BioShock, FPS Kural Kitabını Nasıl Yeniden Yazdı?

BioShock, FPS Kural Kitabını Nasıl Yeniden Yazdı?

Video oyunlarının bizi unutulmaz görüntülere sahip yerlere götürme gibi harika bir alışkanlığı vardır, ancak Dorothy’nin deyişiyle, Rapture gibisi yoktur. Objektivistler tarafından inşa edilmiş bir denizaltı metropolü ve oyuncu geldiğinde, kuralsızlaştırmayla yok edilmiş, yıpranmış banyo küresi turu bizi tamamen düşmanca ve uğursuz bir ortama sıcak bir şekilde karşılıyor. Ancak Rapture sadece sanal bir turizm destinasyonu değil. 2007’nin BioShock’u için ortam, yalnızca 20. yüzyıl felsefeleri için görsel bir alegori olarak değil, aynı zamanda birinci şahıs nişancının yeniden doğduğu yeraltı mekanı olarak da ikonik hale geldi.

İster BioShock’ta yeni olun, ister serinin bir hayranı olun, artık BioShock Remastered’ı NVIDIA SHIELD’de GeForce NOW üyeliğiyle (ayda 7,99 $ ve bir ay boyunca ücretsiz deneme) yayınlayabilirsiniz. BioShock 2 Remastered ayrıca sınırlı bir süre için normal tam fiyatından %75 indirimle GeForce NOW üzerinden satın alınabilir ve oyunu PC’ye indirmek için ek bir ücretsiz anahtarla birlikte gelir.

BioShock Yeniden Düzenlendi

2007’de oyunlar yeni bir tanım standardına alışıyordu. HDTV’ler insanların evlerine girdi ve bej kutularındaki kutu gibi CRT ekranlar, daha şık, daha keskin geniş ekranlar tarafından aşamalı olarak kaldırıldı. Bazı oyunlar, dokuları keskinleştirmek ve E3 cızırtılı makara ile son sürüm arasındaki boşluğu daraltmak için bu ekran ve donanım teknolojisinin sağladığı yeni tanımı kullandı.

Kendi başına güzel bir oyun olan BioShock, onu farklı şekilde kullandı. Aniden, dünya çapındaki posterler ve rastgele öğeler üzerindeki mesajları çok keskin, okunabilir bir çözünürlükte sunabilen geliştirici Irrational Games, Rapture ortamını bir anlatı aracı olarak kullandı.

Erken bir örnek olay örgüsünün merkezini kanıtlıyor: Rapture’ın sızdıran koridorlarına yapıştırılmış ‘Atlas Kimdir’ afişleri ve bir zamanlar çökmekte olan balo salonları ünlü bir bükülmenin habercisi olarak hizmet etti ve ayrıca Ayn Rand’ın Atlas Shrugged’ındaki ünlü ilk satırın başıyla selamlar olarak hizmet etti: “ John Galt kimdir?” Rand’ın kitabı, doğal olarak, Rapture fikrinin merkezindeydi: John Galt gibi, Rapture’ın kurucu babası Andrew Ryan, seçkinlerin bireysel hedeflerini toplumun prangalarından ve piyasa düzenlemelerinden bağımsız olarak takip edebilecekleri yeni bir yerleşim yaratıyor.

Irrational, bu yeni keşfedilen çevresel hikaye anlatım gücünü, Nazi mimar Albert Speer’in sert beton monolitinin ve Rapture’ın yapımındaki sert hatların yankılarıyla makro ölçekte ve daha küçük ölçekte kullandı. Uzun süredir yok olan batisfer taşıma sisteminin kalkış panolarında açıkça görülüyordu, tüm okumalar ‘iptal edildi’. Korkunç ‘Adam’ dağıtıcıları, kabus gibi bobblehead kızlar tarafından rezerve edildi. Art deco reklam afişleri, tehlikeli ve nihayetinde felakete yol açan uyuşturucuların kullanımını teşvik etmek için görünüşle ilgili güvensizlikleri dürterek. Nereye bakarsanız bakın, BioShock size burada bu tuhaf distopyada olanların hikayesini anlatıyor ve bunu oyunların yapmadığı bir şekilde yapıyor.

BioShock 2 Yeniden Düzenlendi

BioShock’un HD Mise-en-scène’inin aynı zamanda ne kadar iyi okunduğunu ve bu nedenle aynı dönemdeki çağdaşlarıyla ne kadar keskin bir zıtlık oluşturduğunu da bol bol iletiyor. Unutmayın, 2007 FPS için vahşi bir entelektüel keşif zamanı değildi, ancak BioShock tahıla karşı çıktı. Hikayesi, özgür iradeye karşı determinizm hakkında sorular sordu ve gerçeğin algıdan bağımsız olduğu ve tek gerçek ahlaki amacın bireysel tatmin olduğu Objektivist felsefenin etkilerini araştırdı. Bir Splicer’a bu idealleri sorun, aydınlatıcı bir yanıt verirler.

