Blinken, Etiyopya ve Sudan’da kaynayan krizlerin ortasında Afrika’yı ziyaret ederken küresel “demokratik durgunluk” konusunda uyardı

Blinken, Etiyopya ve Sudan’da kaynayan krizlerin ortasında Afrika’yı ziyaret ederken küresel “demokratik durgunluk” konusunda uyardı

Nairobi, Kenya ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afrika’ya ilk resmi ziyaretini Çarşamba günü Kenya’da, demokrasinin korunması ve siyasi ve etnik olarak parçalanmış toplumlara dahil edilmesi çağrısında bulundu. Mesajı komşu ülkelerde kötüleşen krizler arasında iletildi Etiyopya ve Sudan.

Bu iki ülkeyi de güvensizlik sararken, Blinken kendi çalkantılı demokrasi tarihine sahip bir ülkede üç uluslu bir Afrika turuna başladı. Kenya gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başka bir istikrar testiyle karşı karşıya kalacak, ancak Etiyopya’da büyüyen çatışmayı hafifletme girişimlerinde bir oyuncu olarak ortaya çıktı.

Başkan Uhuru Kenyatta ve diğer üst düzey Kenyalı yetkililerle görüşmeden önce Blinken, sivil liderlerle, ABD’deki “demokrasinin ne kadar kırılgan olabileceğini” gösteren zorluklar da dahil olmak üzere, dünya çapında “demokratik durgunluk” olarak adlandırdığı şeyle mücadelenin önemi hakkında konuştu.

KENYA-ABD-DİPLOMASİSİ-BLINKEN
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 17 Kasım 2021’de Kenya’nın Nairobi kentindeki Sankara Otel’de düzenlenen bir sivil toplum yuvarlak masa toplantısında konuşuyor.

ANDREW HARNIK/HAVUZ/AFP/Getty

Nairobi’deki bir otelde küçük bir grup insan hakları, işçi ve yolsuzlukla mücadele savunucusuna “Bu önemli bir zaman” dedi. “Dünyanın dört bir yanında, son on yılda bazılarının ‘demokratik durgunluk’ dediği şeyi gördük.”

Blinken, Ağustos 2022’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine atıfta bulunarak, “Kenya gibi canlı demokrasiler bile, özellikle seçim zamanı civarında bu baskıları yaşıyor.” prensipler.

Blinken, derinleşme sorununu çözmek için şimdiye kadar başarısız olan ABD diplomatik çabalarını artırmaya çalışıyor. Etiyopya’daki çatışmalar ve Sudan’da ve Somali de dahil olmak üzere başka yerlerde büyüyen isyanlara karşı koymak için. Bu hafta Kenya, Nijerya ve Senegal’e yaptığı ziyaret, Biden yönetiminin her iki durumu da hafifletme girişimlerini takip ediyor. Sık sık yapılan alt düzey müdahalelere rağmen bu çabalar şimdiye kadar sonuçsuz kaldı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı yöneticisi Samantha Power’ın Ağustos ayında Etiyopya’ya yaptığı ziyaret, Biden’in Afrika Boynuzu özel elçisi Jeff Feltman’ın Addis Ababa ve Nairobi’ye yaptığı birkaç gezi ve şu anda Sudan’a yaptığı ziyaret de dahil olmak üzere yönetimin aylarca süren katılımı. Afrika için üst düzey ABD diplomatı çok az ilerleme kaydetti.

Etiyopya’daki kriz, isyancılar ilerledikçe kötüleşiyor

02:19

Bunun yerine, Başbakan Abiy Ahmed’in hükümeti ile Etiyopya’nın kuzey Tigray bölgesindeki bir zamanlar hükümete hakim olan liderler arasındaki çatışma sadece tırmandı. Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesinde etnik gruplar arası toplu katliamlara dönüşebileceğinden bazılarının korktuğu gerilim, geçen yıl savaşa patladı, binlerce kişi öldü, binlerce kişi gözaltına alındı ​​ve milyonlarca kişi yerinden edildi.

Asi Tigrayan güçleri, ABD ve diğerlerinin yabancıların ülkeyi terk etmeleri için giderek artan şiddetli uyarıları arasında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya kuzeyden ilerliyor. Güneyden Addis Ababa’ya doğru ilerleyen güçlü bir isyancı ordusu da dahil olmak üzere sekiz muhalefet grubuyla ittifak kurdular.

