Aşılı seyahat şeritleri: Aşısız çocuklarla seyahat etmek şimdi güvenli mi?, Seyahat Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Aşılı seyahat şeritleri: Aşısız çocuklarla seyahat etmek şimdi güvenli mi?, Seyahat Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Aileler, 11 Ekim’de beklenmedik iyi haberler aldıktan sonra, bu yıl sonu bir denizaşırı seyahatin artılarını ve eksilerini şimdi tartıyor.

Singapur Sivil Havacılık Otoritesi, 12 yaşına kadar aşılanmamış çocukların artık Aşılı Seyahat Yolu (VTL) programı kapsamında karantina olmadan seyahat edebileceklerini duyurduğu zamandı.

Ulaştırma Bakanı S. Iswaran basına verdiği demeçte, gevşetilen kuralların yurtdışında tatil yapmak isteyen ailelerin talebini karşıladığını söyledi. Ancak sağlık uzmanları, ebeveynlerin bilinçli bir karar vermesi ve önlem alması gerektiğini söylüyor.

2009 veya sonrasında doğan aşısız çocuklar 19 Ekim’den itibaren dokuz ülkeyi ziyaret edebilir – Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri.

Güney Kore’nin Singapur ile VTL’si 15 Kasım’da başlıyor, ancak şu anda aşı için uygun olmayan veya tıbbi olarak Covid-19 aşılarını yaptırmaya uygun olmayan çocukları yasaklıyor. Singapur’da 12 yaşın altındaki çocuklar henüz aşı için uygun değildir.

VTL programı kapsamında seyahat eden çocuklara, gerekli kriterleri karşılayan aşılı bir yolcu eşlik etmelidir. Ayrıca biri Singapur’a gitmeden önce ve diğeri buraya geldiklerinde olmak üzere iki Covid-19 polimeraz zincir reaksiyonu testi yaptırmaları gerekiyor. İki yaş ve altı bebekler muaftır.

Ancak, Rophi Clinic’ten bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr Leong Hoe Nam, ebeveynlerin seyahat etmeden önce kendi risk iştahlarını değerlendirmeleri gerektiğini söylüyor.

Mevcut VTL ülkeleri grubu, kışın yaklaştığı kuzey yarım kürededir. “Covid-19 virüsü soğukta daha iyi yaşıyor. Yani soğuk havayla birlikte hastalık kapma riski artıyor” diyor.

“Fakat Singapur’da ve başka yerlerde bu kadar çok vaka olduğu için gerçekten önemli mi? Büyük ihtimalle hepimiz Singapur’da enfekte olacağımızı biliyoruz.”

“Çocuklar zamanın yüzde 99,99’unu iyi yapıyor” diyor, ancak “hala bir risk var” diye ekliyor. Bu nedenle ebeveynler, maske takarak ve sosyal mesafeyi uygulayarak burada uyguladıkları kuralların aynısını yurtdışında da uygulamalıdır.

Lyen Çocuk Kliniği’nde danışman çocuk doktoru Dr Kenneth Lyen, “Birçok kuzey yarımküre ülkesindeki insanlar maske takmıyor, ancak Singapurluların Covid-19’a yakalanma riskini azaltmak için maske takmasını öneririm.”

Grip mevsimi olduğu için yetişkinlerin tatile çıkmadan önce grip aşılarını yaptırmalarını, ateş, öksürük ve burun akıntısı durumlarında çocuklara uygun ilaçlar bulundurmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca antijen hızlı test kitlerini paketlemelerini tavsiye ediyor.

“Yurtdışında herhangi bir aile bireyinde ateş veya solunum yolu semptomları gelişirse bir tane taşırdım. Bazı ülkelerin Kaza ve Acil Servisleri aşırı kalabalık ve görülmeden önce saatlerce bekliyorsunuz” diye ekliyor.

Bazı ebeveynler bekle ve gör yaklaşımını benimsiyor. 42 yaşındaki Mühendis Noorazman Noor’ain, “Birçok insanın aceleyle seyahat etmesini bekliyorum ama bizim acelemiz yok. Elbette seyahat etmeyi özlüyoruz, Johor Baru’ya bile.”

Pandemiden önce, kendisi ve eşi, yaşları 10 ila 13 arasında değişen üç çocuğuyla birlikte Kenya, Vietnam, Norveç, İngiltere, Fransa ve Japonya gibi ülkelere yoğun bir şekilde seyahat etmişti.

Covid-19 öncesinde, en büyük oğlu Ahsan ile geçen yıl Haziran ayında Suudi Arabistan’a hacca gitmeyi planlamıştı.

“Belki bir fırsat çıkarsa oraya gideceğiz. Ancak güvenli seyahat prosedürleri daha oturuncaya kadar bekleyeceğiz” diyor. “Ben temel hizmetler sunan bir çalışanım, bu yüzden sağlıklı olduğumdan emin olmak için biraz daha dikkatli olmam gerekiyor.”