Irrational’ın okuma listesine yapılan referanslar, BioShock’un yoğun ortamlarına dağılmıştır. En yakın olanı, adını Rand’ın romanından alan arkadaş karakteri Atlas’tır. Andrew Ryan’ın adı da Ayn Rand’ın kısmi bir anagramıdır ve oyuncunun sahte pasaportundaki ‘Wynand’ soyadı, Rand’ın The Fountainhead’indeki merkezi bir karakter olan Gail Wynand’a atıfta bulunur. Ancak Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sı ve Stanislaw Lem’in Eden’i gibi edebi distopyalar Rapture boyunca çeşitli biçimlerde somutlaştıkça, tarihsel ve İncil’deki baş sallamalar onlara katılır. Örneğin Adem ve Havva, fizyolojiyi değiştirmek için plazmitlerin kullanımını kolaylaştıran ve Ryan’ın mükemmel toplumunun çöküşünden nihai olarak sorumlu olan iki ilaç. Veya Neptün’ün Ödülü, Apollo Meydanı ve Olympus Tepeleri, her biri Roma veya Yunan mitolojisine bir saygı duruşu.

BioShock Yeniden Düzenlendi

Edebi referanslar elbette oyunu yapmıyor ve oyun ortamlarında sıvanmış Sun Tzu alıntılarının dahil edilmesiyle çoğu geleneksel birinci şahıs nişancı oyununun nasıl daha iyi olabileceğini görmek zor. Bu referanslar, BioShock’ta sadece yüksek fikirli set giyinmekten ziyade, oyunun anlatı ve oynanış arasındaki şaşırtıcı derecede tutarlı uyumun bir yan ürünüdür. Bu, yalnızca atıfta bulunduğu kitapların karışımından oluşan bir nişancı oyunu değildir; onlar hakkında söyleyecek bir şeyleri var. Ve sizi bir kanal olarak kullanarak puanlarını veriyor. Oyun teorisyenleri hakkında konuşmayı sever

Oyun teorisyenleri, anlatısal uyumsuzluk ve uyumsuzluk hakkında konuşmayı severler. Bu, bir oyunun hikayesini oynanış özellikleriyle pekiştirebileceği ya da ikisinin birbiriyle tamamen zıt olabileceği fikridir – kahramanların yüzlerce insanı vurup ‘günü kurtarmak’ için çevrelerine anlatılmamış zararlar vermesi. ikincisinin yinelenen bir örneği. BioShock kategorik olarak ikisine de tam olarak uymuyor ve onu çığır açan bir oyun yapan da tam olarak bu. Evet, Irrational, görünüşte savaş dışı sınırlı etkileşime sahip bir nişancı olan şeyi, hikayesine ve ortamına gerçekten benzer bir şeye dönüştürmenin bir yolunu buldu. Ancak oyuncuyu bundan haberdar etmenin bir yolunu da buldular; oyunlardaki doğal seçim yanılsamasına dikkat çekmek için. Ve hepsinden önemlisi, oyuncudan kendilerini çevreleyen sistemlerdeki rolleri hakkında sorular sormak için.

BioShock 2 Yeniden Düzenlendi

Bunu tamamen hecelemek, sihri yok etmektir, ancak Plazmitler en iyi örnektir. Adem ve Havva adlı iki güçlü ilacın kullanımıyla kolaylaştırılan ve kullanıcıya insanüstü yetenekler kazandırmayı amaçlayan bu ilaçlar, sonunda kullanıcıları akılsız Splicer’lara dönüştürüyor ve Rapture’ın çöküşünü kanıtlıyor. Düzenlenmemiş pazarların tehlikelerinin dramatik bir görselleştirmesi: kimse bu ilaçların zararlı etkileri konusunda uyarmak için ortalıkta yoktu ve böylece denizin altındaki laissez-faire kapitalist toplumunda tutundular, beklenmedik bir şekilde güçlendiler ve yıkıma yol açtılar. .

Oyuncunun elindeki Plazmitler, muharebe karşılaşmalarını değiştiren ve bazı durumlarda yeni bir saldırı sağlayan güçlü yeteneklerdir. Neredeyse hayati bir hayatta kalma aracıdırlar. Oyuncu, Plazmitlerin gücünü kullanarak ve onu Rapture’ın düşmanca sakinlerine karşı kullanarak Objektivizmin başarısızlığa mahkum olduğu mesajını altüst ediyor mu, yoksa onu gerçekten güçlendiriyor mu? Sonuçta, bireysel hedeflerinizi gerçekleştirmek için Plazmitleri kullanıyorsunuz.

