretkenlik ağırlıklı masaüstü tarzı kullanım için tasarlanmayan bir yazılım. Buna karşılık Chrome OS, dır-dir tam olarak bu amaç için tasarlanmıştır. Android’in dokunma merkezli güçlü yönleriyle birleştiğinde, bu yapbozun çalışmasını sağlayan eksik parça olabilir.

  Bu da bizi son sorumuza götürüyor: Bütün bunları neden yapıyoruz? O kısım kolay. Google’ın nihayetinde bir işletme olarak istediği şey, bağlam, ortam veya özel ihtiyaçlar ne olursa olsun, insanların interneti ve dolayısıyla Google hizmetlerini mümkün olduğunca çok kullanmasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapmaktır. Hem dokunmatik tabanlı taramada mükemmel olan güçlü, çok amaçlı cihazlarla insanları bir araya getirmek ve klavye merkezli bilgi işlem kesinlikle bu amaca ulaşmaya yardımcı olacaktır. Kendi başlarına, Chrome OS ve Android’in her biri bir tür kullanımda harika ve diğerinde biraz-sorta-tamam. Birlikte, toplam paket olacaklar.

  Vay canına. Üzerinde düşünülecek ve öğrenilecek çok şey ve hemen yanıtlanabilecek ya da yanıtlanamayacak çok sayıda soru. Her şeyden çok, birçok olasılık ve belirsizlik. Son zamanlardaki tüm sızıntılara rağmen, bu yapbozun henüz ortaya çıkarılmamış daha fazla parçası olduğuna şüphe yok.

  Ancak tüm bunlar sarsılıyor, kesin olan bir şey var: Burada, Android diyarında önümüzde ciddi anlamda ilginç zamanlar var.

  Android İstihbarat Twitter

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *