Bu yıl içinde gelecek olan yeni Windows 11 Başlat Menüsü ile uygulamalı çalışma

Bu yıl içinde gelecek olan yeni Windows 11 Başlat Menüsü ile uygulamalı çalışma

Bugün erken saatlerde, Windows 11’in önizleme yapıları çevrimiçi olarak sızdırıldı ve şimdi sızdırılan güncellemede bulunan yeni Başlat Menüsüne daha yakından bakıyoruz. Bu, Başlat Menüsünün “sona yakın” bir sürümüdür, bu nedenle yeni nesil Windows’un üretim kanalında başlatıldığında biraz daha iyileştirilmiş bir arayüze sahip olması muhtemeldir.

Şubat 2020’de Windows 10’un yeniden tasarlanmış bir Başlat menüsü alacağını ve Microsoft’un canlı döşemeleri sonsuza kadar öldüreceğini bildirdik. Geliştirmeye aşina olan kaynaklara göre, özellikle masaüstlerinde canlı döşeme kullanımı her zaman düşük olmuştur ve çoğu kullanıcı döşemelerini Başlat menüsünde özelleştirmez.

Live Tiles, şirket masaüstü işletim sistemini hem PC’ler hem de dokunmatik ekranlı cihazlar için optimize etmek istediğinden, Windows 8 yükseltmesiyle Microsoft’un masaüstü işletim sistemlerine geçti.

Windows 10, 2015 yılında Windows 8’in Metro arayüzü olmadan piyasaya çıktı, ancak Live Tiles masaüstünde kalmayı başardı.

Sızdırılan önizleme yapısına göre Microsoft, şirketin Windows 10’un halefi olan Windows 11 güncellemesiyle artık dokunmatik döşemelerden vazgeçiyor.

Microsoft, Windows 11’de Live Tiles’ı statik simgelerle (ızgara düzeni) değiştiriyor ve bu, tüketiciler için bu yılın ikinci yarısında piyasaya çıkması bekleniyor. Bu, Live Tiles’ın sonunu birkaç ay içinde görebileceğimiz anlamına geliyor.

Windows 11’deki Başlat Menüsü deneyimi, uygulamalarınıza ve üretkenliğinize odaklanılarak tamamen yeniden tasarlandı.

Yukarıdaki ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi, Başlat menüsünün varsayılan düzeni uygulama simgelerine sahiptir. Aynı şekilde Microsoft, tüm uygulama kısayollarını renkli simgelerle güncelledi ve Windows 11’in görünümü ve hissi ile eşleşiyor.

Başlat Menüsü iki bölümle gelir: sabitlenmiş ve önerilen etkinlikler.

Sabitlenmiş bölüm, favorilerinizi veya en çok kullandığınız uygulamaları içerir ve önerilen alan, en son görüntülenen veya düzenlenen belgelere/dosyalara erişmenizi sağlar.

Bu yeni “önerilen etkinlikler alanı, Windows Zaman Çizelgesi’nin yerini alabilir ve yalnızca Office belgelerini, yerel dosyaları ve yakın zamanda değiştirilen uygulamaları gösteriyor gibi görünüyor. Bu liste, siz daha fazla belge düzenledikçe ve görüntüledikçe büyüyecek, ancak şimdilik, önemli belgelerinizi bulmanın hızlı bir yolu.

Varsayılan olarak, Başlat Menüsü artık sol alt köşeye yerleştirilmiş bir düğmeyle kullanılamayacak.

Görev çubuğu ayarları

Ancak, Windows Ayarları > Görev Çubuğu’nu açıp sol alt hizalamaya geri dönebilirsiniz.

Başlat Menüsü güç seçenekleri

Yeni düzene ek olarak, güç seçenekleri sağ alt köşeye taşındı ve kapatma, yeniden başlatma veya güncelleme ve yeniden başlatma/kapatma gibi genel seçenekleri içeriyor.

Başlat Menüsü karanlık modu

Karanlık modda, Başlat Menüsü varsayılan olarak yeni bir degrade rengi kullanıyor gibi görünüyor ve klasik mavi rengi temel alıyor.

Elbette Başlat menünüz için özel bir renk seçebilir ve arka plana vurgu rengi uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için “Ayarlar”ı başlatmanız, “Kişiselleştirme”yi açmanız ve “Başlat, görev çubuğu ve işlem merkezi” seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

Menü vurgu rengini başlat

Kılavuzdaki herhangi bir rengi seçebilir ve Başlat menünüz ve görev çubuğunuz için kullanabilirsiniz. Ancak, Işık modunda çalışmaz.

Popüler olarak “Win + X menüsü” veya Güçlü kullanıcı menüsü olarak bilinen bir menüye erişmek için Windows 11’de Başlat düğmesine sağ tıklayabilirsiniz.

Yetkili kullanıcı menüsü

Bu menü yuvarlatılmış köşeler ve Akıcı Tasarım ile güncellendi. Hala Güç Seçenekleri, Aygıt Yöneticisi, Dosya Gezgini, Görev Yöneticisi vb. için klasik komutları içerir.

Görev çubuğu ayarları seçeneği

Sızdırılan bu derlemede Microsoft, Görev Yöneticisi’ni ve diğer seçenekleri görev çubuğu menüsünden kaldırmıştır. Yine de görev çubuğuna sağ tıklayabilirsiniz, ancak şu anda tüm seçenekler eksik ve kullanıcılar Ayarlar uygulamasına yönlendiriliyor.

Windows 11’de Görev Yöneticisine erişmek istiyorsanız klasik klavye kısayolunu, yetkili kullanıcı menüsünü veya Windows Arama’yı kullanmanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*