BioShock Yeniden Düzenlendi

BioShock’un karmaşık unsurları hazır ve incelenmeyi ve incelenmeyi bekliyor, ancak bunlar oyuncuya empoze edilmiyor. Aslında, bunun yerine odaklanmak için teknik gösterişten çok şey var. Dümende Ken Levine ve başlığında ‘Shock’ kelimesiyle, bu, System Shock ve System Shock 2’de bilenmiş sürükleyici sim ilkelerinin yeniden doğuşuydu. Shooter’larda RPG unsurları hakkında konuşmak 2017’de ezberlenmiş durumda, ancak her şey burada başladı. . Zamanın yeni aslına uygunluk düzeylerinden yararlanan BioShock, ışığı ve karanlığı güçlü hale getirdi, Plazmit yetenekleri ekranı aydınlattı ve büyük, labirent seviyeleri şaşırtıcı derecede canlı görünüyor. Bilgisayar korsanlığı gibi etkinlikler artık görsel olarak ilginç şekillerde ve hakkında yaptığınız seçimlerle gösterilebilir. karakterinizin güçlü yönleri, dövüş karşılaşmalarının oynanma şeklini tanımladı. Bu, 90’ların sonu/00’lerin başı gibi ünlü başlıklarda taslağı çizilen, güzelce gerçekleştirilmiş bir rüyanın vaadiydi.

Bilgisayar korsanlığı gibi etkinlikler artık görsel olarak ilginç şekillerde gösterilebilir ve karakterinizin güçlü yönleri hakkında yaptığınız seçimler, dövüş karşılaşmalarının oynanma şeklini tanımladı. Bu, 90’ların sonu/00’lerin başı gibi ünlü başlıklarda taslağı çizilen, güzelce gerçekleştirilmiş bir rüyanın vaadiydi.

Ve deneyimi ortaya çıkardı. Ve 2007’de bu gerçekten bir anlam ifade ediyordu. Bu, sadece oyun sistemlerinin etkileşimini izleyerek gerçek bir eğlencenin olduğu anlamına geliyordu. Öngörülemezlik başlı başına bir gösteriydi. Belki de Enrage Plasmid kullanarak birbirinize yerleştirdiğiniz bazı Splicer’lar arasındaki bir kavgada veya arkanıza yaslanıp bir taretin düşmanlarınızı yok etmesini seyrederken ortaya çıkabilir. Electro Bolt Plasmid’inizle, belki de suyun iletken gücünden yararlanmaya hazır olarak, düşmanları bir su birikintisine yönlendirmek. İki edebiyatçı haydut, bir taş.

O zamandan beri karşılaştırılabilir hırs seviyelerine ve başarılı yürütmeye sahip başka oyunlar da oldu. Ancak Irrational’ın 2007 sürümü sonsuza dek birdenbire ortaya çıkan ve bizi durup düşündüren oyun olarak hatırlanacak. Belki de zamanın küresel siyasetinin, Ken Levine’in ekibi için bu mükemmel fırtınayı geliştirmede parmağı vardı. Levine’in kendi kabulüyle, on yıl önce, dünya liderleri tarafından alınan kararların ahlaki sonuçlarının deşifre edilmesinin giderek zorlaştığı “gri bir çağ”dı. Hâlâ Birleşik Krallık ve ABD’nin Irak ve Afganistan işgalinin derinliklerinde, BioShock’un geldiğinde mükemmel bir şekilde uyum sağladığı görünen otoriteye karşı artan bir güvensizlik duygusu vardı. Gri tonlarının olmadığı, zamanın her zaman popüler olan askeri atıcılarının panzehiriydi. “Ultra vatansever bir oyun oynadığımda,” dedi Levine, o sırada Wired’e, “yetkililerin söylediklerini sorgusuz sualsiz kabul etmekte rahat değilim.”

BioShock’u üretmek için hangi koşulların bir araya gelmesi gerekiyorsa – ahlaki açıdan belirsiz küresel haber olayları, ekranlarımızın sadakatinde keskin bir artış veya bir alt türü bilemek için onlarca yıllık deneyimin doruk noktası – bir araya geldiler. Belki de birinci şahıs nişancı oyunlarını yeniden tanımlama yeteneğiyle ilgili en çok şey, deneyimin günümüzde ne kadar keyifli olduğu ve hem temalarında hem de silah oyunlarında ne kadar çağdaş hissettirdiğidir. Her zaman bir deniz feneri, bir adam ve bir şehir olabilir, ancak bu çapta bir oyun çok nadiren bulunur.

BioShock ve BioShock 2’yi Alın!

BioShock ve BioShock 2 artık GeForce NOW aracılığıyla NVIDIA SHIELD’de mevcut. Bir GeForce NOW üyeliği, BioShock 2 dahil olmak üzere ayrı olarak satın alınabilecek belirli premium oyunlarla birlikte, bir ay boyunca ücretsiz, bundan sonra ayda yalnızca 7,99 ABD doları denemek için ücretsizdir.

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*