Doğu Asya’da COVID-19’un yeniden canlanması iPhone 13’ün lansmanını geciktirebilir

Doğu Asya’da COVID-19’un yeniden canlanması iPhone 13’ün lansmanını geciktirebilir

Apple’ın yeni nesil iPhone 13’ü Eylül ortasına kadar tanıtması bekleniyor. Sektör raporları, şirketin yeni iPhone serisini aynı ay içinde piyasaya süreceğini iddia etse de, yeni bir rapor, lansmanında olası bir gecikmeye işaret ediyor. New York Times, iPhone’larda kullanılan Çok Katmanlı seramik kapasitörlerin (MLCC) üretiminin, koronavirüs salgını nedeniyle zorluklarla karşı karşıya olduğunu bildiriyor.

MLCC’ler, dielektrik olarak çalışan küçük seramik parçalarıdır ve op-amp devrelerinde, filtrelerde veya baypas kapasitörlerinde elektrik akışını kontrol etmek için kullanılır. Bir akıllı telefon binden fazla MLCC kullanır. Şimdi, bu seramik kapasitörlerin iki büyük üreticisi, üretim sıkıntısına neden olabilecek üretim zorlukları yaşıyor.

Rapora göre, iki büyük Japon MLCC üreticisi, COVID-19 vakalarının yeniden canlanmasından büyük ölçüde etkileniyor. Murata Manufacturing Co. (en büyük MLCC üreticisi) Ağustos ayının son haftasında büyük bir üretim tesisini kapattı ve Taiyo Yuden Co. da Malezya’daki fabrikasında bazı operasyonların askıya alındığını bildirdi. Kapatmanın bileşen sıkıntısı yaratması muhtemeldir.

AppleInsider, her iki tedarikçinin de Apple’ın tedarikçi listesinde yer aldığına dikkat çekiyor. Tayvan merkezli araştırma firması TrendForce’un analisti Forrest Chen, MLCC arzının “çok sıkı” kalacağını söylüyor.

TrendForce’a göre, Taiyo Yuden’in azalan üretimi, şirkete siparişleri teslim etmesi için normal 45 ila 55 güne ek olarak fazladan beş ila on gün sürüyor. Bu kısmen aşılı kamyon şoförleri bulma ihtiyacından ve artan kargo uçuş prosedürleri üzerinde çalışmaktan kaynaklanmaktadır.

Murata’nın sorunları gelecekte daha da kötüleşebilir, Filipinler’de görünüşe göre COVID-19 vakalarında bir artış görülüyor. Bir sözcü, bölgedeki fabrikaların normal şekilde çalıştığını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*