Avustralya/NZ News & Top Stories Yeni Zelanda, Covid-19 vakalarını tekrar sıfırlayamayabileceğini söyledi

Avustralya/NZ News & Top Stories Yeni Zelanda, Covid-19 vakalarını tekrar sıfırlayamayabileceğini söyledi

WELLINGTON (REUTERS) – Sağlık genel müdürü 22 Eylül Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin virüsün bulaşıcı Delta varyantını yok etme çabalarını sürdürdüğü için Yeni Zelanda’nın toplumda sıfır koronavirüs vakasına geri dönemeyebileceğini söyledi.

Yeni Zelanda geçen yıl Covid-19’u ortadan kaldırdı ve Şubat ayında az sayıda vaka dışında büyük ölçüde virüssüzdü, Delta varyantının son salgını Ağustos ayında patlak verene kadar Başbakan Jacinda Ardern ülke çapında bir kilitlenme emri verdi.

En büyük şehri Auckland, her gün az sayıda yeni vaka bildirildiği için hala kilit altında.

“Sıfıra geri dönemeyebiliriz ama önemli olan, herhangi bir enfeksiyon bulmaya devam edeceğiz ve temelde virüsün toplumda dolaşmasını durdurmak için izleme, test ve insanları izole etmeye devam edeceğiz… amaç bu.” Sağlık genel müdürü Ashley Bloomfield, Radyo Yeni Zelanda’ya söyledi.

Bloomfield, amacın şimdi aşı oranlarını artırırken salgının üstesinden gelmeye çalışmak olduğunu söyledi.

“Aşı oranını yüzde 90’ın üzerine çıkartın… Bu kesinlikle sahip olduğumuz özgürlüklere geri dönebileceğimiz yeni yolumuz” dedi.

Ardern’in Mart 2020’deki zorlu karantinaları ve uluslararası sınırların kapatılması Covid-19’un dizginlenmesine yardımcı oldu, ancak hükümet şimdi gecikmiş bir aşı sunumuyla ilgili sorularla karşı karşıya. Görünürde gecikmiş bir başlangıcın ardından Yeni Zelanda, ülkedeki 5,1 milyon insanın yaklaşık yüzde 40’ının şu anda tam olarak aşılanmış olmasıyla aşılamayı hızlandırdı.

Yetkililer Çarşamba günü, tümü Auckland’da olmak üzere 23 yeni Covid-19 vakası bildirdi ve mevcut salgındaki toplam vaka sayısını 1.080’e çıkardı.

Ancak günün ilerleyen saatlerinde günlük bir Covid-19 basın toplantısında, Covid-19 Müdahale Bakanı Chris Hipkins hükümetin sıfır vaka elde etmekten vazgeçmediğini söyledi.

Hipkins, “Sıfıra geri dönmekten vazgeçmiyoruz. Kesinlikle bunun için çabalıyoruz,” dedi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*