Brent Ham Petrol 2018’den bu yana ilk kez varil başına 85 ABD dolarının üzerinde kapandı, Şirketler ve Piyasalar Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Brent Ham Petrol 2018’den bu yana ilk kez varil başına 85 ABD dolarının üzerinde kapandı, Şirketler ve Piyasalar Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

NEW YORK (BLOOMBERG) – Küresel petrol kriteri Brent, daha güçlü bir hisse senedi piyasası ve dünya çapında bir enerji kriziyle ilgili süregelen endişeler arasında Ekim 2018’den bu yana ilk kez varil başına 85 ABD dolarının üzerinde kapattı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 19 Ekim Salı günü dalgalı bir seansın ardından yüzde 0,9 kazanç elde ederken, ABD ham petrolü yedi yılın en yüksek seviyesinden kapandı.

Bu arada Rusya, tartışmalı bir boru hattı için onay almadıkça, arz sıkıntısını hafifletmek için Avrupalı ​​tüketicilere ekstra gaz sunma yolundan çekilmeyeceğinin sinyallerini verdi.

Oanda Corp kıdemli piyasa analisti Ed Moya, “Kısa vadede talep belirsizliği yüksek kalmaya devam ettiği için ham fiyat oynaklığı burada kalacak” dedi. “Bu sabahın tüm manşetlerinde çok fazla gürültü var, ancak amansız galibiyet serisi göz önüne alındığında, , petrol fiyatları önemli kar elde etme turları için olgunlaştı.”

Ham petrol, doğal gaz ve kömür kıtlığının yol açtığı enerji krizinin, pandemiden ortaya çıkan kilit ekonomilerden gelen talebin yeniden canlanmasıyla aynı zamana denk gelmesiyle son sekiz haftadır yükseldi. Rusya, Avrupa’ya gaz arzını sıkı bir şekilde elinde tuttuğunu ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin üretim hedeflerini karşılamak için yeterince ham petrol pompalamadığını ve bu da sıkı bir arz durumunu daha da kötüleştirdiğini belirtti.

Emtia tüccarı Mercuria Energy Group’a göre, petrolün bu kış varil başına 100 ABD dolarına ulaşması olası.

Devlet tarafından işletilen gaz devi Gazprom PJSC ve Kremlin’e yakın kaynaklara göre, Rusya, arzı artırma karşılığında Avrupa’ya giden Nord Stream 2 boru hattını kullanmaya başlamak için Almanya ve Avrupa Birliği’nden onay almak istiyor. Gazprom’un ana pazarlarına yaptığı gaz ihracatı Ekim ayının ilk iki haftasında en az 2014’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Teknik göstergeler ham petrolün aşırı alım bölgesinde olduğunu gösteriyor. West Texas Intermediate’in 14 günlük Göreceli Güç Endeksi 70’in üzerinde seyrediyor ve petrolün geri çekilebileceğinin sinyalini veriyor.

Bu arada, ABD’de Bloomberg’in anketine katılan analistler, geçen hafta 2,25 milyon varil ham petrol stok kazancı tahmin ediyor. Endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, Salı günü daha sonra envanter verilerini yayınlayacak, ABD hükümeti ise Çarşamba günü haftalık hesaplamasını yayınlayacak.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*