Bill Gates, Windows Mobile’ı yenen Android için antitröst sorunlarını suçluyor

Bill Gates, Windows Mobile’ı yenen Android için antitröst sorunlarını suçluyor

Altı aydan kısa bir süre içinde, 10 Aralık 2019’da Windows 10 Mobile doğal Kullanım Ömrü Sonuna (EoL) ulaşacak, yani artık güvenlik güncellemesi veya aylık toplu güncelleme yayınlanmayacak. Bu arada Microsoft, Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi’ne 2020’ye kadar hizmet vermeye kararlıdır ve yeni bir toplu güncelleştirme yayınlanmıştır.

Microsoft, Ağustos ayı için Windows 10 Mobile Toplu Güncelleştirmesini yayımladı. Güvenlik güncellemesi, Windows 10 Mobile Build 15254.582’yi (15254.575’ten yukarı) getiriyor ve her zamanki gibi uygun bir değişiklik günlüğü yok. Destek belgelerine göre Microsoft, Windows çekirdeği, Windows uygulamaları, Windows grafikleri ve varsayılan tarayıcı Edge ile ilgili güvenlik sorunlarını düzeltmiştir.

Windows 10 Mobile 15254.582, şu anda Windows 10 Mobile 1709 şubesini çalıştıran tüm telefonlara yayılıyor ve Ayarlar uygulamasında güncellemeleri kontrol ederek onu alabilirsiniz.

Belirtildiği gibi, Windows 10 Mobile desteği Aralık ayında sona eriyor ve Windows Phone’unuzu 2020’de kullanmaya devam ederken, birkaç temel uygulama (hem birinci hem de üçüncü taraf) çalışmayı durduracak.

Facebook geçtiğimiz günlerde Windows telefonlar için WhatsApp’ı bu yıl içinde emekli edeceğini duyurdu. Şirket, mobil cihazlar için Microsoft Store’dan Facebook ve Instagram uygulamalarını çekerek platformu terk etmeye başladı bile.

1975 yılında Paul Allen ve Bill Gates tarafından ortaklaşa kurulan Microsoft, Gates ve CEO’ların yıllar içinde aldığı bazı büyük kararlar nedeniyle trilyon dolarlık bir şirket haline geldi.

Gates, geçtiğimiz günlerde bir etkinlikte kendisini bu güne kadar rahatsız eden bir hatanın Google’ın Android geliştirmesine izin vermek olduğunu açıkladı. Başka bir röportajda Bill Gates, genişletilmiş düşünceler sundu ve Microsoft’un mobil pazar planlarını alt üst eden başka bir nedeni detaylandırdı.

Gates, 2000’lerin başındaki antitröst sorunları nedeniyle Microsoft’un Windows Mobile’ı batırdığını kabul ediyor. 2000’lerde antitröst davası Microsoft’un dikkatini Windows Mobile gibi önemli ürünlerden uzaklaştırdı ve Windows Mobile’ın insanların bugün kullandığı işletim sistemi olmamasının nedenlerinden biri de bu.

Microsoft, mobil hedeflerinden vazgeçmeye hazır değildi ve şirketin mobil stratejisi birkaç kez yeniden başlatıldı. Windows Mobile’ı öldürdükten sonra Microsoft, havlu atmadan önce Nokia ile birlikte Windows Phone’u da getirdi.

“Hiç şüphe yok ki antitröst davası Microsoft için kötüydü. Gates, DealBook Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Telefon işletim sistemini oluşturmaya daha fazla odaklanmış olurduk ve bu nedenle, antitröst davası olmasaydı, bugün Android kullanmak yerine Windows Mobile kullanıyor olacaktınız” dedi.

Microsoft, antitröst eylemi nedeniyle aksadığı için akıllı telefon endüstrisinde Google ve Apple’a kaybetmedi, ancak şirketin dikkati çok fazla dağılmıştı.

Gates, kurucu ortağı olduğu şirketi savunurken “dikkatinin fazla dağıldığını” kabul ediyor. Bir dizi hata sonunda Android’in telefonlarda Windows’u yenmesine neden oldu.

Bill Gates’e göre dikkati dağılan Microsoft, “Motorola’nın bir telefonda kullanacağı sürümde üç ay geç kaldı” ve bu, Windows Mobile planlarına bir başka büyük darbe oldu.

Microsoft buna sahip olsaydı dünyanın lider şirketi olurdu [phones] doğru, dedi Gates bu yılın başlarında. Gates ayrıca, Android’in Windows Mobile’ı yenmesi ve akıllı telefon pazarını ele geçirmesi nedeniyle Microsoft’un 400 milyar dolar kaybettiğine inanıyor.

2005 yılında Google, telefonlarında çalıştırmak için Linux çekirdeğine dayalı bir mobil işletim sistemi olan Android’i satın aldı. Android’in temel bileşenleri, OEM’lerin ana şirkete ödeme yapmadan telefonlarında Android’i çalıştırmasına olanak tanıyan bir açık kaynak lisansı aracılığıyla edinilebilir.

Google, Android’i tam potansiyeliyle kullanmak için gerekli hale gelen bir dizi tescilli yazılım uygulaması ve hizmeti satarak para kazanıyor.

Bu yaklaşım Google’a yardımcı oldu ve aynı zamanda Android’i dünyanın en büyük mobil işletim sistemi haline getirdi. Eski günlerde, OEM’ler Microsoft tarafından telefonlarında Windows Mobile veya Windows Phone kullanmaları için ücretlendiriliyordu, bu da platformun başarısızlığının bir başka nedeniydi.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde CEO Satya Nadella liderliğindeki Microsoft, Android’i şaşırtıcı bir coşkuyla benimsedi. Microsoft, Google Play Store’da hem tüketiciler hem de işletmeler için geniş bir uygulama koleksiyonuna sahiptir ve firma, rakip platforma yatırım yapmaya devam edecektir.

Panos Panay, Microsoft’un başka bir mobil işletim sistemi oluşturmadığını ve şirketin çift ekranlı Surface Duo’da Android kullanmayı planladığını da doğruladı.

Microsoft, bu yıl 10 Aralık’ta Windows 10 Mobile desteğini sonlandırıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*