39 yaşındaki Bayan Shireena Shroff Manchharam gibi diğerleri şimdiden seyahat planları yaptı. Aralık ortasında, eşi ve yedi ve 11 yaşlarındaki iki çocuğuyla birlikte çok şehirli bir Avrupa tatili için yola çıkacak.

Yeni VTL kurallarından önce Almanya’ya uçuşlarını rezerve ettikleri için, ailesi döndüklerinde karantinalarını evde servis edecek.

İmaj danışmanı ve yaşam koçu Bayan Manchharam, “Artık virüsten daha az korktuğumuz ve Singapur’un çok fazla vakası ve karantina kararı olduğu için Aralık ayında ayrılmaya karar verdik” diyor.

“Kendimizi daha fazla riske atmak istemediğimiz için daha az turist ve kalabalığın olduğu şehirleri seçeceğiz. Ayrıca farklı ülkelerdeki protokoller konusunda da güncel kalacağız.”

“Aralık 2019’dan beri Singapur’dan ayrılmadık, bu yüzden çocuklarımızla tekrar o heyecan ve macera kıvılcımını yaşamak güzel.”

46 yaşındaki sanatçı ve illüstratör Carlyn Law, kocasıyla birlikte Mayıs 2019’dan beri görmedikleri İtalya’daki ailesini ziyaret etmek için bu ayın başlarında Singapur’dan ayrıldı. Bir ay süren gezi, daha önce altı yaşındaki oğulları için de bir tatil. İlkokul 1’e gelecek yıl başlayacak.

“Singapur’dan ayrıldığımızda Almanya ve Brunei VTL’deydi. Kasım ayının başlarında geri döndüğümüzde evde karantina yapabileceğimizi umuyorduk” diyor.

Bayan Law, Instagram’da gezi güncellemeleri yayınlıyor ve “İtalya normale döndü ve seyahat için çok güvenli” diyor.

O ve şarap satışında çalışan 42 yaşındaki kocası Bay Luigi Artiaco, aşılı kişilerin Avrupa’da restoranlarda yemek yemelerine ve halka açık etkinliklere katılmalarına izin veren Yeşil Geçiş’e başvurduğundan emin oldular.

“İtalyan hükümeti nüfusun aşılanmasını sağlıyor (şu anda yüzde 85) ve insanlar halka açık yerlerde maske takarak ve ellerini dezenfekte ederek gerekli önlemleri alıyorlar” diye ekliyor.

Pandemiden bu yana ilk aile yurtdışı seyahatiniz öncesinde, sırasında ve sonrasında ne yapmalısınız? Ulusal Üniversite Hastanesi Ulusal Üniversite Çocuk Tıp Enstitüsü Khoo Teck Puat’taki Pediatrik Bulaşıcı Hastalıklar Anabilim Dalı başkanı ve kıdemli danışmanı Dr Chan Si Min’den bazı ipuçları.

1. Vaka sayılarındaki artış, belirli yerel salgın bölgeleri ve bölgedeki aşı durumu gibi varış noktanızdaki Covid-19 durumuyla ilgili güncellemeleri kontrol edin.

2. Maske gereksinimleri ve restoranlara, turistik yerlere ve büyük grup etkinliklerine giriş dahil olmak üzere kısıtlamalar ve düzenlemelerden haberdar olun.

3. Covid-19 ile ilgili tıbbi harcamaları ve seyahat gecikmelerini karşılayacak yeterli seyahat sigortanız olduğundan emin olun.

4. Kovid-19’a benzer semptomlara neden olan grip hastalığına yakalanma riskini azaltmak için altı aydan büyük olanlar grip aşısı olmalıdır.

5. Maske, el dezenfektanı ve alkollü mendil gibi denizaşırı ülkelerde kolayca bulunamayacak malzemeleri paketleyin. Parasetamol, antihistaminikler, termometre ve oksimetre gibi tıbbi malzemeleri de yanınıza alın.

6. Herhangi birinin iyi olmaması durumunda, yerel klinikler ve acil servisler gibi sağlık hizmetlerine nasıl erişebileceğinizi öğrenin.

7. Birine Covid-19 bulaştığında ve kişi iyileşene kadar dönüş uçuşu yapamadığında seyahatin uzatılması gerektiğinde nerede kalınacağını ve ne yapılması gerektiğini içeren acil durum planları hazırlayın.

8. Her yolcu için aşı belgeleri hazırlayın.

9. Singapur’a dönüş uçuşundan önce nereye gideceğinizi ve kalkış öncesi swabı nasıl ayırtacağınızı öğrenin.

10. Çocuğunuzun okuluna tatiliniz hakkında bilgi verin.

1. El hijyeni uygulayın ve maske takın.

2. Özellikle iç mekanlarda büyük kalabalıklardan kaçının.

1. Her aile üyesini semptomlar için izleyin.

2. Eve döndüğünüzde yedi ila 10 gün boyunca sık sık sosyal ortamlardan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*