Çok uzak bir çentik: Çerçevesiz telefonun talihsiz ironisi

Çok uzak bir çentik: Çerçevesiz telefonun talihsiz ironisi

Ortalama Android haberiniz değil, deneyimli Android gazetecisi JR Raphael ile çeşitli tavsiye, içgörü ve analiz karışımı.

Açıkça hem büyülü hem de devrimci olan bir şeyi eleştirmeye cesaret ettiğim için özür dileyerek başlayayım.

Biliyorum, biliyorum: Apple, şık yeni iPhone X’i ile çerçevesiz akıllı telefonu “yenilikçi” hale getirdi. (Ayrıca “yenilikçi” kablosuz şarj er, üzgünüm, Hava gücü diğer şeylerin yanı sıra hızlı şarj, yüksek kaliteli OLED ekranlar ve harekete dayalı kontrollerle birlikte. Ama şimdilik çerçevelere odaklanacağız.) Ve hey, kesinlikle iyi bir moda sözün önüne geçebilecek biri değilim.

Bu sütun görünüşte Android hakkında olsa da, Apple’ın tasarım trendini üstlenmesinin mobil spektrumun tüm bölümlerinde bir etkisi olacağı inkar edilemez. Android ekosisteminde halihazırda mevcut olan ve önümüzdeki aylarda ortaya çıkması daha kesin olan çeşitli düşük çerçeveli telefonlarla, Apple’ın konsepte yaklaşımı, doğrudan veya dolaylı olarak hepimiz için bir düzeyde alakalı hale gelecektir.

(“Çerçevesiz” terimi hakkında, bu arada: “Hayır” yerine “alçak çerçeve” dediğimi fark etmişsinizdir.Bir saniye önce çerçeve”. Bu gerçekten daha doğru, çünkü iPhone X dahil olmak üzere tüm bu süslü yeni telefonların kesinlikle hala çerçeveleri var. Ancak, teknik olarak yanlış “çerçevesiz” olduğundan, şimdilik terimleri isteksizce birbirinin yerine kullanacağım. anın yaygın olarak kabul edilen terminolojisidir.)

Şimdiye kadar, Apple’ın neredeyse uçtan uca ekrandan belirgin ve oldukça büyük bir çentik keserek “sürükleyici”, “tamamen ekranlı” iPhone X cihazını nasıl yarattığını gördünüz. Şirketin, telefonun ön yüzünde bulunması gereken sensörleri, hoparlörü, kamerayı ve diğer çeşitli öğeleri pek de ustaca doldurmadığı yer burası.

iPhone X ÇentiğiElma

“Üstte, olmadığı yerde etli çentik dışında, bilirsiniz.”

Sonuç? Saf, katıksız ironi: Çerçevesiz telefonunuz var, elbette ama şimdi bunun yerine çerçeveli bir arayüzünüz var.

Takip etmemek? iPhone X’in yaygın içerik türlerini gösterme yollarından bazılarına bakın. Cihazın yatay yönlendirmesinde, web siteleri varsayılan olarak her iki tarafta gerçek beyaz çubuklar mektup kutusuyla sonuçlanır:

iPhone X Çentik - Web Sayfaları heyecan

iPhone X’in çentikli kurulumu, mevcut web standartları için o kadar uygunsuz ki, aslında, WebKit’in arkasındaki kişiler, web sayfalarının iOS’ta Safari’de nasıl görüntüleneceğini kontrol eden oluşturma motorunun arkasındaki kişiler aslında web geliştiricilerinden cihaza özel kod eklemelerini istiyor. telefonun ekranı için “optimize edilmeleri” için sayfalarına Bu tür bir kod, yukarıda görülen varsayılan mektup kutusu davranışını geçersiz kılabilir ve bir sitenin iPhone X’in ekranının kenarlarına kadar uzanmasına neden olabilir.

Özellikle, bir sayfanın birincil içeriğinin kesme tarafından kesilmesi ve sonuçta mektup kutusu görünümünde olduğundan daha kötü görünmesi için, kodun cihazın “güvenli alanı”na saygı gösterecek şekilde dikkatle oluşturulması gerekir.

iPhone X Çentik - Güvenli AlanWebKit.org

Web içeriği için iPhone X’in “güvenli alanı” ve bunu ihlal ettiğinizde ne olur?