BMbu ayın başlarında söylediçatışmanın tüm taraflarının katliamlar, toplu tecavüzler ve etnik temizlik raporlarına atıfta bulunarak uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğini söyledi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, suçların çoğunun Etiyopya ve Eritre güçleri tarafından işlendiğini söyledi.

Biden yönetimi, bir çözüm için hala bir fırsat penceresinin var olduğuna dair umudunu korurken, Etiyopya’nın ABD-Afrika ticaret anlaşmasından çıkarıldığını ilan ederek ve liderlere ve komşu Eritre ordusuna müdahale ettikleri için cezalarla vurarak yaptırımlara doğru ilerledi. Etiyopya adına çatışma. Nobel Barış Ödülü sahibi Abiy de dahil olmak üzere Etiyopyalı yetkililere yönelik yaptırımlar mümkün.

Etiyopya’da iç savaş endişeleri artıyor

05:49

Etiyopya yaptırımları kınadı ve içişlerine “karışma” eleştirisini artırdı. Afrika Birliği’nin genel merkezi olan Addis Ababa’da ve başka yerlerde, Amerika’nın ülkenin en büyük yardım bağışçısı olmasına rağmen, ABD’nin acil bir ateşkes ve müzakere baskısına karşı şüphecilik ve düşmanlık var.

Feltman, Etiyopya’daki gerilimi azaltmak amacıyla Nairobi ve Addis Ababa arasında gidip gelirken, o ve yönetimin de kafası karıştı. Sudan, askeri darbe geçen ay, ABD ile uzun süredir gergin olan bağları yeniden kurmada önemli adımlar atan sivil liderliğindeki bir hükümeti devirdi

Darbe lideri Orgeneral Abdel-Fattah Burhan, geçen hafta iktidardaki kontrolünü sıkılaştırarak kendisini yeni bir Egemen Konsey başkanı olarak yeniden atadı. ABD ve diğer Batılı hükümetler, halihazırda yürürlükte olan bir askeri-sivil ortak konseyi ortadan kaldırdığı için hareketi eleştirdi. Sudanlı generaller, önümüzdeki günlerde sivil bir hükümet atayacaklarını söyleyerek yanıt verdi.

Sudan hükümeti askeri darbeyle feshedildi

02:05

Afrika için en iyi ABD diplomatı Molly Phee bu hafta başlarında Hartum’daydı ve Sudan’daki çabalarını görüşmek üzere Nairobi’deki Blinken’e katılacak. Phee Salı günü Hamdok ve Burhan ile görüştü. Burhan, yeni atanan Egemen Konsey’den yapılan açıklamaya göre, Sudan liderlerinin tüm siyasi güçlerle koşulsuz diyaloga girmeye istekli olduklarını söyledi.

Blinken’in gezisi, bölgedeki gerilimi yatıştırmaya çalışmanın yanı sıra, Washington’un barışı yeniden tesis etme ve demokrasiyi teşvik etme konusunda bölgesel ve uluslararası girişimlerde bir oyuncu olarak profilini yükseltmeyi amaçlıyor. Çin Gelişmekte olan ülkelerde nüfuz için.

Çin, Afrika genelinde nüfuzunu genişletiyor

06:50

Biden yönetiminin Çin ile nüfuz rekabeti Afrika’da pek iyi başlamadı. Koronavirüs pandemisi, Blinken’in kıtaya planlı bir yaz başı ziyaretini iptal etti. Gezi, Ağustos ayına ertelendi, ancak Afganistan’da Washington’u meşgul eden kargaşa nedeniyle tekrar ertelendi.

Şimdi, üç ay sonra, Blinken yönetimin “Amerika geri döndü” mesajını Afrika’ya iletmeyi umuyor. ABD-Çin rekabetindeki önemine rağmen, Afrika, pandemi ve diğer bulaşıcı hastalıklarla mücadele için ABD’nin büyük miktarda para ve aşı katkısına rağmen, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve hatta Latin Amerika’daki daha acil sorunların gölgesinde kaldı.

Tüm bu süre boyunca Çin, Washington’un gelişmekte olan ülkelerden yararlanmak için tasarlanmış soygunlar olarak gördüğü Afrika enerjisine, altyapısına ve diğer projelere milyarlarca dolar pompaladı.

Daha

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*