Avusturya ülke çapında COVID kilitlenmesi ve aşı zorunluluğu getirecek

Avusturya ülke çapında COVID kilitlenmesi ve aşı zorunluluğu getirecek

Bialystok, Polonya Avusturya, ülke çapında yeni bir sokağa çıkma yasağı ilan eden ilk Avrupa ülkesi oldu artan COVID-19 enfeksiyonları. Pazartesi günü başlayacak ve en az 10 gün, muhtemelen 20 gün sürecek ve insanların sadece yiyecek, ilaç gibi temel ihtiyaçları için veya egzersiz için dışarı çıkmalarına izin verilecek. Okullar açık kalacak, ancak hükümet ebeveynleri mümkünse çocuklarını evde tutmaya çağırdı.

Hükümet ayrıca 1 Şubat’tan itibaren 18 yaşın üzerindeki tüm Avusturyalıların virüse karşı aşılanması gerektiğini duyurdu. koronavirüskanunen.

Sert önlemler, rekor düzeyde günlük COVID-19 enfeksiyonlarının ortasında geliyor. Avusturya, Avrupa’daki en düşük aşılama oranlarından birine ve en yüksek enfeksiyon oranlarından birine sahiptir.

Şansölye Alexander Schallenberg Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Yeterli sayıda insanı aşı olmaya ikna etmeyi başaramadık,” dedi ve yeni kısıtlamaların “çok acı verici” olduğunu kabul etti.

AVUSTURYA-SAĞLIK-VİRÜS
19 Kasım 2021’de Salzburg’daki yeni koronavirüs COVID-19 salgınının ortasında Noel pazarının ziyaretçileri için kurallar gösteren bir tabela.

BARBARA GINDL/APA/AFP/Getty

Komşu Almanya, dördüncü bir COVID-19 dalgası Avrupa’nın çoğunu sardığı için ülke çapında benzer bir kilitlenme düşünüyor. En çok etkilenen ülkelerden bazıları Doğu Avrupa’da.

Polonya, geçen Nisan ayından bu yana günde 24.000’den fazla en yüksek günlük enfeksiyon sayısını kaydederken, pandeminin başlangıcından bu yana ölüm sayısı neredeyse 80.000’e yükseldi.

Polonya’nın Belarus sınırına yakın Bialystok kasabasında bir COVID yoğun bakım ünitesini ziyaret ettik ve koğuşun dolu olduğunu gördük. Sadece bir yatak mevcuttu çünkü yaşlı bir kadın yeni ölmüştü.

Koğuştaki bir hemşire CBS News’e “Genellikle yaklaşık %20’si hayatta kalıyor” dedi. Yoğun bakımdaki hastaların hiçbirinin aşılanmadığını söyledi.

Avrupa artık COVID-19 salgınının merkez üssü

01:36

Bialystok’taki Üniversite Kliniği Hastanesi sözcüsü Katarzyna Malinowska, “300’den fazla COVID-19 hastasını tedavi ediyoruz” dedi. “Yoğun bakımda tedavi görenlerin yüzde 95’i [are] aşısız ve ölenlerin %99’u [are] aşısız.”

“Ama yine de insanlar aşı olmak istemiyor” diye yakındı.

Polonya’nın aşı programını verimsiz bir şekilde yayma sorunu yaşarken, Avusturya ve diğer Doğu Avrupa ülkeleri de, kısmen son yıllarda göç ve diğer konularla ilgili endişeler arasında ivme kazanan aşırı sağ siyasi grupların körüklediği önemli bir aşı güvensizliği ile boğuşuyor.

Schallenberg Cuma günü yaptığı açıklamada, “Uzun süredir bu ülkedeki fikir birliği, zorunlu aşılamayı istemediğimizdi” dedi. “Uzun bir süre, belki de çok uzun.”

Avrupalılar, dünyanın geri kalanı gibi, pandeminin en karanlık günlerinin geride kaldığını düşünüyorlardı. Ancak kıtadaki yoğun bakım üniteleri bir kez daha doluyor.

Tek fark, en son işler bu kadar kötüye gittiğinde aşı yaptırmak bir seçenek bile değildi.

Daha

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*