“Ama internette gezinirken telefonumu neredeyse hiç yatay çevirmiyorum!” rasgele kremalı soda yudumlarken ve saframı güldürürken düşünebilirsiniz. Belki bu doğrudur ama burada etkilenen sadece web değil. İPhone X’in çentiği, videoların her iki tarafına da varsayılan olarak siyah çubuklar koyar ve bunlar çoğumuzun içeriğidir. yapmakcihazlarımızda yatay olarak görüntüleme eğilimindedir.

iPhone X Çentiği - Video heyecan

Adil olmak gerekirse, bir videoya iki kez dokunup tam ekran, tam ekran eksi çentik çıkarma seçeneğiniz de var. Daha iyi mi daha kötü mü tartışılır.

iPhone X Çentiği - VideoElma

Wonder Woman’ın süper güçleri bile filminin bir bölümünün gözden kaybolmasını engelleyemez.

Aynı eksik ısırık, yatay olarak görülme eğiliminde olan oyunlarda da görülür. Ve telefonun dikey yönüne gelince, bu da, web sitelerinden kendi sihirli bir şekilde geliştirilmiş fotoğraflarınıza kadar her tür içerikte ortak malzemeye garip bir şekilde belirgin ve müdahaleci bir dişin girmesine neden olur.

iPhone X Çentik - FotoğraflarElma

Portre modunu unutun: Eksik Notch modu, tüm havalı çocukların bahsettiği şeydir.

İOS’a özgü uygulamalar bile, Apple’ın aktif olarak cesaretini kırmadıysa, geliştiricilerin teorik olarak üzerinde çalışabilecekleri bir efekt olan en üstteki kesme ile garip görünüyor.

iPhone X Çentik - Uygulamalar heyecan

Yani evet: iPhone X’in ekranı neredeyse cihazın kenarlarına kadar uzanıyor, ancak bu gerçekten “sürükleyici” bir deneyim sağlıyor mu? Apple’ın iddia ettiği gibi, çok sürükleyici bir “cihazın kendisi deneyimin içinde kayboluyor” mu? Bu yapılması zor bir argüman gibi görünüyor.

Bilakis iPhone X’in tuhaf tasarımı, donanımın varlığından ve dijital görünümünüze zorladığı küstah serseri damgasından her zamankinden daha fazla haberdar olmanızı sağlıyor. Kendini en çok adayan Apple tutkunları, kurulumu savunabilir veya “buna alışacaksın” dansını yapabilir, ancak aynı kesik ekran tasarımı bir iPhone yerine bir Samsung telefonunda görünseydi tepkinin ne olacağını hayal edin.

Elbette, buna alışabilirsiniz, ancak bu, eğer böyle bir seçenek olsaydı, çentiği düşürme ve telefonun tam boyutlu, ekransız bir versiyonunu alma fırsatını atlamayacağınız anlamına gelmez. kullanılabilir hale gelmek. Bir şeye katlanmak ve onun herhangi bir şekilde iyi olduğunu düşünmek çok farklı iki şeydir. (Bu konuda bana güven.)

iPhone X Çentik - Perspektif heyecan

Öyleyse neden tüm bunlar hakkında başıboş dolaşıyorum ve bunun seninle ne ilgisi var? Güzel soru, Gertrude. Kendi sesimi kafamda duymaktan aldığım açıklanamaz neşenin yanı sıra, bunu eve gitmek için yapıyorum: Günün sonunda, bu noktada çerçevesiz bir telefon yaratmak, en azından adil bir çalışma gerektiriyor. uzlaşma miktarı. Ve biz, adı geçen telefonların şaşırtıcı derecede çekici kullanıcıları, bu yükü omuzlamak zorunda olan biziz.

Apple’ın iPhone X çentik tasarımıyla, ödünler önemli (ve telefonun parmak izi sensörünü kaybetmesine bile girmedik, ki bu birçok insanın özleyeceğinden şüphelendiğim bir şey). Ancak, Essential Phone’un benzer ancak daha küçük kesme yaklaşımından Galaxy S8’in alttan ve üstten biraz daha çerçeveli alternatifine kadar daha az aşırı çerçevesiz diğer tasarımlarda bile, Düşme durumunda ekstra koruma veya cihazı tutmak için optimum ergonomi gibi elle tutulmayan bir şey olsa bile, o göz alıcı yeni görünüm karşılığında her zaman bir şeylerden vazgeçer. Ve görünüş bir yana, uçtan uca gitmenin pratik değeri en iyi ihtimalle sorgulanabilir.

