Apple, kritik güvenlik düzeltmeleriyle iOS 9.3.5’i yayınladı

Apple, kritik güvenlik düzeltmeleriyle iOS 9.3.5’i yayınladı

Apple, iPhone, iPad ve iPod touch için kritik güvenlik güncellemeleriyle iOS 9.3.5’i piyasaya sürdü. Güvenlik düzeltmeleri, casusluk ajansları tarafından BAE’deki bir aktivisti hedef alan son derece tartışmalı uzaktan jailbreaking güvenlik açığına yanıt olarak yayınlandı.

BAE’den bir insan hakları aktivisti olan Ahmed Mansoor’un, dahil edilen bir bağlantıya tıklaması halinde BAE hapishanelerinde işkence gören tutuklularla ilgili “yeni sırları” ortaya çıkardığını iddia eden şüpheli bir metin mesajında ​​şüpheli bir bağlantı almasından sonra iOS cihazlarının güvenlik açığı gün ışığına çıkarıldı. .

Önemsiz bir aceleyle hareket etmeyen Mansoor, mesajı BİT’ler, insan hakları ve küresel güvenlik üzerinde çalışan bir laboratuvar olan Citizen Lab’e gönderdi. Dikkatli bir incelemeden sonra Citizen Lab ve Lookout Security, anonim bağlantının Mansoor’un iPhone’unu, iPhone’un mikrofonu aracılığıyla konuşmalarını dinlemek için uzaktan jailbreak yaparak bir izleme cihazı olarak kullanmak üzere tasarlandığını keşfetti. Mesaj, Citizen Lab’ın ayrıntılı makalesinde belirtildiği gibi casusluk kurumlarından gönderildi.

“Bağlantıların, İsrail merkezli bir “siber savaş” şirketi olan NSO Group’a bağlı bir istismar altyapısına ait olduğunu kabul ettik”

Citizen laboratuvarının vakayla ilgili tam raporunu buradan okuyun.

Apple, bu büyük güvenlik açığı konusunda hızlı davrandı ve sorunları gidermek için iOS 9.3.5’i yayınladı. Ayrıca, en son iOS 10 güncellemesi beta 7, güvenlik açıklarına yönelik düzeltmelerle birlikte geçen Cuma günü yayınlandı. O zaman Cuma günü bir beta güncellemesi görmek garipti, ancak bu güvenlik sorunu neden böyle yapıldığını açıkça ortaya koyuyor.

Tüm iOS kullanıcılarına cihazlarını güncellemelerini tavsiye ederiz. Herhangi birinin iPhone veya iPad’ine erişme yeteneği, kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini yüksek risk altına sokar. Bu nedenle, kullanıcılar iOS 9.3.5 jailbreak’in kullanılamaması konusunda endişelenmemeli ve gadget’larını en son iOS sürümüne güncelleyerek hemen güvenli hale getirmelidir.

Yeni iOS güncellemesini indirip yüklemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin. WiFi’ye bağlı olduğunuzdan ve iOS cihazınızın pil şarjının en az %50 olduğundan emin olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*