Cortana, Windows 10 Build 17063 ile yeni özellikler ve iyileştirmeler alıyor

Cortana, Windows 10 Build 17063 ile yeni özellikler ve iyileştirmeler alıyor

Fast Ring Insider’lar için yeni bir Windows 10 Insider Preview Build 17063 yayınlayan Microsoft, birçok yeni özellik ve değişiklik getirdi. Şirket, en son sürüme sahip diğer birçok uygulamaya en sonunda Zaman Çizelgesi özelliğini ve Akıcı Tasarım deneyimini tanıttı.

Kullanıcı geri bildirimlerine dayanan şirket, en son Insider Build’da Windows 10 kullanıcıları için My People uygulamasında birçok iyileştirme yaptı. My People uygulamasındaki değişiklikler, Insider’lar tarafından sağlanan geri bildirimlerin sonucudur.

En son sürüm, Windows 10’daki uygulamada yapılan iyileştirmelerle birlikte Insider’lar tarafından istenen birçok özelliği getiriyor.

En önemli isteklerden biri, kullanıcıların tercihlerine göre kişilerini yeniden düzenlemek istemesiydi. Geri bildirimleri dinleyen Microsoft, şimdi kişilere yeni bir Sürükle ve Bırak seçeneği getirdi. Kullanıcılar artık kişileri tercihlerine göre görev çubuğunda yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakabilecekler. Kişiler açılır penceresinden kişilerin kaldırılması da en son sürümle artık mümkün.

En son sürümle, kullanıcıların görev çubuğuna en fazla 10 kişi olmak üzere daha fazla kişiyi sabitlemesine olanak tanıyan yeni bir ayar tanıtıldı. Bu, kullanıcıların görev çubuğuna yalnızca en fazla üç kişiyi sabitlemesine izin veren Fall Creators Güncellemesinden önemli bir değişikliktir. Kişileri 3’ten 10’a çıkarmak için Ayarlar>Kişiselleştirme>Görev Çubuğu’na gitmeniz gerekir.

Kişiler simgesi, artık Kişiler simgesinde, kullanıcıların açılır menüdeki taşma listesine bir kişinin sabitlendiğini bilmelerini sağlayan yeni bir animasyon alıyor. Bu ekleme, keşfedilebilirliği artırmak içindir. Kullanıcılar artık Kişiler açılır menüsünde görev çubuğuna sabitlenmiş kişilerden duygusal bildirimler alabilecekler.

Fluent Design, yeni akrilik tasarımı ve ışık efektlerini getiren People açılır penceresinde tanıtıldı. Redmond Giant, artık kullanıcıların ilgileneceği uygulamalar öneren en son yapı ile uygulama keşfedilebilirliğini de geliştirdi. Ancak bu seçenek, bildirim almak istemiyorsanız Ayarlar> Kişiselleştirme> Görev Çubuğu altındaki Kişiler ayarlarına giderek devre dışı bırakılabilir.

Hiçbir büyük uygulama aslında bunu desteklemediğinden hala işe yaramaz.

Özellikle Facebook’u.

Microsoft bugün, birçok yeni özellik ve iyileştirme içeren Fast Ring Insider’lar için yeni bir Windows 10 Insider Preview Build 17063 yayınladı. En son sürüm, en çok beklenen Zaman Çizelgesi özelliği ve Microsoft Edge tarayıcısında iyileştirmeler ve daha fazlasıyla birlikte gelir. Tam değişiklik günlüğü için önceki makalemize bakabilirsiniz.

En son Insider Build ile şirket, Digital Assistant Cortana’nın işlevselliğinde değişiklikler yaptı. Cortana, en son Insider Build’da birçok iyileştirme aldı.

Digital Assistant’s Notebook, Cortana’nın yeteneklerine daha duyarlı olmasını sağlayan ve kullanıcıların görevlerini kolayca tamamlamalarına olanak tanıyan yeni bir UX ile tanıtıldı. Kullanıcıların listelere ve hatırlatıcılara kolaylıkla erişmesini sağlayan yeni bir Düzenleyici eklenmiştir. Artık tüm Beceriler bir araya getirildiği için kullanıcılar Cortana’yı kolayca yapılandırabilir.

Ayrıca, daha fazla içerik keşfetmek için Dijital Asistanın Becerilerini yönetmek üzere içeriği tek bir sayfada ayırmak için yeni bir Sekmeli görünüm bulacaksınız.

Şirket, Hesap giriş noktasını artık Cortana’nın keşfedilebilirliğini ve tutarlılığını artıran gezinme yan çubuğu menüsüne taşıdı. Listeler ve Koleksiyonlar artık yeni ve zengin bir arayüzle kişiselleştirilmiş öneriler sunan bir birleştirildi.

Ayrıca yeni Listeler ve öneriler bölümünde restoranlar, tarifler, izlenebilecek filmler ve daha fazlası gibi öğeleri öneren Cortana ile Yapılacaklar’ınızı takip edebilecek ve Bakkal listelerini yönetebileceksiniz. Listeler ve Koleksiyonlar bölümüne, şu anda yalnızca ABD İngilizcesi kullanan ve aynı Microsoft Hesabı ile hem Windows hem de Cortana’da oturum açmış olan İçeridekiler tarafından kullanılabilen Defter’den erişilebilir.

Cortana Koleksiyonları ayrıca en son derlemede değişikliklere uğradı ve kullanıcılar artık mevcut kayıtlı liste öğelerini öneriler altında buluyor ve önerileri tutmak istiyorlarsa onları sürükleyip tekrar listeye bırakmaları gerekecek.

Kullanıcılar artık Spotify için dil uyumluluğu sağlayan şirket ile en sevdikleri müzik uygulamalarında müzik çalmayı kontrol etmek için Cortana’yı kullanabilecekler, ancak yalnızca ABD İngilizcesi olan kullanıcılar için. Kullanıcıların en son uygulama güncellemesini almaları ve favori parçalarını dinlemek için notebook müzik bölümünde Spotify’a giriş yapmaları gerekir. Ancak yeni Cortana özelliğini denemek için ücretsiz veya premium bir Spotify hesabınızın olması gerekir.

En son Insider Windows 10 Önizleme Derlemesi şu anda kullanıma sunuluyor ve bunu Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Güncellemeleri Kontrol Et’e giderek kontrol edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*