Apple, Samsung’u yenerek 2020’nin 4. çeyreğinde dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi oldu

Apple, Samsung’u yenerek 2020’nin 4. çeyreğinde dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi oldu

3232Paz, 28 Kasım 2021 13:58:39 PSThttps://wordpress.org/?v=5.8.2

Pazar araştırma şirketi Gartner’ın yakın tarihli bir raporuna göre Apple, 2020’nin dördüncü çeyreğinde diğer tüm şirketlerden daha fazla akıllı telefon sattı. Teknoloji devi, 2016’dan bu yana ilk kez Samsung dahil diğer tüm akıllı telefon üreticilerini geride bırakarak çeyrekte yaklaşık 80 milyon adet sevk etti.

Analistlerden gelen çok sayıda rapor, Apple’ın özellikle tatil döneminde, en son amiral gemisi iPhone 12 serisinin satışlarından yararlandığını zaten belirtti. Şimdi Gartner’ın raporu sadece Apple’ın dünya çapında akıllı telefon pazarında Samsung’u yendiğini ortaya koyuyor.

2020’nin dördüncü çeyreği için, Gartner Apple’ın 79.9 milyon iPhone sattığını öne sürüyor; bu, firmanın bir yıl önce aynı çeyrekte sevk edildiğini söylediği 69.6 milyondan %14,9 daha fazla. Bu çeyrekteki sonuçlar, Apple’ın dünya çapında en iyi akıllı telefon üreticisi olarak Samsung’u geçmesine yardımcı oldu. Samsung’un satışları, 2019’un dördüncü çeyreğinde 70,4 milyondan, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 62.1 milyona, %11,8 düşüş gördü.

Xiaomi ve Oppo üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı ve her şirket sırasıyla %33,9 ve %12,9 büyüme kaydetti ve bu da Xiaomi için 43,4 milyon ve Oppo için 34,3 milyon satışla sonuçlandı. Huawei, %41,1 ile yıllık en büyük düşüşü gördü ve 34,3 milyon satışla beşinci sıraya yerleşti. Huawei’nin satışlarındaki düşüş, ABD hükümetiyle süregelen zorluklara bağlanabilir.

Gartner kıdemli araştırma direktörü Anshul Gupta, “Daha fazla 5G akıllı telefon ve alt-orta seviye akıllı telefon satışı, 2020’nin dördüncü çeyreğinde pazar düşüşünü en aza indirdi” dedi. “Tüketiciler harcamalarında temkinli kalsalar ve bazı isteğe bağlı satın alımları erteleseler bile, 5G akıllı telefonlar ve kamera yanlısı özellikler, bazı son kullanıcıları bu çeyrekte yeni akıllı telefonlar satın almaya veya mevcut akıllı telefonlarını yükseltmeye teşvik etti.”

Apple’ın 4. çeyrek için etkileyici sonuçları, 5G bağlantılı iPhone 12’nin piyasaya sürülmesine bağlanabilir. Şirket genellikle en son akıllı telefon serisini üçüncü çeyreğin sonuna doğru piyasaya sürdüğü için, dizinin gecikmeli lansmanı da faydalı oldu. Şirket, koronavirüs pandemisi nedeniyle lansmanını birkaç hafta ertelemek zorunda kaldı.

Ayrıca Okuyun:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*