Apple’ın yalnızca çevrimiçi WWDC 2020’si 22 Haziran’da başlıyor

Apple’ın yalnızca çevrimiçi WWDC 2020’si 22 Haziran’da başlıyor

Bugün Apple, 2020 için yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) 22 Haziran’da başlayacağını duyurdu. Bu normalden daha geç ve şirket daha önce geliştiricilere ve basın kuruluşlarına bu etkinliğin yalnızca çevrimiçi olarak gerçekleştirileceğini bildirmişti.

Yalnızca çevrimiçi format, Mobil Dünya Kongresi, Google’ın I/O konferansı ve Oyun Geliştiricileri Konferansı dahil olmak üzere her türlü sektör etkinliğinin iptaline veya sanallaştırılmasına yol açan COVID-19 pandemisine yanıt niteliğindedir. Geç başlama tarihi de ilgili olabilir.

İşte Apple’ın pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Phil Schiller’den yaptığı açıklama:

WWDC20, Apple platformlarının geleceği hakkında bilgi edinmek için Haziran ayında bir hafta boyunca 23 milyondan fazla küresel geliştirici topluluğumuzu benzeri görülmemiş bir şekilde bir araya getirerek şimdiye kadarki en büyüğümüz olacak… Küresel geliştirici ile Haziran ayında çevrimiçi buluşmak için sabırsızlanıyoruz. ve daha da inanılmaz uygulamalar ve hizmetler oluşturmalarına yardımcı olmak için üzerinde çalıştığımız tüm yeni araçları onlarla paylaşın. Bu heyecan verici etkinliğe yaklaştıkça WWDC20 hakkında daha fazla ayrıntıyı herkesle paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu yılki konferansa erişim tüm Apple geliştiricileri için ücretsiz olacak. Tüm oturumların videoları ve ilgili belgeler, önceki yıllarda da Apple’ın web sitesi ve uygulamaları aracılığıyla aktif geliştirici hesaplarına sunuldu. Apple’ın bu konferansta oturumları çevrimiçi olarak canlı yayınlamanın ve videoları kullanılabilir hale getirmenin yanı sıra neyi farklı yapacağı belli değil.

Ancak Apple’ın yüz yüze bir geleneği sanal bir şeyle nasıl yerine getireceğine dair bir örneğimiz var. Son zamanlarda Apple, her yıl yüzlerce öğrencinin WWDC’ye katılmasına sponsor oldu. Ancak bu sefer yüz yüze bir etkinlik olmadığı için Apple, öğrencilerle farklı bir şey yapıyor. Bugünkü konferans tarihinin yanı sıra şirket, Swift Student Challenge’ı duyurdu.

Bu meydan okuma, öğrencileri Swift programlama diliyle kodlamayı öğrenmek için Apple’ın iPad ve Mac uygulaması olan Swift Playgrounds’ı kullanarak kısa deneyimler oluşturmakla görevlendirir. Öğrencilerin projelerini teslim etmeleri için 17 Mayıs saat 23:59’a kadar PDT’si var. Kazananlar seçilecek ve ödüller verilecektir.

Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, Swift Student Challenge hakkında şu açıklamayı yaptı:

Öğrenciler, Apple geliştirici topluluğunun ayrılmaz bir parçasıdır ve geçen yıl WWDC, 37 farklı ülkeden 350’den fazla öğrenci geliştiricinin katılımını gördü… WWDC20’yi dört gözle beklerken, bu yıl toplantımız sanal olacak olsa da, bunu takdir etmek ve kutlamak istiyoruz. dünyanın her yerinden genç geliştiricilerimizin yaratıcı katkıları. Bu yeni nesil yenilikçi düşünürlerin Swift Student Challenge ile fikirlerini gerçeğe dönüştürdüğünü görmek için sabırsızlanıyoruz.

Normalde, WWDC San Jose McEnery Kongre Merkezi’nde düzenlenmektedir. Bunun gibi etkinliklerin iptal edilmesi yerel ekonomiler için olumsuz sonuçlar doğurdu ve bu amaçla Apple, yerel gelir kaybını telafi etmek için San Jose işletmelerine 1 milyon dolar taahhüt etti.

Apple, macOS, iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS dahil olmak üzere WWDC’deki işletim sistemleri için bir sonraki büyük güncellemelerini genellikle dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere canlı yayınlanan bir açılış sunumunda duyurur. Ardından, daha odaklı, yalnızca geliştirici oturumlarında bu duyurulardaki temel özelliklerin çoğu hakkında daha fazla teknik ayrıntıya dalıyor. Bazen donanım ürünü duyuruları WWDC’de de yapılır, ancak her zaman değil.

Alakalı Gönderi Yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*