Bu yılın başlarında Android’de bekleyen çerçevesiz telefon dalgası hakkında önceden yazdığım gibi:

İşte soğuk ve acı gerçek: Akıllı telefon satmak amacıyla yaratılan birçok hile gibi, “çerçevesiz” trendi, hayatınızı anlamlı bir şekilde iyileştirmeyi amaçlayan bir şey yapmakla ilgili değil. Herhangi bir pratik fayda sağlayacak bir şey yapmakla ilgili değil. Bir ürünün, satın almak isteyeceğiniz selefinden yeterince taze ve farklı görünmesini sağlamak için işlev pahasına biçime öncelik vermekle ilgilidir.

Bu ifade, Android telefonlarda olduğu gibi şimdi iPhone X için de doğru görünüyor, o zaman belki de daha fazla uzlaşma söz konusu olduğunda, daha da fazla. çerçevesiz telefon görünüyor taze, fütüristik ve seksi. Ve gerçek dünyada kullanım söz konusu olduğunda ne tür ödünleşimler gerektirebileceğine bakılmaksızın, tek başına bu, insanların bunu fark etmelerini ve akıllı telefon donanımının güçlendiği bir dünyada giderek zorlaşan bir başarıyı yükseltmek için zor kazanılan şekellerini düşürmelerini sağlayacaktır. ho-hum ve bir nesilden diğerine farklılıklar nadiren şaşırtıcıdır.

Ama biliyor musun? Çerçeve takıntısı nispeten yeni olsa da, satış uğruna işleri aşırı uçlara götürme fikri kesinlikle değil. Birkaç yıl önce akıllı telefonlarda gördüğümüz incelik savaşlarını tekrar düşünün. Bir süre için, her yeni cihaz, söz konusu inceliğin pratik bir değer sağlamadığı ve telefonu hem tutmayı rahatsız ettiği hem de pil ömrünü gereksiz yere kısalttığı bir noktaya geldiğinde bile “şimdiye kadar yapılmış en ince telefon” olmak zorunda kaldı. Bir süre sonra, çoğu cihaz üreticisi milimetreyi saplantı haline getirmeyi bıraktı ve vurmak için mantıklı bir denge buldu.

Şansımız yaver giderse, şu anki bezel çılgınlığında da aynı şey olacak. Tabii ki Daha küçük bir alana daha fazla ekran sıkıştırmak bir noktaya kadar olumlu bir şey. Ancak bunu en uç noktaya kadar götürmek ve ne pahasına olursa olsun çerçeveleri tamamen ortadan kaldırmaya çalışmak, bir şeyler yapmanın mükemmel bir örneğidir çünkü biz Yapabilmek çünkü biz değil meli. Ve bu iki yöntem arasındaki farkın dikkate alınması çok önemlidir.

Sonuçta, iPhone-X benzeri en uç noktada, garip bir şekilde değerini haklı çıkarmak için oldukça sıkı çalışmanız gerekir. kaybetmek ekran pencerenizin bir parçası, ekranın etrafına ufacık bir yüzey şeridi bırakmak karşılığında, en çok zaman harcadığınız bir telefonun alanı. ikna olmadınız mı? Kadranı (olduğu gibi) pratiklik yönünde küçük bir çentik değiştiren bu biraz daha çerçeveli iPhone X maketini düşünün:

iPhone X Çentiksiz Mockup heyecan

Burada bir gümüş astar varsa, bunun gibi aptalca trendler, tıpkı daha önce incelik çılgınlığı gibi, sonunda kendilerini mutlu ortamlara yerleştirmenin bir yolunu bulmuş gibi görünüyor. Neredeyse, sınırları test etmek ve tatlı noktaları bulmak için şirketlerin bize pratik olmayan uç noktalara gitmesi gerekiyormuş gibi.

Bununla birlikte, bu tür noktalar standart hale gelene kadar, akıllı telefon çitinin her iki tarafında bir sürü rahatsız edici uzlaşmaya ve bir sürü eğlenceli ironiye hazır olun.

Android İstihbarat Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*