Apple Car Foxconn’un yeni Lordstown otomobil fabrikasında üretilebilir

Apple Car Foxconn’un yeni Lordstown otomobil fabrikasında üretilebilir

Apple Car’a yıllar var ama Cupertino teknoloji devi tedarik zincirini tamamlamakla meşgul. Şimdi, Apple’ın uzun vadeli iPhone montaj ortağı Foxconn, Lordstown Motors Corp’un Ohio’daki otomobil fabrikasını satın almak için yeni bir anlaşma imzaladı ve bu da onu Apple Car’ı monte etmek için bir rakip haline getirdi.

Son zamanlarda, Apple’ın potansiyel Apple Car montajcılarıyla birkaç başarısız müzakereden sonra elektrikli aracını (EV) bağımsız olarak üreteceği bildirildi. Nissan gibi otomobil üreticilerinin, otoriteyi kaybetme ve teknoloji devi tarafından kontrol edilme korkusuyla Apple’ın tedarikçisi olmaya isteksiz oldukları söylendi.

Bunu söyledikten sonra, Foxconn zaten Apple ile Apple EV üreticisi olmada bir faktör olabilecek uzun yıllara dayanan bir deneyime sahiptir. Bloomberg, üreticinin “son iki yılda araçla ilgili en büyük yatırımlardan biri olan Lordstown anlaşmasına 280 milyon dolar harcamayı kabul ettiğini” bildirdi.

iPhone’dan farklı olarak, Apple Car üretimi tamamen farklı dinamiklerdir. Yalnızca yeni bir tesis değil, aynı zamanda bileşenlerden, işçilikten, geliştirme ekibinden ve daha fazlasından oluşan tamamen yeni bir tedarik zinciri gerektirir. Bu nedenle, bir montaj tesisinin satın alınması, Foxconn’un Apple Car üretim siparişini alacağını garanti etmez.

Foxconn’un otomobillere ilk hamleleri birkaç somut sonuç verdi ve Apple, bir ortağa yerleşmeden önce araç üretimi uzmanlığının sağlam kanıtını talep etmeye hazırlanıyor – eğer iPhone üreticisi otomobillere sıçramaya karar verirse.

Bu yılın başlarında, Foxconn’un Zhejiang Geely Holding Group ile ortaklaşa dünya çapındaki otomotiv şirketlerine üretim ve danışmanlık hizmetleri sağlayacağı bildirilmişti. Mart ayında, şirketin Başkanı Young Liu, Foxconn’un 2023 yılına kadar Kuzey Amerika’da elektrikli araçlar üretmeyi planladığını ve ABD ve Meksika’daki birden fazla yeri elektrikli araç montaj tesisleri olarak değerlendirdiğini doğruladı. Liu’nun Apple Car üretimine atıfta bulunduğu iddia edildi.

Rapora göre endüstri analistleri Foxconn’un otomobil endüstrisindeki geleceğine şüpheyle bakıyor.

Ancak şirketin başkanı umutlu. Yeni anlaşmayı olumlu bir adım olarak gören Hon Hai Yönetim Kurulu Başkanı Young Liu şunları söyledi:

Lordstown anlaşması “Foxconn’un farklı EV müşterileri için tasarım ve üretim hizmetleri sağlama esnekliğini yansıtıyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*