Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler, Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler Devlet Başkanı Xi Jinping, BM’de yaptığı konuşmada Çin’in yurtdışında yeni kömür yakıtlı enerji projeleri inşa etmeyeceğini söyledi.

Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler, Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler Devlet Başkanı Xi Jinping, BM’de yaptığı konuşmada Çin’in yurtdışında yeni kömür yakıtlı enerji projeleri inşa etmeyeceğini söyledi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ (REUTERS) Çin lideri Xi Jinping 21 Eylül Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki adresini kullanarak, Çin’in yurtdışında yeni kömür yakıtlı enerji projeleri inşa etmeyeceğini söyledi. iklim değişikliği.

Xi herhangi bir ayrıntı vermedi, ancak politikanın nasıl uygulandığına bağlı olarak bu hareket, gelişmekte olan ülkelerdeki kömür santrallerinin finansmanını önemli ölçüde sınırlayabilir.

Çin, dünyanın karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik Paris iklim anlaşmasının hedeflerine ulaşma yolunda kalmasını kolaylaştırabileceğinden, denizaşırı kömür finansmanına son vermesi için ağır diplomatik baskı altında.

Bay Xi’nin açıklaması, bu yılın başlarında Güney Kore ve Japonya’nın benzer hamlelerini izledi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve ABD iklim elçisi John Kerry, Çin’i Asyalı meslektaşlarının liderliğini takip etmeye çağırdı.

Xi, yıllık BM toplantısında önceden kaydedilmiş video konuşmasında, “Çin, yeşil ve düşük karbonlu enerjinin geliştirilmesinde diğer gelişmekte olan ülkelere desteği artıracak ve yurtdışında yeni kömür yakıtlı enerji projeleri inşa etmeyecek” dedi. Çin’in uluslararası ilişkilerdeki barışçıl niyetlerini vurguladı.

Bay Kerry, Bay Xi’nin duyurusunu çabucak memnuniyetle karşıladı ve bunu “büyük bir katkı” ve Glasgow, İskoçya’daki 31 Ekim-12 Kasım COP26 BM İklim Değişikliği Konferansı’nda başarıya ulaşmak için gereken çabalara iyi bir başlangıç ​​olarak nitelendirdi.

Kerry yaptığı açıklamada, “Çin ile oldukça uzun bir süredir bu konuda konuşuyoruz. Ve Başkan Xi’nin bu önemli kararı verdiğini duyduğuma kesinlikle çok sevindim.” Dedi.

COP26 başkanı Alok Sharma da duyuruyu memnuniyetle karşıladı.

Twitter’da yaptığı açıklamada, “Kömür enerjisi için duvarda yazı olduğu açık. Başkan Xi’nin Çin ziyaretim sırasındaki tartışmalarımın ana konularından biri olan yurtdışında yeni kömür projeleri inşa etmeyi bırakma taahhüdünü memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Bay Xi, ABD Başkanı Joe Biden’in ilk BM adresini vermesinden sonra konuştu. Bay Biden, Çin’in yükselişine rağmen yeni bir Soğuk Savaş olmaksızın yeni bir güçlü rekabet çağının haritasını çıkardı.

Bay Xi, sakin ve ölçülü bir konuşmada, Biden yönetiminin iklim değişikliğini hafifletme politikalarını birinci öncelik haline getirdiği ve Pekin ile işbirliği yapmaya çalıştığı ABD ile Çin’in genellikle şiddetli rekabetinden doğrudan bahsetmedi.

Bay Xi, geçen yıl Çin’in 2030’dan önce karbondioksit emisyonlarında ve 2060’tan önce karbon nötrlüğünde zirveye ulaşacağına dair taahhütlerini yineledi.

Bazı uzmanlar, iklim değişikliğini bir “aldatmaca” olarak nitelendiren ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris iklim anlaşmasından çekilmesinden sonra Pekin’in konuyla ilgili ahlaki açıdan yüksek bir zemin talep etmesine izin vermesine rağmen, bu hedefi yeterince iddialı olmadığı için eleştirdi.

Dünyanın en büyük sera gazı yayıcısı olan Çin, yerel enerji ihtiyaçları için hâlâ büyük ölçüde kömüre bağımlı.

Bay Biden’ın Ocak ayında göreve başladıktan sonraki ilk hamlelerinden biri, iklim değişikliği konusunda Amerikan liderliğini yeniden ilan etmek ve ABD’yi Paris anlaşmasına geri döndürmek oldu.

Bay Justin Guaysaid, Bay Xi’nin vaadinden söz ederken, “Çin ayakta kalan son adamdı. Çin’den kömürün kamu finansmanı yoksa, küresel kömür genişlemesi çok az veya hiç yok” dedi. Bay Guay, kömür ve fosil yakıtlardan küresel bir geçişi savunan bir grup olan Sunrise Project’te küresel iklim stratejisi direktörüdür.

Bay Guterres, hem Bay Xi’nin kömüre geçişini hem de Bay Biden’ın, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliği ile başa çıkmasına yardımcı olmak için 2024 yılına kadar fonları yılda 11,4 milyar ABD Dolarına (15,4 milyar ABD Doları) ikiye katlamak için ABD Kongresi ile birlikte çalışma taahhüdünü memnuniyetle karşıladı.

“Kömürden küresel aşamayı hızlandırmak, Paris Anlaşması’nın 1,5 derece C hedefini ulaşılabilir tutmak için en önemli adımdır” dedi.

Saatler önce, Bay Biden, Çin’in adını anmadan demokrasinin otoriter rejime yenilmeyeceğini söyledi.

Biden, “Gelecek, halkını demir bir elle boğmak isteyenlere değil, halkına özgürce nefes alma yeteneği verenlere ait olacak” dedi.

Yetkililerin Batı Çin bölgesine atıfta bulunarak, “Hepimiz, ister Xinjiang’da ister kuzey Etiyopya’da, isterse dünyanın herhangi bir yerinde olsun, ırksal, etnik ve dini azınlıkların hedef alınmasını ve baskı altına alınmasını seslendirmeli ve kınamalıyız” dedi. Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklar için gözaltı kampları ağı.

Çin, Sincan’daki suistimal iddialarını reddediyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki bağlar, insan haklarından Kovid-19’un kökenleri konusundaki şeffaflığa kadar değişen konularda on yıllardır en düşük noktasında zayıflıyor.

Bay Xi, Washington liderliğindeki Avustralya, Hindistan, Japonya ve ABD’deki Dörtlü foruma olası bir referans olarak “küçük daireler veya sıfır toplamlı oyunlar oluşturma uygulamasını reddetmeye” ihtiyaç olduğunu söyledi. Çin’in yükselişi -ki bu Cuma günü Washington’da lider düzeyinde buluşacak.

ABD, İngiltere ve Avustralya’nın, Canberra’ya nükleer denizaltıları konuşlandırma teknolojisi ve yeteneği sağlayacak Aukus adlı yeni bir Hint-Pasifik güvenlik ittifakını duyurmasının ardından geçen hafta Çin, bölgede yoğun bir silahlanma yarışı konusunda uyardı.

Bay Biden’ın imajı, ABD’nin Afganistan’dan kaotik bir şekilde çekilmesi üzerine bir darbe aldı, ancak Amerika’nın en uzun savaşının sona ermesinin Amerika’nın kaynaklarını ve dikkatini Hint-Pasifik’e yeniden odaklamasına izin vereceğini söyledi.

Bay Xi, ABD’ye açık bir tokat atarak, “Dışarıdan askeri müdahale ve sözde demokratik dönüşüm zarardan başka bir şey getirmez” dedi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*