Apple, Apple Music için ‘eşsiz telif ücreti’ olarak 163.338.890 $ ödedi

Apple, Apple Music için ‘eşsiz telif ücreti’ olarak 163.338.890 $ ödedi

Apple, çeşitli akış platformlarından daha büyük bir ödemenin parçası olarak The Mechanical Licensing Collective’e (MLC) 163 milyon dolar ödedi. MLC, 2018 Müzik Modernizasyon Yasası uyarınca ABD Telif Hakkı Ofisi tarafından belirlenen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Telif hakları, DSP olarak da bilinen 20 farklı platformdan gelir.

Mechanical Licensing Collective, Amazon Music, Spotify ve Apple Music dahil olmak üzere tüm müzik akışı hizmetlerinden toplam 424.384.787 $ lisans ücreti aldığını duyurdu. Cupertino teknoloji devi, tüm şirketler arasında ödenen en büyük miktar olan 163.338.890 dolardan sorumluydu.

MLC bunu “dijital hizmet sağlayıcılardan tahakkuk eden tarihi eşsiz telif hakları” olarak adlandırıyor. Mekanik Lisanslama Kolektifi Salı günü şunları duyurdu:

Mechanical Licensing Collective (MLC) bugün, dijital hizmet sağlayıcılardan (DSP’ler) tahakkuk eden eşsiz telif ücretlerinde toplam 424.384.787 $ ve bu telif ücretleriyle ilgili kullanımı tanımlayan ilgili veri raporları aldığını duyurdu.

Toplam 20 DSP, tahakkuk eden tarihi benzersiz telif ücretlerini, MMA’nın geçmişteki ihlaller için sorumluluk sınırlamasını talep edebilmeleri için MLC’ye ayrı ayrı aktardı. The MLC’ye aktarılan tahakkuk eden eşsiz telif ücretlerine ek olarak, ilgili DSP’ler ayrıca 1,3 terabayttan fazla ve dokuz milyar satır veri içeren 1.800’den fazla veri dosyası teslim etti.

MLC, Ocak 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde uygun akış hizmetleri için lisansları yönetmeye başladı. Şirket şimdi DSP’lerden telif ücreti alıyor ve şarkı yazarlarına, bestecilere ve projede yer alan diğer çeşitli profesyonellere ödeme yapıyor.

Telif hakkı, telif hakkıyla korunan eserler, franchise’lar ve doğal kaynaklar dahil olmak üzere orijinal olarak yaratılmış varlıklarının devam eden kullanımı için bir bireye veya şirkete yapılan yasal olarak bağlayıcı bir ödemedir. Telif hakları ağırlıklı olarak müzisyenlerle, kayıtlı şarkıları radyo veya televizyonda çalındığında, barlarda, konserlerde, akış hizmetleri aracılığıyla tüketildiğinde bu tür ödemeleri alan müzisyenlerle ilişkilidir.

Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği CEO’su David Israelte, ödemenin “müzik yaratıcıları ve akış hizmetleri için büyük bir kazanç” olduğunu söyledi. Yayıncıların ve şarkı yazarlarının, akış hizmetlerinden doğru ve eksiksiz bir şekilde ödeme alabilmek için yıllarca mücadele ettiğini ve “eşsiz paranın” endüstri için bir veba olduğunu ekledi.

Daha fazla oku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*