BlackBerry Torch (beyaz) İnceleme

BlackBerry Torch (beyaz) İnceleme

Kısa süre önce HomeShopping.pk sayesinde bir BlackBerry Torch, beyaz model alma fırsatı bulduk. Hepimiz iTD’de iPhone ve Android kullanıcısı olduğumuz için, bize tamamen yabancı olan cihazı ve işletim sistemini denemek tamamen yeni ve heyecan verici bir deneyimdi. Pek çok şeyin çalışması için BlackBerry hizmetlerine ihtiyaç duyduğu için işletim sisteminin derinliklerine inmeyecek olsak da aradan sonra izlenimlerimizi okuyabilirsiniz.

Özellikler:

Paketleme:

Bu cihazın ambalajı minimalisttir. Orada olmaması gereken neredeyse hiç alanı boşa harcamaz ve içeriği düzgün bir şekilde paketler. Paket içeriği, orada ne olması gerektiğine dair bir fikir edinebilmeniz için bir uçta yazılmıştır:

Aynı anda hem mesaj yazmamak hem de araba kullanmamak için güzel bir mesaj. Bu biraz sigara paketinin üzerinde okuduğunuz uyarıya benziyor ama bu hoş bir jest ve potansiyel olarak birkaç hayat kurtarabilir.

Bize sorarsanız, artık değirmen özelliklerinin hemen hemen çalıştırılan özellikleri arkada yazılmıştır. Özellikler listesinde bulduğumuz tek dezavantaj, işlemcinin sadece 624Mhz’de yavaş olması ve ekranın övünecek bir şey olmaması. İşlemci hızı için bir kez karşı argüman, iPhone 4’ün bile 1Ghz’de değil, çok daha yavaş bir hızda çalıştığı olabilir, bu nedenle önemli olan yalnızca saat hızı değildir.

Paket içeriği bir temizleme bezi, şarj cihazı ve USB kablosu, eller serbest, parlatma bezi ve normal kılavuzları içerir.

Performans ve İşletim Sistemi

Testlerimiz sırasında BlackBerry Torch’un performansı çok iyiydi. Menü yapısı nedeniyle işletim sistemini hemen çözemesek de (cidden, bu şeyi fabrika ayarlarına nasıl sıfırlarsınız?) oldukça özellik dolu. Facebook ve Twitter uygulamaları doğrudan yerleşiktir ve medya ve durum güncellemelerini çok hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz. BlackBerry Messenger beklendiği gibi orada, bu yüzden arkadaşlarınızdan uzun süre ayrı kalmayacağınızı bilirsiniz.

Karşılaştığımız en sezgisel uygulama olmasa da, çoklu görev işletim sisteminde yerleşiktir. Ne kadar uygulama geçişi yapılırsa yapılsın işletim sistemi hiçbir zaman çok yavaş hissetmedi. İşletim sisteminde herkesi mutlu etmek için yeterli özelleştirme özelliği vardır, ancak ana ekranda neredeyse her zaman kullanıcının arka plana hayran kalmasına izin verecek çok şey vardır.

Tarayıcıyı iPhone ve Android’e karşı test ettik. Tarayıcı da hızlıdır ve iOS 4.3.x yüklü iPhone 4’teki Mobile Safari kadar hızlı olmasa da Android ve iPhone gibi WebKit kullandığından web sitelerini gayet iyi işler.

Sırada klavye vardı. Bildiğiniz gibi BlackBerry Torch’ta bir ekran klavyesinin yanı sıra sürgülü bir klavye var. Kaydırmalı klavye olmadan kolayca çalışabilirsiniz, ancak ekran klavyesi gerçekten göreceğiniz en iyi klavye değildir. Üzerine yazmak çok zor ve fiziksel klavyeye alışabilirseniz, daha hızlı ve daha uzun yazma süreleri için çok daha güvenli bir bahis.

Bizde olmayan BlackBerry hizmetlerine ihtiyaç duydukları için e-posta hizmetini, Twitter ve Facebook uygulamalarını test edemedik.

Kamera uygulaması, resimleri teorik olarak iyileştirmesi gereken çeşitli özelliklerle dolu, ancak kamera iPhone 4 veya Nexus S gibi cihazlara karşı yeterince iyi değil. eksiklik ama bir telefona 5 MP kamera koyarsanız en azından düzelir.

Çözüm

Genel olarak, BlackBerry Torch hakkındaki izlenimimiz biraz karışık. Bu telefonun şeklini ve tasarımını beğendik ancak işletim sistemi pek de sevdiğimiz bir şey değil. Belki de BlackBerry kullanıcısı olmadığımız için ya da belki RIM’in bazı düzeltmeler yapması gerekiyor (BB OS 6.1’in OS 6’nın tüm eksikliklerini gidermesi gerekiyor), ancak iPhone ve Android kullanan kullanıcıya daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü RIM bu platformlardan yeni kullanıcıları BB’ye çevirmiyorsa, ya durgundurlar ya da başları büyük dertte demektir.

Yine de bu telefona ne olduğu için 5 üzerinden 4 yıldız verirdim. BB OS 6’yı başlatan ve dokunmatik ekranlı bir telefonda sağlam bir deneme olan amiral gemisi bir telefon. Çok daha iyi olabilirdi ama yine de hangi telefon olamaz?

Not: Bir BlackBerry Torch istiyorsanız, beyaz olanı alın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*