DigiTimes analisti Ming-Chi Kuo aracılığıyla iPhone 4G hakkında bazı gerçekler

DigiTimes analisti Ming-Chi Kuo aracılığıyla iPhone 4G hakkında bazı gerçekler

iPhone 4G’nin lansmanına sadece birkaç gün kaldı ve özellikle çok sayıda sızıntı nedeniyle herkesin kafasında bu konuyla ilgili sorular var. DigiTimes kıdemli araştırma analisti Ming-Chi Kuo geçtiğimiz günlerde iPhone 4G hakkındaki söylentiler ve gerçekler hakkında tartıştı ve tartışması yaklaşmakta olan cihaz hakkında bazı ilginç bilgileri ortaya çıkardı.

iPhone 4G’nin sızıntılarda gösterilenle aşağı yukarı aynı olacağını söyledi. Sızdırılan iPhone prototipleri, iPhone 4G’nin uluslararası geliştirme kod adı olan “N90” etiketlerine sahipti, bu da tüm bu sızıntıların gerçek olduğunu doğruluyor. Apple, 2008’in sonundan beri iPhone 4G üzerinde çalışıyor. Ayrıca, “N90” için yedek olarak kullanılabilecek mevcut iPhone neslinden daha az değişiklik içeren “N91” kod adlı başka bir proje üzerinde çalışıyorlardı.

Kaynaklarımıza göre, Apple’ın proje için N91 kod adlı başka bir ürünü var ve bu, N90’a kıyasla önceki iPhone’lardan daha az değişiklik sunuyor. Kasada, ekran çözünürlüğünde, dijital kamera desteğinde vb. önemli değişiklikler nedeniyle büyük gecikmeler olması durumunda N90’ı yedekleyen paralel bir üründür.

Ekran çözünürlüğündeki değişiklik, uygulamalarının çözünürlüğünü iPhone’un mevcut çözünürlüğüne göre ayarladıklarından geliştiriciler için hayatı biraz zorlaştıracak. Ancak bu değişiklik gerekli çünkü iPhone rakibi Nexus One zaten 854×480 ekran çözünürlüğüne sahip. iPhone 4G’nin beklenen çözünürlüğü 960×640.

Ming-Chi ayrıca Apple’ın iPhone 4G’deki ekranlar için AMOLED panelleri düşündüğünü ancak üretim kapasitesi ve maliyetle ilgili sorunlar olduğunu söyledi. Ve genel olarak AMOLED panellerin yazı tipi okunabilirliği ile ilgili başka teknik sorunları vardı; bu, Apple, tıpkı iPad’de olduğu gibi tüm iDevices’ta e-kitap okumayı tanıtmayı planladığı için iPhone’a uymayabilir.

Tartışmadaki en ilginç şey ise A4 işlemci ile ilgiliydi. Apple, iPad’i için A4 işlemci kullandı ve aynı işlemci iPhone 4G’de kullanılacaktı. Ming-Chi, A4 işlemcinin aslında daha sonra Apple tarafından satın alınan Apple, Samsung ve Intrinsity’nin ortak bir çabası olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca OS 4.0’ın belleğe aç olduğunu ve bu nedenle Apple’ın iPhone 4G’nin RAM’ini artırdığını belirtti. iPhone 4G sevkiyatlarından bahsederken, bu yıl 18 ila 20 milyon adet satılabileceğini düşünüyor.

iPhone ile ilgili son yorumlarını yapan Ming-Chi, oldukça rekabetçi olacağını ve Smartphone serisi arasında daha iyi donanım geliştirmelerinden birine sahip olacağını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*