Çin, Avustralya/NZ Haber ve En Çok Okunan Haberler, Üçlü nükleer denizaltı anlaşmasının Soğuk Savaş zihniyetini yansıttığını söylüyor

Çin, Avustralya/NZ Haber ve En Çok Okunan Haberler, Üçlü nükleer denizaltı anlaşmasının Soğuk Savaş zihniyetini yansıttığını söylüyor

WASHINGTON – Çin, ABD, İngiltere ve Avustralya tarafından duyurulan yeni, geliştirilmiş üçlü güvenlik ortaklığı AUKUS’a sert tepki vererek, üç gücü “geçmiş Soğuk Savaş sıfır toplamlı zihniyet” ile suçladı.

AUKUS’un Singapur saatiyle Perşembe sabahı Washington’da duyurulan en önemli sonucu, Avustralya’nın ABD ve İngiltere teknolojisiyle nükleer güçle çalışan bir denizaltı filosu inşa etmesi ve menzilini ve yeteneklerini büyük ölçüde genişletecek olmasıdır.

Duyuru, Pekin’den hızlı bir tepki aldı ve Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, AUKUS’un “bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltaladığını, bölgede bir silahlanma yarışını yoğunlaştırdığını ve uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme çabalarını baltaladığını” söyledi.

İlgili ülkeler, köhnemiş Soğuk Savaş sıfır toplamlı zihniyetini ve dar jeopolitik kavramlarını terk etmeli, bölge halkının iradesine saygı duymalı ve bölgesel barış ve istikrar için daha fazla şey yapmalıdır, aksi takdirde sadece kendi ayağına kurşun sıkarlar. ,” ekledi.

Ancak Avustralya Başbakanı Bay Scott Morrison, her iki taraf arasındaki üst düzey görüşmelerin dondurulmasıyla Pekin ile keskin bir şekilde bozulan ilişkilere rağmen, Çin Devlet Başkanı Xi ile görüşmeler için “açık bir davet” olduğunu söyleyerek bir zeytin dalı uzattı. Jinping.

Bay Morrison ayrıca Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong’u AUKUS hakkında bilgi vermek için aradı.

Singapur Dışişleri Bakanlığı, “Başbakan Lee, Singapur’un Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD ile paylaştığı uzun süredir devam eden ikili ve çok taraflı ilişkilere dikkat çekti ve AUKUS’un bölgenin barış ve istikrarına yapıcı bir şekilde katkıda bulunacağını ve bölgesel mimariyi tamamlayacağını umdu.” Dışişleri, yaptığı açıklamada.

Perşembe günü Bay Morrison’ın Endonezya, Hindistan ve Japonya liderlerini de aradığı bildirildi.

Canberra’daki bir basın toplantısında AUKUS hakkında ayrıntılı bilgi veren Bay Morrison, “Avustralya Kraliyet Donanması Hobart sınıfı muhriplere yerleştirilecek Tomahawk seyir füzeleri ve ortak havadan karaya stant dahil olmak üzere uzun menzilli saldırı kabiliyetimizi geliştireceğiz” dedi. -off füzeleri, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri yeteneklerimiz için genişletilmiş menzil.”

Üçlü anlaşma, Avustralya’nın Fransa ile konvansiyonel denizaltılarla ilgili 90 milyar A$’lık (88,1 milyar ABD$) anlaşmayı nükleer güçle çalışan denizaltılar lehine rafa kaldıracağı anlamına geliyor ve bu, Paris’te büyük bir şaşkınlığa neden oldu. Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian France Info radyosuna verdiği demeçte, “Bu gerçekten arkadan bir bıçak. Avustralya ile bir güven ilişkisi kurmuştuk, bu güvene ihanet edildi” dedi.

ABD’li yetkililer AUKUS’un Çin’i hedef aldığını inkar etmekte dikkatli olsa da, analistler mesajdan kaçış olmadığını söylüyorlar.

AUKUS, Asya ve Hint-Pasifik’teki caydırıcılığın yükselen bir Çin tehdidine karşı güçlendirildiğinin güçlü bir işareti olarak görülüyor.

Perşembe günü erken saatlerde Beyaz Saray’da yapılan duyuruda, video bağlantısı aracılığıyla konuşan Bay Morrison, “Hint-Pasifik’in geleceği tüm geleceğimizi etkileyecek” dedi.

“Artık ortaklığımızı, teknolojimizin, bilim adamlarımızın, endüstrimizin, savunma güçlerimizin hepsinin, sonuçta herkese fayda sağlayan daha güvenli ve daha güvenli bir bölge sunmak için birlikte çalıştığı yeni bir düzeye çıkarmalıyız.”

AUKUS’un ilk büyük girişimi, Avustralya’ya nükleer enerjili bir denizaltı filosu teslim etmek olacak. Önümüzdeki 18 ay boyunca, bunu başarmanın en iyi yolunu belirlemek için birlikte çalışacağız” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yine video bağlantısı aracılığıyla, AUKUS’un üç gücü birbirine daha sıkı bağlayacağını ve “ortak değerlerimiz olan özgürlük ve demokrasinin kalıcı gücünü yansıtacağını” söyledi.

Başkan Joe Biden şunları söyledi: “Hem bölgedeki mevcut stratejik ortamı hem de nasıl gelişebileceğini ele alabilmemiz gerekiyor. Çünkü her bir ulusumuzun – ve aslında dünyanın – geleceği özgür ve açık bir Hint-Pasifik’e bağlı. önümüzdeki on yıllarda kalıcı ve gelişen.”

“Bu, en büyük güç kaynağımız olan ittifaklarımıza yatırım yapmak ve onları bugünün ve yarının tehditlerini daha iyi karşılayacak şekilde güncellemekle ilgilidir” diye ekledi.

Washington’da bulunan Alman Marshall Fonu Asya Programı direktörü Bonnie Glaser, Pekin’in AUKUS’u kuşkusuz ABD liderliğindeki bir sınırlama stratejisi olarak göreceğini söyledi.

The Straits Times’a verdiği demeçte, “Fakat bu gerçekten Çin’in artan hırslarına ve giderek daha iddialı duruş ve davranışlarına karşı toplu bir tepki” dedi.

Daha önce, Washington’daki gazetecilere brifing verirken, üst düzey ABD yönetim yetkilileri AUKUS’u “Hint-Pasifik’te angajman ve caydırıcılık dokusunu sürdürmek için daha büyük bir çaba” olarak nitelendirdi.

ABD, Hint-Pasifik’teki kurallara dayalı düzenin “nihai garantörü” oldu, dediler.

“Bu, Avustralya’nın çok daha yüksek bir seviyede oynamasını ve benzer olacak Amerikan yeteneklerini geliştirmesini sağlıyor. Bu da Hint-Pasifik’te barış ve istikrarı korumakla ilgili.”

Bir yetkili, “Donanmalarımız ve nükleer altyapı çalışanlarımız arasında çok daha derin bir birlikte çalışabilirlik göreceksiniz” dedi. “Bu, Avustralya’yı nesiller boyu Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya’ya kararlı bir şekilde bağlayan temel bir karardır.”

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*